A bagdadi Palestine szállodát kedden érte támadás, amelynek során több külföldi újságíró megsérült, egy spanyol operatőr pedig meghalt. A spanyol lapok szerdán azt írták, hogy a szállodát azután érte a támadás, hogy az épületet a Pentagon katonai célponttá nyilvánította, és erről értesítették az ott-tartózkodó tudósítókat.
Az amerikai magyarázat szerint, amelyet Washington Federico Trillo spanyol védelmi miniszter kérésére adott, a Palestine szállodát azért nyilvánították katonai célponttá, mivel azt irakiak gyülekezésre használták. A szállodából a támadás pillanatában is lövések dördültek el az amerikaiak szerint. (Az épületben egyébként kizárólag külföldi tudósítók tartózkodtak, akiknek az iraki tájékoztatási minisztérium jelölte ki ezt a helyet.)
A helyszínen tartózkodó újságírók ugyanakkor azt mondták: őket senki nem értesítette arról, hogy "katonai célpontban" tartózkodnak. Állításuk szerint a támadás pillanatában egyetlen iraki sem harcolt vagy lőtt a szállodában vagy annak környékén. A támadást végrehajtó amerikai harckocsik két percen át céloztak José Couso sanyol operatőrre, a Telecinco adó munkatársára - tették hozzá. Trillo súlyos hibának nevezte az akciót, és azt tanácsolta az Irakban lévő spanyol tudósítóknak, hogy hagyják el a helyszínt és térjenek haza.
A Couso halálát bejelentő sajtókonferencián a Telecinco nevében nyilatkozó Juan Pedro Valentín így fogalmazott: "Semmit nem tudtunk arról, hogy a szálloda katonai célpontnak minősült. A szállodán belül semmiféle provokáció nem történt: Nem tudom, össze lehet-e téveszteni a kamerát a géppuskával." A Telecinco vezetősége úgy döntött, hogy hazarendeli Bagdadból tudósítóját, Jon Sistiagát, aki Cousóval dolgozott együtt. Az állami televízió- és rádióadók hasonlóan döntöttek.
A Couso haláláról beszámoló El País című lap így fogalmazott: "Az a nyomás, amelyet Washington gyakorol több európai kormányra annak érdekében, hogy hívják vissza a tudósítóikat Bagdadból, csak arra jó, hogy megerősítse a gyanút: a keddi lövés nem tévedés volt, hanem figyelmeztetés. Ahogy Joannisz Diakogiannisz, a Ta Nea görög lap tudósítója fogalmazott: az iraki háború utolsó fejezetét újságírók vérével írják."