A boreladás Olaszországban több mint 50 százalékkal visszaesett a jó ideig kötelezően zárva tartó vendéglátóhelyek lecsökkent igényei következtében. A borászatok raktáraiban így felhalmozódtak a tavalyi év terméséből készített borok, miközben már hely kellene az ideieknek is - emeli ki a Magyar Mezőgazdaság cikke.
A tavalyi borok jó részét ezért szeszfőzdébe küldik, ahol fertőtlenítő gél készül belőlük.
Az eljárás lényegét a szeszfőzdék szövetségének (Assodistil ) elnöke magyarázta el.
Megkapjuk a bort, amelyek az acéltartályokba kerülnek, majd lepárlással kinyerjük belőle az alkoholt, ami egyre tisztább lesz, mígnem eléri azt a szintet, ahogyan a gyógyszerészetben alkalmazzák, így alkalmas lesz fertőtlenítő gél előállítására
– mondta Antonio Emaldi.
A kinyert borszeszt, azaz etanolt ezután denaturalizálják, vagyis emberi fogyasztásra alkalmatlanná teszik.
Az alkohol a tartályokból pumpák segítségével csövekbe kerül, amelyekben vegyszerrel denaturalizálják. A csőrendszerből aztán megint tartályokba vezetik, amelyekben a csomagolóüzembe szállítják, azután pedig már mehet is az üzletek polcaira.
A Euronews helyszíni tudósítója, Luca Palamara arra hívta fel a figyelmet, az, hogy a borból fertőtlenítő lesz, segít túljutni a borászoknak - egy fontos gazdasági ágazatnak - a krízisen. Hogy a borból kézfertőtlenítő legyen, normális körülmények között elképzelhetetlen lenne, de a koronavírus-járvány sok mindent más megvilágításba helyezett. A fertőtlenítőket akár az idei szőlőtermés szüretelésekor is alkalmazhatják.