Az idén ősztől látható a „Nincs idő meghalni" című film, amiben utoljára látható James Bondként Daniel Craig a franchise 25. részében.
Craig a híres titkosügynök szerepében nem csak Aston Martinját fogja vezetni - bár több ilyen is feltűnik a mozivásznon, köztük az ikonikus DB5-ös.
A filmben szerepel még egy Maserati Quattroporte, egy Land Rover Defender és egy Toyota Land Cruiser Prado is.
Ezek a modellek nagyjából 100.000, 50.000 és 60.000 dollárt érnek, bár a filmben ténylegesen használtakat valószínűleg még ennél is sokkal többért lehet majd értékesíteni a Hagerty elemzői szerint, akik összehasonlították a James Bond-filmekben használt autók értékét ugyanezen modellek átlagos eladási árával.
Az esetek többségében nem sokat segít egy autó értékének növelésében, ha azt egy szupersztár vezeti. Csak a legnagyobb nevek, például Elvis Presley vagy Marilyn Monroe neve növelheti az értéket - mondja Jonathan Klinger, a Hagerty autókultúráért felelős alelnöke.
A Bond-filmekben szereplő autók azonban kivételt képeznek, hiszen akár több ezer százalékkal is magasabb áron értékesíthetők társaikhoz képest.
A Hagerty elemzői úgy jutottak el ehhez a számadathoz, hogy az árakat az akkori árfolyamok alapján átszámították, majd összehasonlították az adott év azonos autójára vonatkozó Hagerty Price Guide értékével.
A fehér 1977-es Lotus Esprit S1, amely a "Wet Nellie" becenevet kapta „A kém, aki szeretett engem" című filmben lett a legértékesebb Bond-autó a szériapéldányához képest.
Elon Musk 616.000 fontért (839.000 dollárért) vásárolta meg a kétajtós sportkocsit az RM Sotheby's 2013-as londoni árverésén – 4.908 százalékkal többért, mint amennyit átlagos autóként érne.
Ez a brit gyártmányú Lotus megdicsőült filmes kellék volt, mivel nem voltak kerekei, és csak a víz alatti jelenetekben szerepelt. Manapság egy hasonló Lotus Series 1-es sorozatú, kerekekkel felszerelt autó akár 30.000 dollárért is érhet.
A második legértékesebb egy amerikai autó, ez érte el a legnagyobb értéknövekedést a Bond-autók közül: Az 1974-es AMC Hornet, amely „A férfi az aranypisztollyal" című filmben szerepelt, 2017-ben 89.105 fontért kelt el az RM Sotheby's aukcióján az indonéziai Auburnben. Az autó 1974-es árához képest 1.614 százalékkal ugrott meg az értékében. A Bring a Trailer nagyjából 12.000 dollárért kínálja.
Az 1969-es Mercury Cougar XR7-et Teresa di Vicenzo grófnő, más néven Tracy Bond vezette az „Őfelsége titkosszolgálatában" című filmben. Tavaly 365.500 fontért kelt el a Bonhams londoni árverésén. Ez 559 százalékkal több, mint a korabeli Cougarok 55.500 fontos normál értéke.
Általánosságban elmondható, hogy a brit márkák értékelődnek fel a legnagyobb mértékben, ha Bond figurájához kapcsolódnak.
A Land Rover a harmadik legértékesebb Bond-autó: ez a 2014-es Land Rover Defender 110 Double Cab SVX, amely a „Spectre" című filmben tűnt fel.
Olyan menő, mint a fagyos osztrák táj, ahol forgattak"
- írta John Mayhead, a Hagerty munkatársa az értékelő jelentésben.
A Bonhams 2018-ban 365.000 fontért adta el - közel 940 százalékkal magasabb áron, mint a széria 110-es Defender értéke a bemutató idején. Ma egy szériapéldány 35.000 fontba kerül.
Aztán ott van a „Tűzgolyó"-ból és a „Goldfinger"-ből híressé vált 1965-ös Aston Martin DB5. A Hagerty szerint ez volt az egyik a két ilyen autó közül, amelyet az Eon Productions vásárolt a „Tűzgolyó" bemutatójához, majd átalakították a Goldfinger "Q Branch" specifikációjára egy amerikai promóciós turnéhoz. 2019-ben az ikonikus Bond-autóként beharangozott DB5-öt az RM Sotheby's árverésén 4,67 millió fontért adták el, ami 759 százalékkal több, mint egy normál DB5-ös értéke.
Egy hasonló DB5-öt kaszkadőrkocsiként használtak az „Aranyszem" című filmben, 2018-ban kelt el, de csak 1,96 millió fontot ért el az árverésen, bár így is háromszor annyit, mint a szériamodell amúgy is jelentős értéke. "Ebben az esetben a származás volt minden" - mondja Mayhead.