Iparági adatok szerint, az Északi-tengeren épült olaj- és gázkitermelő létesítményeken normál körülmények között összesen 11.500 munkavállaló dolgozik. Számuk most két hét leforgása alatt mintegy 4000 fővel, 40 százalékkal megcsappant: egy részüket azért küldték haza munkáltatóik, hogy ezzel is csökkentsék a koronavírus terjedésének esélyét, de többségüknek egyúttal munkaviszonyát is megszüntették, írja a Guardian.
Mindennek hátterében az olajpiac beszakadása áll:
a koronavírus-járvány miatt ugyanis oly mértékben visszaesett az olajipari termékek kereslete, hogy a készletek ezzel egyidejű felhalmozása a történelmi mélypont felé taszítja a kőlaj hordónkénti árát.
A lassan túlcsorduló tárolók mellett pedig a cégek kénytelenek nemcsak termelésüket, hanem kiadásaikat is jelentősen visszafogni, ideértve a személyi ráfordításokat is. Erről részletesen az alábbi cikkében írt az Origo:
A Rystad Energy becslései szerint, 2020-ban akár több mint egymillió olyan munkavállaló is elvesztheti állását, akik az olajkitermelés frontvonalában, szárazföldi olajmezőkön vagy a tengeri fúrótornyokon dolgoznak. Az elemzők úgy számolnak, az olajipari vállalatok munkaerejük 8 százalékát a járvány kitörése miatt, 13 százalékát pedig az olajárak globális összeomlása miatt veszítik el.