A leginkább aranybányászati tevékenységéről ismert, Fucsien tartományban székhellyel bíró Zijin 50,1 százalékos többségi részesedést szerez a Tibet Julong Copper nevű vállalatban. Ez a cég működteti a Qulong-bányát, Kína egyik legnagyobb rézlelőhelyének kitermelését, valamint a Zhibula-bányát.
A Zijin a sanghaji tőzsdefelügyelet felé tett bejelentésében a lépéshez azt az indoklást fűzte, hogy annak egyrészt célja a vállalat tartalékforrásainak megnövelése, másrészt a fenntarthatósági célok elérése.
Kína a világ első számú rézvásárlója, a saját, belföldi tartalékok kitermelése pedig vélhetően azért kerül előtérbe, mert a koronvírus-járvány miatt, szakadások álltak be a szokott ellátási láncokban, a kínai olvasztók pedig kevesebb nyersanyagot kaptak
- írja a Reuters.
A Qulong-bánya engedélye 2037-ig érvényes, évente nagyjából 30 millió tonna rézérc nyerhető ki onnan. A kisebb, de szintén fontos Zhibulában a kitermelés évente 1,2 millió tonna körül alakul. Az USA földtani intézetének adatai szerint mindkét telephelyen fellelhető még ezüst és molibdén is - utóbbi a krómcsoport elemi közé tartozó átmenetifém.
Tibet jelentős része az 1950-es évektől kínai megszállás alatt áll, az autonóm terület helyzetének megnyugtató rendezése évtizedek óta várat magára.