A tavalyi évhez képest (elsősorban a koronavírus elleni oltások miatt) mindenképpen békésebbnek ígérkezik a karácsonyi szezon, azonban Nagy-Britanniában most egy új nehézséggel néz szembe a lakosság.
Az országban ugyanis súlyos áruhiány kezd kialakulni, ami miatt akár a bor vagy a pulyka is hiányozhat a britek karácsonyából, de több népszerű ajándék beszerzése is nagyon nehéz lesz
– írja az Independent összefoglalója.
A pulyka a legtöbb brit család számára elengedhetetlen része a karácsonyi vacsorának, azonban idén nagy kérdés lesz, hányan jutnak majd hozzá a baromfihoz. A pulykatenyésztésben ugyanis jelenleg súlyos munkaerőhiány van, aminek következtében a tenyésztők nagyjából ötödével kényszerültek visszafogni a kibocsátást – ez 500.000 és 750.000 közti állat kiesését jelenti a kiskereskedelmi kínálatból.
A háttérben részben a brexit hatásai állnak, mivel a pulykatenyésztés is nagyban támaszkodott külföldi munkavállalókra. Bár a szektor szereplői már próbálják pótolni a kiesett munkaerőt, úgy tűnik, karácsonyra nem fog megoldódni az országos pulykahiány.
Hasonló a probléma a sertéstenyésztő ágazatban is. A gond ugyanaz: nincs elég munkaerő a vágóhidakon. A helyzet ma már annyira extrém Nagy-Britanniában, hogy a szektor szereplői szerint a vágóhidakon fellépő munkaerőhiány miatt akár 120.000 sertést is le kell ölni és elhamvasztani, mivel ezeket már nem bírja az állattartási kapacitás.
A húsfeldolgozók közlése szerint nagyjából 15.000 további dolgozóra volna szükségük, de a kormány csupán 1000 ideiglenes vízumot kínál a henteseknek. A húsipari szervezetek szerint pedig karácsony előtt már nem is lehet megoldani a kínálati hiányt.
A húsiparban, úgy tűnik, a bárány- és a marhatenyésztés úszhatja meg a legjobban a nehézségeket. Egyrészt azért, mert ezekből az állatokból bőséges készletekkel rendelkezik Nagy-Britannia, másrészt azért, mert a tartásuk nagyban különbözik például a sertésétől, vagyis a munkaerőhiány kevésbé rendíti meg az ágazatot.
Nemcsak a karácsonyi vacsora lehet különleges idén a briteknél, de az ajándékozás is. A probléma ott kezdődik, hogy nem biztos, hogy lesz elég csomagolópapír az országban.
Az online vásárlások megugrása ugyanis hatalmas keresletet generált a különböző csomagolóanyagok iránt, ami egyre nagyobb nyomást helyez a kínálati oldalra.
Ráadásul a globális kereskedelem költségei éles növekedést mutatnak, tovább növelve a papírpép árát.
Jelenleg úgy tűnik, hogy bár hatalmas csomagolópapír-hiány nem fog kialakulni az országban, a vásárlók meglepődve tapasztalhatják, hogy az elmúlt évekhez képest érezhetően megdrágultak a csomagolóanyagok.
Talán ennél is súlyosabb, hogy a karácsonyfák terén is komoly gondok alakulhatnak ki a szigetországban. A kereskedők szerint ugyanis a szállítás, a raklapok és a műtrágya drágulása miatt – kiegészülve a munkaerőhiánnyal – nehéz a szokásos módon feltölteni a készleteket.
Mark Rofe, a Christmastrees.co.uk weboldal tulajdonosa szerint idén 5-10 százalék közti drágulás várható a karácsonyfák piacán a kiskereskedelemben. A szakértő szerint tehát a briteknek idén általában is nehezebb lesz élő fát beszerezniük karácsonyra, de ha ez sikerül, akkor szinte biztos, hogy többet kell fizetniük értük, mint a korábbi években.
Az ünnepi szezon közeledtével igencsak megnő a csokoládévásárlások száma, a kínálat pedig igyekszik is alkalmazkodni ehhez – általában masszív túlkínálattal. De 2021 ebből a szempontból is rendkívüli év lehet.
Idén ugyanis a csokigyártók is megszenvedik a beszállítói láncok akadozását.
Nemrég épp az egyik legnagyobb iparági szereplőnek számító Nestlé jelentette be, hogy őket is megütötték a globális nehézségek.
Vagyis nagy kérdés lesz, a britek mennyi csokoládét vásárolhatnak idén, és főleg mennyivel drágábban, mint az elmúlt években.
Az italok szintén elengedhetetlen részét jelentik a karácsonyi és év végi ünnepeknek, különösen a nagy családi összejöveteleknek. Ebben az évben azonban nem lesz könnyű dolguk a vásárlóknak, ugyanis Nagy-Britanniában hiány van szén-dioxidból, amely szükséges összetevője a buborékoknak a sörben vagy a szénsavas üdítőkben.
Bár attól nem kell félni, hogy hirtelen eltűnnek a sörök vagy az üdítők a boltok polcairól, a kínálati oldalra helyeződő nyomás biztosan erősebb lesz a szokásosnál.
Nem véletlen, hogy a brit kormány több millió fontot fizetett egy amerikai műtrágyagyártó cégnek, amely a brit szén-dioxid-kínálat 60 százalékát biztosítja, hogy engedélyezze az árak rögzítését.
Egyes vállalatoknak így idén korán jött a karácsony.
A fentiek alapján talán már egyáltalán nem meglepő, hogy az ajándékok terén is komoly gondjaik lehetnek idén a brit vásárlóknak. A játékgyártók ugyanis már jó előre jelezték, hogy a beszállítói láncok és a gyártás akadozása miatt akár érezhető hiány is felléphet egyes népszerű termékeknél a kiskereskedelemben.
A gond ugyanaz, mint az előző esetekben: nyersanyaghiány és a rendkívül megdrágult szállítmányozás.
A Barbie gyártója (Mattel) már jelezte is, hogy érintettek a termelési nehézségekben, de a brit The Entertainer játékgyártó is figyelmeztetett, hogy akadozások lehetnek a készleteik feltöltésében.
Ha pedig mindez nem volna elég, a globális chiphiány az elektronikai cikkeket gyártó cégeket szorongatja – kiegészülve az összes fent említett problémával. Az egyik érintett nagy szereplő a Sony, ami azt jelenti, hogy a PS5 konzolok iránt is komoly harcok indulhatnak be a boltokban.
Összességében tehát úgy tűnik, idén karácsonykor nem a Grincs, hanem a világgazdaság nehezítheti meg az ünnepeket Nagy-Britanniában,
de nyilvánvalóan egyes kínálati problémák más országokat is érintenek. Ha pedig mindehhez hozzáadjuk, hogy az energiaválság miatt a fűtés és az üzemanyag-beszerzés is erősen akadozhat a következő hónapokban, elég biztosnak tűnik, hogy a tavalyi után az idei karácsony is igen speciális lesz a szigeteken - nem feltétlenül a szó legjobb értelmében.