Egy amerikai kormányzati szervezettől származó információk szerint ezek a személyek annyira leleményesek, hogy azt is képesek az online térben eljátszani, mintha Ázsia más országaiban élnének.
Alkalmazásuk után pedig fizetésükkel a nemzetközi szankciókat megsértve, hazájuk fegyverprogramjainak finanszírozásához járulnak hozzá.
Ahogy arról az Origo is beszámolt, az ország az elmúlt hónapokban több rakétakísérletet is végrehajtott, a legutóbbit május 12-én. Ekkor három rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki a Japán-tenger irányába.
Márciusban pedig 2017 óta először nagy hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétát is fellőtt, szintén a Japán-tenger irányába – ezzel az ilyen típusú fegyverekre vonatkozó moratóriumot is megsértette.
Mindezek az esetek ugyanakkor azt is mutatják, hogy Észak-Korea birtokában van számos modern technológiának, illetve az azok hasznosításához szükséges tudáselemeknek.
Észak-Korea magasan képzett informatikai munkavállalók ezreit küldi a világ minden tájára, hogy olyan bevételeket termeljenek, amelyek hozzájárulhatnak tömegpusztító fegyver- és ballisztikusrakéta-programjaihoz, megsértve ezzel az amerikai és ENSZ biztonsági tanácsi szankciókat"
- áll az USA Külügyminisztériuma, a Pénzügyminisztérium és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) kiadott közös jelentésében. Ebben az is szerepel, hogy az érintett munkavállalók fizikailag főleg Kínában és Oroszországban, kisebb számban Afrikában és Délkelet-Ázsiában tartózkodnak, és onnan próbálnak távmunkásként munkát, illetve megbízásokat szerezni.
Ezek az informatikai szakemberek a speciális informatikai készségek iránti keresletet használják ki, hogy ezzel szabadúszó munkaszerződéseket szerezzenek a világ minden tájáról, többek között Észak-Amerikából, Európából és Kelet-Ázsiában működő ügyfelektől"
– fejtik ki a közleményben.
A vállalkozóként szerzett kiváltságos hozzáféréseikkel pedig lehetővé teszik országuk rosszindulatú kibernetikai behatolásait.
Emiatt azok a vállalatok, amelyek észak-koreai munkaerőt alkalmaznak, a szankciók megsértése miatt jogi retorziókra számíthatnak.
Az Origo is beszámolt róla, hogy az észak-koreai kibertámadásokkal – és így az illegálisan megszerzett kriptovalutákkal - újabban már az ország ballisztikus rakétakísérleteit támogatják az elkövetők.
A múlt hónapban az Egyesült Államok kormánya Észak-Korea által támogatott hackereket hozott összefüggésbe azzal, hogy az Axie Infinity nevű népszerű online játék résztvevői 615 millió dollár értékben loptak kriptovalutát.
Szintén áprilisban egy kriptovaluta-csoport amerikai tagját öt év börtönbüntetésre ítélték, ugyanis kiderült, hogy segített Phenjannak kijátszani az amerikai szankciókat. Virgil Griffith az Ethereum Foundation szakembereként utazott az észak-koreai fővárosba, hogy előadást tartson a blokklánc-technológiáról. Az Ethereum Foundation Griffith letartóztatásakor azt mondta, hogy nem hagyta jóvá, és nem is támogatta a szakember észak-koreai utazását.