Jelentős nyersanyagpiaci együttműködést kötött a BHP Group és a Tesla, melynek értelmében a bányaipari óriás Ausztráliában kitermelt nikkelt szállít majd Elon Musk cégének – írja a Mining.com. Emellett a felek azon is dolgoznak majd, hogy csökkenték a Tesla akkumulátor-gyártási beszállítói láncának károsanyag-kibocsátását.
A Tesla vezérigazgatója, Elon Musk egyébként egy ideje már tárgyalásokat folytat bányacégekkel, mivel
az elektromos autóknak hatalmas a nyersanyagigényük, és a jelenlegi kapacitás egyre nehezebben tudja kielégíteni a Tesla keresletét.
Olyannyira, hogy nemrég kiderült, Musk terveinek megvalósításához a világ összes jelenlegi bányája is kevés lenne. A nikkel pedig az egyik legfontosabb nyersanyag az akkumulátorgyártásban, és maga Musk is jelezte még februárban, hogy a nikkelkínálat miatt aggódik a leginkább.
A Tesla aztán júniusban közölte, hogy több mint évi 1 milliárd dollárt fog költeni arra, hogy Ausztráliából nyersanyagokat vásároljon. A szigetország azért jó célpont, mert jelentős a bányaszektora, miközben felelős kitermelési módszereket alkalmaz.
Az sem mellékes, hogy a nyugati autógyártók egyre inkább szeretnék diverzifikálni a beszállítói láncaikat, csökkentve a Kínától való függőséget az esetleges sokkhatások esetén.
A BHP közlése szerint egyébként egyetlen elektromos autóban nagyjából 40 kilogramm nikkelt használnak föl, és a fém iránti kereslet várhatóan 500 százalékos növekedést produkál majd a következő évtizedben.
A vállalat a Nickel West nevű Nyugat-Ausztráliában található bányaprojektje segítségével látja majd el nyersanyaggal a Teslát.
Noha a BHP konkrét mennyiséget nem közölt, az elemzői számítások szerint a bányacég évente akár 18.000 tonna nikkelt is szállíthat a Teslának.