A tavalyi év utolsó hónapjában 1,62 millió új befektető jelent meg a kínai részvénypiacon. Ez nemcsak új rekordnak számított, de megduplázta az egy évvel korábbi, 809 300-as számot – írja a CNBC a hivatalos kínai adatok alapján.
A 2020-as év egészét tekintve az látszik, hogy az új befektetők száma 18,02 millióval 177,77 millióra emelkedett.
A megnövekedett érdeklődést nem egyszerűen a kínai részvénypiac teljesítménye fűtötte, hanem az is, hogy a koronavírus-járvány miatti lezárások következtében sokan elkezdtek otthonról tőzsdézni a világban.
Sokat számított azonban, hogy a kínai részvénypiac indexei igen erősen teljesítettek. A sencseni tőzsde például 38,7 százalékkal, míg a CSI 300 index 27,2 százalékkal izmosodott 2020-ban, simán lenyomva az amerikai S&P 500 mutató 16,26 százalékos erősödését. A CSI 300 index egyébként a top 300 részvényt tömöríti a sanghaji és sencseni tőzsdékről.
Mindeközben egyre több vállalat hajtott végre kezdeti nyilvános részvénykibocsátást (IPO) Kínában és Hongkongban. Ez a két részvénypiac adta ugyanis a tavalyi év IPO-inak 40 százalékát – derült ki az Ernst & Young adataiból.
A Sanghai Composite Index egyébként globálisan is első helyre futott be az IPO-piacon. A bronzérmet is egy kínai börze, a sencseni szerezte meg, a New York-i Nasdaq mögött.
A befektetők számára emellett a hongkongi tőzsde is igen népszerű volt, köszönhetően annak, hogy számos ismert kínai cég (mint a Tencent vagy a JD.com) jelen van a hongkongi piacon.
Ráadásul az idei év elején is hasítottak eddig a kínai részvények, jelentős befektetői érdeklődés mellett. A kínai A-listás papírok kereskedési volumene átlépte az 1 milliárd jüanos (154,32 millió dollár) szintet az év első 13 kereskedési napjából 11 napon. Mindeközben csütörtökön a Sanghai Composite Index megütötte a 3600 pontos lélektani határt, ami öt éve nem látott csúcsnak számított. A sencseni mutató idén már 7 százalékos pluszban van, a CSI 300 pedig 2008 januárja óta nem látott magasságban áll.