A 2023-as év folyamán a légijárat-törlések és késések száma emelkedő tendenciát mutatott: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023-ban a járattörlések száma 15 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Ezenkívül a járatkésések száma is jelentősen megugrott.
A 2023-as évben az összes járat 25 százaléka legalább 15 perces késéssel indult vagy érkezett meg.
Az ilyen mértékű késések hatással vannak az utasok utazási élményére és a légitársaságok megbízhatóságát is megkérdőjelezik.
Csökkentheti a bosszúságot, ha az utasbiztosításunk fedezete kiterjed a járattörlésre, késésre, illetve útvonalmódosításra is, vagy arra az esetre, ha túlfoglalás miatt nem engedik a felszállást a repülőre, amely a csatlakozó légi járat lekésését eredményezheti. Ha repülőgéppel utazunk, érdemes megvizsgálni, milyen esetekben, milyen kompenzációra számíthatunk a biztosítótól – hívja fel a figyelmet a MABISZ.
Meghatározott térítés járhat például járattörlés, késés vagy útvonalmódosítás esetén is kárbejelentést követően.
Megtérítheti a biztosító a már kifizetett, de fel nem használt utazási költségeket, mint például a repülőjegy árát, a szállásköltségeket vagy más előre fizetett szolgáltatásokat, illetve a hazautazás többletköltségét.
Az utasbiztosítás 24/7 elérhető magyar nyelvű ügyfélszolgálatot – asszisztenciát – biztosíthat, amely segít a problémák megoldásában, tanácsot ad és támogatást nyújt a nem várt helyzet kezelésében.
Emellett egyes utasbiztosítások esetében lehetőség van arra is, hogy a szolgáltatási összeget kárbejelentés nélkül kapjuk meg, ha a szerződéskötéskor megadjuk a légi járat indulását és a bankszámlaszámunkat, ahová a térítést kérjük. Van olyan biztosító, aki blokkláncon futó okosszerződéseket alkalmaz a gyors ügyintézés és az ügyféligények minél magasabb szintű kiszolgálása érdekében.
Ha a járatkésés vagy törlés miatt az utasnak több időt kell eltöltenie egy adott helyen, a biztosítás fedezheti a balesetből vagy betegségből kifolyólag a esetlegesen felmerülő egészségügyi költségeket is, például sürgősségi orvosi ellátást vagy gyógyszereket.
Az utasbiztosítás jogi tanácsadást és segítséget is nyújthat, ha a járattörlés vagy késés miatt jogi problémák merülnének fel, például kártérítési igények esetén.
Repülővel történő utazás kapcsán a legtöbb utasbiztosítási csomag térítést nyújt, ha a feladott poggyászunk késik, netán végleg eltűnik vagy megsérül a repülőtéren. Fontos azonban ellenőrizni, hogy az adott biztosítás milyen típusú eseményekre terjed ki.
Ezek mellett létezik sztornóbiztosítás, más néven útlemondási biztosítás is. Ez egy olyan biztosítási forma, amely az utazás pontosan meghatározott okok miatti lemondása vagy megszakítása esetén nyújt védelmet. Fedezheti azokat a költségeket, amelyeket az utazó nem tud visszakapni, például a repülőjegy árát, a szállás díját, és egyéb előre kifizetett szolgáltatásokat, amennyiben az utazás lemondása valamilyen biztosított esemény miatt történik, például betegség, baleset vagy egyéb okok miatt, mert például a biztosított lakásába betörtek.
Számos társaság kínál ilyen típusú biztosítást, ám annak pontos feltételei és a fedezet mértéke biztosítónként eltérő lehet.
Fontos, hogy minden utazó alaposan tájékozódjon az elérhető biztosítási lehetőségekről és azok feltételeiről, hogy a legmegfelelőbb védelmet választhassa – ajánlja a MABISZ.