A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
0
HUNMuhari Eszter
19:25VívásAuriane Mallo-Breton-Eszter Muhari
HUNMuhari Eszter
19:25VívásEszter Muhari-Auriane Mallo-Breton
HUNMagyarország
21:44ÚszásSzabad 4 x 100m
HUNPóta Georgina
22:15AsztaliteniszGeorgina Pota-Xiaona Shan
NyílNyíl

Minden eddiginél több változás hatott a készpénzhasználatra 2021-ben

éhségérzet túlevés készpénzes fizetés
Ha készpénzzel fizetsz jobban kontrol alatt tarthatod, hogy mit veszel meg és mit nem
Vágólapra másolva!
A mindennapi pénzügyeink manapság az a pénzügyi terület, mely a legtöbb innovációt hozza. A fizetési iparág rendkívüli módon pörög, szinte minden évben jelentős változások érkeznek, az ember szinte már nem is győzi kapkodni a fejét a sok újdonság láttán. Az Origo tavalyi évre visszatekintő összeállításában összeszedte 2021 leghangsúlyosabb, készpénzhasználatunkat érintő változásait, melyek már előrevetítik azt, hogyan fogunk fizetni a jövőben.
Vágólapra másolva!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi, e tárgyú felmérésében, melyben az elektronikus fizetési módok használatára történő áttérés társadalmi szintű költségmegtakarítását vizsgálta, évi 103 milliárd forintnyi megtakarítható pénzt mutatott ki. Ennek nagyságrendjét elég nehéz elképzelni, ezért egy ingatlanos hasonlattal élve ebből a pénzből közel háromezer, 50 négyzetméteres budapesti lakást lehetne megvenni 36 millió forintos átlagáron számolva.

Bár a megtakarítás, mint említettük, össztársadalmi szinten állna össze, tehát senki sem tudná hazavinni ezt a pénzt egy bőröndben, mégis teljesen nyilvánvaló, hogy ezért a megtakarításért már érdemes lehajolni. Így kormányzati döntés nyomán, 2021. január 1-től kötelező lett az elektronikus fizetés lehetőségének biztosítása minden online pénztárgéppel rendelkező kereskedő számára. Ha belegondolunk abba, hogy ezzel gyakorlatilag 60 ezer hazai üzlet ajtajáról tűnt el a „bankkártyát nem fogadunk el" feliratú tábla mindössze néhány hónap leforgása alatt,

mintegy negyedével növelve a kártyaelfogadó helyek számát,

akkor elmondhatjuk, hogy ez a változás rögtön az év elején alaposan felforgatta a készpénzhasználat addig bevett magatartásait. Főleg, hogy ezt a hatást még erősítette a koronavírus-járvány miatt amúgy is megnövekedett elektronikus fizetési forgalom, az online vásárlások növekedése, illetve a házilag nehezen fertőtleníthető készpénz használatának csökkenése.

60 ezerrel nőtt idehaza a bankkártya elfogadóhelyek száma 2021. január 1-től az online pénztárgép melletti kötelező elektronikus fizetésre vonatkozó jogszabály életbe lépésével 123RF

Bár nem csak a magyar ügyfelekre, de rájuk is vonatkozik a szintén 2021. január elsejétől életbe lépett, ún. kétfaktoros azonosítás, vagy más néven erős ügyfél-hitelesítés, mely egy addig csak opciós biztonsági megoldást tett kötelezővé.

Ez megbonyolította, de egyben biztonságosabbá is tette az internetes vásárlásokat.

Ennek során az internetes fizetések alkalmával egyszerre kettőt kell használni egy birtokolt eszköz (jellemzően okostelefon), egy tudáson alapuló kód (jellemzően mobil PIN kód) és biometrikus azonosító (jellemzően ujjlenyomat vagy arc) közül.

