Magyarország közel harmadára szórnak titokzatos csomagokat

ÁLLAT FOTÓ ÁLTALÁNOS KÖZLEKEDÉSI LÉTESÍTMÉNY róka tábla út vadállat ÁLLAT FOTÓ ÁLTALÁNOS KÖZLEKEDÉSI LÉTESÍTMÉNY róka tábla út vadállat Celldömölk, 2011. augusztus 14.
Egy vörös róka (Vulpes vulpes) fut át a Vas megyei Celldömölk és Jánosháza közötti úton
Celldömölk, 2011. augusztus 14. Egy vörös róka (Vulpes vulpes) fut át a Vas megyei Celldömölk és Jánosháza közötti úton. A nyár vége felé és ősszel nagyobb a vadak mozgása, így az autósoknak jobban kell figyelni. MTI Fotó: Varga György
Vágólapra másolva!
A rókák veszettség elleni vakcinázása idén tavasszal sem marad el, ezért ebzárlat és legeltetési tilalom lép életbe az érintett térségekben. A repülőgépes vakcinázás 2021. március 27. és április 10. között zajlik majd hazánk déli és keleti megyéiben - tájékoztat arról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Vágólapra másolva!

Az immunizálás során a kezelendő mintegy 27.400 négyzetkilométernyi területre a vakcinatartalmú csalétkeket kisrepülőgépekről juttatják ki. A programba bevont területek tájékoztató jellegű térképe, valamint az érintett települések megyei bontású listája elérhető a Nébih weboldalán, illetve alább:

A vakcinák kiszórása a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti.

Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről, valamint az egyes területekre vonatkozó pontos időpontokról az illetékes járási állategészségügyi hivatal, illetve a települési önkormányzat tájékoztat az önkormányzati hirdetőtáblákon. A külterületeken plakátok figyelmeztetik majd a kirándulókat.

A veszettség a vadon élő és a házi emlősállatokra, valamint az emberre egyaránt veszélyt jelent.

Háziállataink közül a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskáknak pedig ajánlott. A vadon élő rókaállományban folytatott vakcinázási program költségeihez az Európai Unió 75 százalékos társfinanszírozást biztosít Magyarország részére.

A veszettség fő terjesztői a vörös rókák, melyek hazai állománya mintegy hetvenötezer egyedre becsülhető.

Egy vörös róka (Vulpes vulpes) fut át a Vas megyei Celldömölk és Jánosháza közötti úton (2011) Forrás: MTI/Varga György

Az immunizálási program eredményességét a Nébih a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával ellenőrzi.

Az előző évek eredményei alapján a vakcinázott területen a rókák mintegy háromnegyede felvette a vakcinát tartalmazó csalétket.

A program sikerességének köszönhetően folyamatosan csökkenthető a vakcinázandó terület, és a betegség is nagyon ritkán fordul elő. Magyarországon utoljára 2017-ben, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében mutatták ki a vírust. Emberi megbetegedés már több mint huszonöt éve nem történt.

A román hatóság viszont az utóbbi időben többször is kimutatta a veszettség vírusát a magyar határ közelében. Utoljára 2021. február 1-jén jelentettek újabb, ezúttal rókát érintő esetet.

A magyarországi rókaállomány fertőzöttségének kizárása, valamint a veszettség esetleges megjelenésének mielőbbi felderítése érdekében a fertőzött vidékkel szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vadászterületeken a hatóság elrendelte a rókák fokozott vizsgálatát.

Kárpátalján 2020-ban 12 esetben mutatták ki a veszettség vírusát házi- és vadállatokban. A betegség közelmúltbeli megjelenése keleti szomszédainknál alátámasztja a hazai megelőző intézkedések fenntartásának fontosságát.

A téma iránt érdeklődőknek érdemes felkeresniük a Nébih veszettséggel foglalkozó tematikus honlapját (www.veszettsegmentesites.hu), ami többek között a betegség tüneteiről, terjedésének módjáról és a megelőzéséről is tájékoztat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!