Heves nyári záporok, zivatarok idején rövid idő alatt jelentős személyi és anyagi károk keletkezhetnek. Ezt igazolják az egy-egy hevesebb zivatar után a tűzoltósághoz, a mentőkhöz és a biztosítókhoz érkező bejelentések is. Hazánkban a zivatarok közvetlen és közvetett hatása évente százmilliárdos kárt okoz. Nem kell félni a zivataroktól, de nem árt óvatosnak lenni: gyermekek és idősek ne maradjanak vihar idején a szabadban. Legyünk előrelátóak, és fülledt nyári időkben kísérjük fokozott figyelemmel az időjárás alakulását.
Ezek a természeti jelenségek leginkább három légköri paraméter - a szél, a csapadék és a légköri elektromosság - hirtelen változásával járnak.
A kifutószél veszélyei
A heves zivatarokat sokszor orkánerejű széllökések, néha tornádók kísérik. A kifutószél a zivatarok érkezésekor hirtelen csap le, a figyelmetlenek számára sokszor teljesen váratlanul. A jelenséget szélrohamok kísérik, a lakásban is akad dolgunk. Az általában fülledt melegben kitörő viharok kezdetén gyakran vannak nyitva a nyílászárók, az ablakok becsapódhatnak, az üvegek betörhetnek, ami a tetemes kár mellett akár súlyos sérüléseket is okozhat. Azonnal be kell tehát csuknunk minden ablakot, még akkor is, ha a fülledtség ezt nem indokolja.
A szabadban a viharos szél gallyakat, vastag ágakat képes letörni, nem ajánlott ekkor fák alatt tartózkodni, sőt ha tehetjük, a személygépkocsit se hagyjuk ott. A kidőlő fák mindenkire életveszélyesek, gondoljunk csak az emlékezetes augusztus 20-i viharra. Súlyos sérüléseket okozhatnak az épületekről lesodort tárgyak, cserepek is - időben húzódjunk védett helyre. Az utakra kerülő ágak főleg éjjel jelentenek nagy veszélyt a közlekedőkre, nagyobb sebesség mellett könnyen halálos balesetet is okozhatnak. Viharos szélben a gépjárművek menetstabilitása jelentősen csökken, a nagy erejű széllökések akár le is taszíthatják a járművet az úttestről, vagy átlökhetik a szembejövő sávba. Mindenképpen jobb, ha a zivatar közeledtekor lassítunk, vagy megállunk.
A gyakorta kidőlt tartókat, leszakadt villanyvezetékeket feltétlenül kerüljük el, sőt, jól tesszük, ha őrizzük, míg meg nem történik az áramtalanítás: gyermek, állat könnyen áramütést szenvedhet. Az áramszünetek miatt a forgalomirányítás akadozik, a jelzőlámpák kikapcsolnak. Fokozott óvatossággal közlekedjünk, különösen a vasúti átkelőknél életbevágó a körültekintés.
Nyílt vízen semmi esetre se maradjunk a vihar közeledtekor, vegyük nagyon komolyan a viharjelzéseket. A tajték olyan sűrű lehet, hogy akár derékig érő vízben is megfulladhatunk.