Az egyik legfontosabb változás volt a 2021-es évben a mindennapi pénzügyekben a Google Pay hivatalos hazai megjelenése szeptember elején. Ugyan a K&H Bank elsőként már márciustól nyújtotta ezt a szolgáltatást, de a többiek csak a hivatalos bejelentés után csatlakoztak ehhez a fizetési lehetőséghez. A Google Pay a versenytárs Apple Pay szolgáltatáshoz hasonló fizetési ökoszisztémát kínál az androidosoknak a bolti fizetések és az internetes vásárlások során. A bolti érintéses fizetések alkalmával a bankkártyával teljesen megegyező, érintéses fizetési élményt kínál egy minden bank számára egységes felületen.

Az interneten pedig webshopos regisztráció hiányában is felkínálja a címadatokat és a fizetőeszközt anélkül, hogy ezek közül bármit be kellene írni az űrlapmezőkbe. Főleg ez utóbbi kínál forradalmi megoldást, hiszen ismert, hogy a webshopok pénztáraiban pont a rengeteg adat megadásától riadnak vissza a vásárlók és végül állnak el a vásárlástól. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a nagy technológiai óriások belépése a bolti fizetési piacra kannibalizálni fogja az eddig kifejlődött fizetési megoldásokat és

a mobilfizetésben valószínűleg idővel ezek a cégek kínálják majd a piacvezető megoldást.

Ez a forradalom tehát ugyancsak 2021-ben indult el Magyarországon. Erre erősít rá egy, a Mastercard által nyáron publikált kutatás eredménye is, mely szerint a magyar fiatalok 59 százaléka szívesebben fizet kártyával, mint készpénzzel és számukra az érintéses vásárlás mobilfizetést jelent, nem pedig bankkártyás fizetést.

A Google Payhez kapcsolódó információ, hogy az UniCreditnél is elindult a Google Pay november 30-án. Ezt azért érdemes külön is megemlíteni, mert csak ennél a banknál érhető el a bolti érintéses mobilfizetés mellett ATM készpénzfelvétel is a mobiltelefonnal, tehát bankkártya nélkül. Vagyis ennek a banknak az ügyfelei már tényleg otthon hagyhatják a bankkártyájukat.

A Google Pay mobilalkalmazás angol nyelvű változatának kezdő képernyője egy okostelefonon Forrás: shutterstock

Szeptember végén jelentette be a Revolut, hogy

bankká válik a bő félmillió magyar ügyfél számára is.

A váltás az itthon is ugyanolyan pénzügyi feltételekkel érvényes európai betétbiztosítás átvételével és a fintech által kínált szolgáltatások jelentős bővülésével jár majd, gondolva például a hitelezésre.

Ma még szenzációszámba megy, de a jövőben reméljük, már nem lehet majd azzal kiemelkedni a mezőnyből, hogy egy bank a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalásokat tesz, illetve ilyen típusú termékeket dob piacra.

A Gránit Bank világviszonylatban is elsők között, hazánkban elsőként

vezette be novemberben a Mastercard Carbon Calculatort, melynek köszönhetően

a kártyabirtokosok a mobilbankjukban láthatják, hogy vásárlásaiknak milyen hatása van a környezetükre.

Emellett a plasztik terén is újított a hitelintézet: egyik típusú bankkártyáját környezetbarát, gyorsan lebomló formában bocsátja ki, 2021. decemberétől pedig minden új ügyfél után egy fát is elültet.

Szintén a 2021-es évben döntöttek a magyar szuperbank felállításáról, mely az ígéretek szerint

a mindennapi pénzügyekben is érzékelhető változásokat hoz majd egy innovatív, a legmagasabb szintű felhasználói élményt nyújtó bankolási világ felépítésével.

A Magyar Bankholding tervei szerint 2022. március 31-én egyesül a bankcsoport két tagbankja, a Budapest Bank és az MKB Bank, majd 2023 második negyedévében a Takarék Csoport csatlakozik az egyesült bankhoz. A három tagbank integrációja – elsősorban annak komplexitása és mérete miatt – nem csak Magyarországon, de a régió pénzügyi piacán is egyedülállónak számít majd.

A bankcsoport jelenleg is számos területen piacvezető, mérlegfőösszeg alapján Magyarország második legnagyobb piaci szereplője, ezen felül a legnagyobb fiók- és ATM hálózattal is rendelkezik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!