A Maui-sziget Lahaina városában található 4 millió dolláros családi ház tulajdonosai elárulták, hogy a "csodaházukon" végzett apró módosítások segítettek abban, hogy az épségben megmeneküljön a pusztító erdőtüzek során. A tulajdonos házaspár, Dora Atwater Millikin és férje, Dudley Long Millikin III most felfedték a mentőnek bizonyult felújításaikat – írta meg a Daily Star.
A vörös bitumen tetős ingatlanról készült felvétel vírusként terjed az interneten, ahogy egymaga színes és üde foltként kitűnik a fekete pusztaságban. A légi felvételek megjelenése óta összeesküvés-elméletek tucatjai láttak napvilágot a házról, sokan ugyanis nem tudják elhinni, hogy sértetlenül megúszható volt ez a természeti csapás. Vannak akik photoshoppal módosítottnak, vagy a mesterséges intelligencia által generáltnak vélik az ingatlanról és környékéről készült fotókat.
De a szkeptikusok gyorsan elhallgattak, miután Millikinék megerősítették, hogy otthonuk ellenállóképességének nagyon is racionális magyarázata van.
Az idős házaspár csupán néhány, ámde végül kulcsfontosságúnak minősülő változtatást hajtott végre az ingatlanon,
amelyek aztán a sors különös fintora nyomán épségben tartották azt a tűzvész után.
"Ez egy 100 százalékban fából készült ház, vagyis szó sincs arról, hogy teljesen tűzállóvá tettük volna" – mesélte az asszony.
A házaspár azonban nemrégiben lecserélte a rendkívül gyúlékony aszfalt tetőszerkezetét egy nagy vastagságú bádogtetőre. Emellett visszavágták a házat körülvevő fákat és bokrokat, hogy csökkentsék a termeszek fertőzésének kockázatát. A házaspár elmondása szerint egyiket sem a tűzvédelemre való tekintettel tették, de ezek hozzájárultak a házuk épségben maradásához. Ők egyébként pont Massachusetts-ben voltak családlátogatáson, amikor a tűz csaknem két héttel ezelőtt fellángolt.
Az erdőtüzek augusztus 8-án kezdődtek Maui szigetén, és több napig tartott a megfékezésük. Egyes becslések szerint a természeti csapás 114 ember életét követelte és több ezer épületet pusztított el. Ennek oka állítólag az lehetett, hogy a leszakadó, feszültség alatti elektromos vezetékek lángra lobbantották a száraz aljnövényzetet, ahonnan a nagy szélben a tűz rendkívül gyorsan terjedt. A szél által keltett lángokat a viharos időjárás még inkább felkorbácsolta, miközben a fehér, forró fadarabok a tetőkön landoltak, és gyorsan pokollá változtatták az épületeket.
Maui a Hawaii-szigetcsoport második legnagyobb szigete, területe 1883 négyzetkilométer. A tűzvész legsúlyosabban Lahaina városát, és környékét érintette. A város az egykori Hawaii Királyság fővárosa volt, a történelmi települést a Mauira látogató évente 2 millió turista túlnyomó többsége felkeresi.