Ledöntötték a Szaddám-szobrot Bagdad főterén

Vágólapra másolva!
Közel egyórás küzdelem után a bagdadiak az amerikai katonák és egy harci jármű segítségével ledöntötték az iraki főváros főterén található közel hétméteres Szaddám-szobrot. Az összegyűlt tömeg ünnepelt a szobor ledöntése után, énekeltek és ugráltak a diktátor bukását szimbolizáló hatalmas fekvő fémdarabon. Az amerikai csapatok szerdán délután ellenállás nélkül hatoltak be Bagdad központjába.
Vágólapra másolva!
A diktátor szobra félúton a föld felé

A bagdadiak amerikai katonák segítségével ledöntötték az iraki főváros egyik legjelentősebb főtéren található Szaddám-szobrot. A közel hét méter magas szobor - amely a külföldi tudósítóknak helyt adó Palesztina szálló előtti téren áll - lábai és nyaka köré köteleket kötöztek, majd egy amerikai harci jármű segítségével elrántották az emlékművet.

A bagdadiak előbb egy hajókötél segítségével próbálták elhúzni a szobrot. A kötél azonban rövidnek bizonyult, nem ért a szobor talapzatának aljáig sem. Ezután a helyiek kalapácsokkal estek a szobornak. Többen elkezdték ütni a szobor talapzatát, azonban a kalapács nem tett sok kárt a vasbetonban. Ezt követően az amerikai katonák siettek a bagdadiak segítségére. Előbb egy acélhuzallal próbálták elrántani a szobrot, a drót azonban elszakadt.

Forrás: EPA
Forrás: EPA

Ekkor egy hatalmas emelőszerkezetet nyitottak ki az amerikai katonák az egyik harci járműből, és erős vasláncot kötöztek a szobor nyaka köré. Közben a szobor arcát amerikai zászlóval takarták el. Később előkerült egy iraki zászló is, amit először nyakkendőként kötöttek a Szaddám nyaka köré, végül azonban mégis leszedtek. Ezután az emelő segítségével kezdték el húzni. Lassan dőlt el a hatalmas méretű szobor, először meg is állt vízszintes helyzetben. Sokan már akkor odaugráltak, mindenféle tárgyakkal dobálták a diktátor fejét. Miután ismét szétrebbentek, az amerikai jármú még egyet rántott a szobron, így az végleg leesett a talapzatról, és a földön koppant. A téren összegyűlt irakiak ünnepeltek, énekelni kezdtek, és ráugráltak a szobor testére. A BBC jelentése szerint az irakiak a hatalmas szobor fejét a város utcáin vontatják végig. Kisebb szobrokat ledöntöttek már Bagdad más részein is.

Az amerikai tankok szerdán délután hatoltak be Bagdad főterére. A harckocsik nem ütköztek semmilyen ellenállásba. A járműveket sok bagdadi civil üdvözölte.

Több száz bagdadi ünnepelte szerdán délelőtt a Bagdadba bevonuló amerikai csapatok hírét. A BBC felvételein látni lehetett, amint hatalmas tömeg énekelt és táncolt a város egyik keleti külterületén. Zászlókat, pálmaágakat lengettek az irakiak. Az utcák megteltek emberekkel. Szövetséges katonákat sehol sem lehetett látni a képeken.

Az iraki főváros északi síirta városrészében, Szaddámvárosban az amerikai csapatok bevonulásának hírére fosztogatások kezdődtek. A brit hírtelevízió arról közölt képeket, amint villákat fosztanak ki az emberek, széthordva a bútorokat és az értékes berendezési tárgyakat. A boltosok több helyen a fosztogatókra lőttek, hogy megvédjék üzleteiket. A brit hírtelevízió helyszíni tudósítója szerint az emberek már a Szaddám-rendszer végét ünneplik.

A síita városrészben reggel indítottak hadműveletet a szövetségesek. Több ezer tengerészgyalogos szállta meg a városrészt. Az amerikai katonák csak szórványos ellenállásba ütköztek. Bagdad Szaddámváros nevű városrészében - amely az iraki főváros egyik legnagyobb villanegyedét is magába foglalja - 2-3 millióan élnek.

Forrás: EPA
Forrás: EPA

A BBC tudósítója szerint Bagdad több részében is nagy tömeg gyűlt össze, akik Amerika-párti és Szaddám-ellenes jelszavakat kiabálnak. "No Szaddám", "Szaddám Isten ellensége" - kiabálták az emberek, akik az iraki elnök több képét is eltéptek - jelentette a tudósító.

A bagdadi események mellett több egyéb jel is utal az iraki központi vezeté összeomlására. A szövetséges légierő szabadon repülhet a legtöbb iraki terület fölött. Az iraki légvédelem szinte sehol nem lő az amerikai-brit gépekre. Szervezett katonai ellenállással is egyre ritkábban találkoznak a szövetséges csapatok. Csak elszórtan találják szembe magukat iraki katonákkal, akik már sok helyen alig tanúsítanak ellenállást. Szintén az iraki központi vezetés meggyengülésére utal, hogy a háború kezdete óta először szerdán nem ellenőrízték a külföldi tudósítók munkáját az iraki kormányszervek.

Irak-oldalhttp://www.origo.hu/irakTérkép Bagdadróljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep_bagdad/terkep.html', 530, 510)Friss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.html

A BBC-nek nyilatkozó amerikai katonai tisztviselők a Bagdadból érkező hírekre reagálva kijelentették: korai lenne még kijelenteni, hogy véget ért a háború. Az azonban biztos, hogy sokkal közelebb kerültünk a hadműveletek lezárásához - mondták. Egy amerikai katonai szóvivő ugyanakkor figyelmeztetett: további kemény harcok várnak még a szövetségesekre Irakban.

Bagdad központjában eközben folytatódtak a szórványos összecsapások. Több helyről jelentettek tűzharcokat, és harckocsik lövéseit is hallani lehetett. A jelentések szerint a szövetségesek jelenleg három irányból is nyomulnak az iraki főváros központja felé. Amerikai tisztek a BBC-nek azt mondták, hogy hamarosan megkétszerezik a Bagdadban harcoló egységek létszámát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!