A napokban az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed mindenkori rekordot döntött, ugyanis az eszközvásárlásainak következtében
a mérlege elérte az eddig soha nem látott, 5000 milliárd dolláros szintet
– írja a Reuters. A Fed az elmúlt hetekben már kétszer döntött rendkívüli kamatcsökkentésről, bejelentett először egy felső korláttal rendelkező, majd egy felső korlát nélküli eszközvásárlási programot, valamint folyamatosan pumpálta a friss tőkét az amerikai bankrendszerbe. A cél egyértelműen a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítése, azonban a bejelentett programok már fölvetik a kérdést, hol lehet az élénkítések határa.
Már csak azért is, mert a jelenlegi helyzet lassan nem is hasonlítható a 2008-as válság utáni élénkítések mértékéhez. Összevetésképpen, a Fed teljes mérlege egyetlen hét alatt több mint 500 milliárd dollárral bővült, ami durván kétszer olyan gyors ütem, mint a valaha mért második leggyorsabb hét volt 2008 októberében. Szerdáig a Fed mérlegében szereplő teljes eszközállomány mérete 5300 milliárd dollár volt.
A megelőző héten a jegybank 355 milliárd dollár értékben vett állampapírokat és jelzálogfedezetű kötvényeket. Emellett több mint 200 milliárd dollárnyi likviditást szabadított föl más jegybankok számára úgynevezett devizacsere-ügyletekkel.
Utóbbinak azért van jelentősége, mert globálisan most rendkívül megnőtt a dollár iránti igény.
Mindeközben az amerikai bankok folyamatosan vesznek föl hitelt a Fedtől, ahogy a jegybank igyekszik enyhíteni a likviditási nyomást a pénzügyi rendszeren. Az elmúlt héten ez a hitelezési aktivitás 50,8 milliárd dollárra nőtt a megelőző héten mért 28,2 milliárd dollárról.
Ráadásul egy csütörtöki interjúban Jerome Powell, a Fed elnöke bejelentette,
a központi bank elkötelezett azzal kapcsolatban, hogy „agresszív" hitelezést folytasson annak érdekében, hogy enyhítse a járvány negatív gazdasági következményeit.
Bár egyelőre kérdés, hogy mindennek milyen hatása lesz, az egyre világosabb, hogy az amerikai gazdaságnak komoly segítségre van szüksége. Ennek legfontosabb eszöze lehet a múlt héten elfogadott 2000 milliárd dolláros mentőcsomag is.