A magas energiaköltségek és a kínai környezetvédelmi korlátozások már korábban is megágyaztak a világgazdaság számára legfontosabb fémek drágulásának. Most azonban az orosz-ukrán háború még tovább fokozza az áremelkedést, és az AG Metal Miner elemzése szerint akár kaotikus helyzet is kialakulhat a globális fémpiacon.
Az alumínium és a nikkel árfolyamát különösen erősen érinti a háború, mivel a piaci szereplők attól tartanak, hogy a szankciók miatt leépülhet az orosz kínálat.
Oroszország ugyanis kiemelt exportőre ennek a két fémnek, különösen az európai piacok felé.
Egy amerikai kutatás szerint az orosz Rusal adja a globális alumíniumkínálat mintegy 6 százalékát, tavaly 3,8 millió tonnával. A kínálat erőteljes megcsappanása pedig épp egy olyan helyzetben jöhet, amikor az európai alumíniumpiac egyébként is igen feszített. Vagyis a kontinens ipara számára most különösen nehéz lehet pótolni a kieső kínálatot.
A nikkel esetében is hasonló a helyzet. Itt tavaly Oroszország a globális kibocsátás több mint 7 százalékát adta, 193 ezer tonnával. Az európai cégeknek itt sem lesz könnyű dolguk a pótlással, mivel a vállalatoknak alapvetően hosszú távú szerződéseik vannak a beszállítókkal, vagyis rövidtávon nehéz lehet a kieső tételek gyors beszerzése.
Ráadásul a legnagyobb orosz nikkelkitermelő cégnek számító Norilsk Nickel jelentős palládium- és kobaltkibocsátónak is számít.
Oroszország egyébként a világ legnagyobb palládium-kitermelője, 40 százalékos részesedéssel, a platina piacán pedig 10 százalékos részesedése van az országnak.
Emellett Oroszország az aranypiacon is igen jelentős szerepet játszik. Az ország kontrollálja ugyanis a globális aranybányászat nagyjából 10 százalékát, amivel Ausztrália és Kína mögött áll a piacon.
Végül az elemzés megemlíti az acélpiacot is, ahol Oroszország közel annyit termel évente, mint az Egyesült Államok. A nagy különbség azonban az, hogy az orosz termelés közel felét exportálják, elsősorban Európába. Az acéliparban azonban az európai kitermelők miatt kevésbé lehet súlyos a helyzet, azonban a fogyasztók egyes termékek esetében így is megérezhetik a kiesést.
Az elemzés következtetése az, hogy most az árak jól mutatják, hogy a piaci szereplők próbálják beárazni a bizonytalanságokat. Az árfolyamok pedig akár napról napra is jelentős mozgásokat produkálhatnak, vagyis komoly volatilitásra lehet készülni.