Idehaza nőtt a fizikai dolgozók órabére

Átadták a Denso logisztikai központját Székesfehérváron
Székesfehérvár, 2019. szeptember 20. Dolgozók a Denso Gyártó Magyarország Kft. egyik gyártócsarnokában Székesfehérváron 2019. szeptember 20-án. Ezen a napon átadták a cég logisztikai központját. A Denso 18,5 milliárd forintos beruházást hajtott végre Székesfehérváron, és ehhez 1,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapott a kormánytól. MTI/Bodnár Boglárka
Vágólapra másolva!
2019 utolsó negyedévben már 1203 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből. Ez 21 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 993 forintos szintet.
Vágólapra másolva!

A Trenkwalder adatai azt mutatják, hogy

tavaly csaknem kétszeresére nőtt a bérkiáramlás a fizikai munkakörökben: a 2018-as 11 százalékot tavaly 21 százalékos átlagos bővülés követte.

Ezer forint alatti átlagbér már az ország egyetlen régiójára sem jellemző, ugyanakkor továbbra is komoly eltérés tapasztalható országrészek szerint az órabérek mértékében: az Alföldön, Észak-Magyarországon és Dél-Dunántúlon 1000-1200 forint közötti átlagórabér jellemző, míg a Dunántúl gazdaságilag fejlettebb régióiban 1400-1500, Közép-Magyarországon pedig már 1600 forint közelében jár az átlagórabér.

– mondja Hamrák Viktor, a Trenkwalder Industrial Business Unit vezetője. "Az idei év egészében azonban az emelkedés üteme már várhatóan a tavalyinál jóval mérsékeltebb lesz. A gazdaságossági korlátok mellett ezt az is valószínűsíti, hogy az itthon mértékadó iparágak nemzetközi piacán a lassulás miatt mérséklődik a munkaerő-kereslet, így enyhül a munkaerőhiány által generált bérnyomás is" - teszi hozzá.

Képünk illusztráció Forrás: MTI/Bodnár Boglárka

A felsőbb kategóriákban eközben továbbra is egy számjegyű a bérnövekedés üteme: a BDO Magyarország több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében

2018 negyedik negyedévéhez képest 7,3 százalékos bérnövekedést tapasztalt – ez nagyjából megegyezik az egy évvel korábban mért 7,1 százalékkal.

„A középvezetői szegmensben is jelentősen felgyorsult a bérkiáramlás, bár annak mértéke jóval a fizikai bérek emelkedésének üteme alatt maradt" – mondja Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország ügyvezető partnere. "Arra számítunk, hogy a fehérgalléros középvezetők juttatásai idén is legalább 7-8 százalékos mértékben nőnek majd, a munkaadók számára ugyanis ebben a körben nagyobb veszteségeket okoz egy gyorsuló fluktuáció, mint a kevésbé képzett munkatársak esetében. A munkaerő megtartására ugyanakkor ez a mérték sem garancia, mivel ebben a körben egy jó munkahely-váltással egy csapásra akár 20-30 százalékkal magasabb bér is elérhető lehet" - tette hozzá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!