Megérkeztünk az európai kőkorszakba
2015. szeptember 14. 06:36
Ausztriának Németországhoz kell igazodnia, és vissza kellene állítania a határellenőrzést az osztrák külügyminiszter szerint, hogy elkerüljék, hogy a menekültválság "szörnyű következményekkel" járjon. Sebastian Kurz úgy fogalmazott, hogy Ausztria "az utolsó vonzó ország" a menekültek számára Németország előtt. A politikus hozzátette, a válság közepette nincs helye a naivitásnak. Azt is mondta, nemcsak háborús menekültek keltek útra, hanem olyanok is, akik csak állítják magukról, hogy szíriaiak, és valójában Pakisztánból, Algériából vagy Palesztinából jönnek. Az Ausztria és Németország között hétfő reggelig biztosan szünetelő vasúti közlekedésről megjegyezte: "Megérkeztünk az európai kőkorszakba".
Az európai menekültválság miatt a német-osztrák határon életbe lépett határellenőrzés után alig néhány órával, már vasárnap késő este elfogtak a német rendőrök egy embercsempészt. Az olasz származású embercsempész nyolc szíriai menekültet, köztük több gyereket szállított furgonjában. Thomas de Maiziere német belügyminiszter vasárnap délután jelentette be, hogy Németország ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést. Az intézkedés "súlypontja" a német-osztrák határ, célja pedig a Németországba igyekvő emberek "áradatának korlátozása", és az, hogy ismét rendezett keretek között történő folyamat legyen a belépés az országba.
Kritikus fontosságúnak nevezte az Európai Unió belügyminisztereinek hétfői brüsszeli rendkívüli tanácskozását előzetesen az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, amely sürgette az EU tagországait, hogy tegyenek közös erőfeszítést a menekültválság megoldására. A szervezet úgy véli, az Európai Bizottság javaslata alapján alkalmazni kell - mégpedig gyorsan - a kvótarendszert, amely szerint a menedékkérőket méltányos arányban szét lehetne osztani az európai uniós tagállamok között.
Hegyeshalomnál az M1-es autópálya jól autózható, Ausztria felé zavartalan a forgalom. Az 1-es főúti határátkelőn változatlanul csak a gyalogosok közlekedhetnek - közölte az Útinform.
Egyre több európai országban születnek olyan törvények és módosítások, amelyek megpróbálják kevésbé vonzóvá tenni a bevándorlást - mondta Gálik Zoltán külpolitikai szakértő, egyetemi docens az M1 aktuális csatornán. Dánia bizonyos esetekben felére csökkentette a menekültstátuszért folyamodóknak járó ellátást, de ugyanez a tendencia megfigyelhető Németországban is. Ezenkívül a munkaerőpiachoz való hozzáférés lehetőségét is szabályozni igyekeznek.
Vasárnap este 11 óra óta működik a szentgotthárdi ipari parkban felállított gyűjtőpont. Vasárnapra virradó éjszaka több mint kétezer bevándorló érkezett meg a gyűjtőpontra, de miután leszálltak az autóbuszokról, nem a felállított sátrak, hanem azonnal Ausztria felé vették az irányt. Helyszíni információk szerint egyelőre még szabad az út, semmi jele annak, hogy osztrák oldalon visszafordítanák a zöldhatáron át érkezőket.
Szentgotthárd és Rábafüzes között a kétoldalú, közvetlenül a határra épült ipari parkban egy jól körülhatárolható őrzött területen létesítettek a katasztrófavédelem munkatársai egy újabb gyűjtőpontot, amely akár 600 ember befogadására alkalmas.
Röszkére egész éjjel érkeztek migránsok Szerbiából, a vasúti sínek mentén. Folyamatosan viszik el őket buszokkal. Este sokat kellett várakozniuk, nem sokkal éjfél előtt érkezett 20 busz, azokra tudtak fölszállni, azóta folyamatos a szállítás.
Az M1 tudósítójának különböző számokat mondtak illetékesek arról, vasárnap hányan lépték át a határt: 7-8 ezer ember vagy ennél is több. Hétfőn ez a rekord is megdőlhet az előrejelzések szerint, sokan akarnak ugyanis még átérni Magyarországra a kedden életbe lépő szigorúbb határellenőrzés előtt.
Meglepően kevés menekült van a Keleti pályaudvaron. A 8-as vágányon egy négy kocsiból álló szerelvény várakozik, arra engedték fel az embereket. Teljes nyugalom van az aluljáróban.
A Deutsche Bahn német vasúttársaság hétfőn reggel újraindította a vasúti közlekedést Németország és Ausztria között, miután előző délután a menekültválság miatt szüneteltetni kényszerült. A Salzburg és München közti vonalon továbbra sem közlekednek szerelvények. Ez utóbbi vonalon utazott Németországba a Magyarország felől érkező migránsok döntő többsége.
Országszerte 13 162 határsértőt fogtak el a rendőrök péntektől vasárnapig - tájékoztatott az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata. Pénteken 3023, szombaton 4330, vasárnap 5809 volt az elfogottak száma. 28 gyanúsított ellen embercsempészés, hét esetben pedig közokirat-hamisítás miatt indult büntetőeljárás.
Csongrád megye déli részén vasárnap - minden eddiginél több - 5683 embert, köztük 931 gyermeket tartóztattak föl.
A párhuzamos társadalmak kialakulásának veszélyéről beszélt az M1 hétfő reggeli műsorában Harrach Péter. A KDNP frakcióvezetője szerint megbukott a bevándorlókat teljesen integráló multikulturális társadalom liberális álma.
"Ez a nagy tömeg együtt már egy olyanfajta veszélyt jelent, ami az egymás melletti, párhuzamos társadalmat jeleníti meg, ez pedig a kontinensnek, az európai országoknak a szétzilálásához vezet" - fogalmazott Harrach Péter, kiemelve, hogy együtt kell kezelni a humanitárius segítségnyújtást és a nemzeti önvédelmet.
Magyar embercsempészt fogtak el a rendőrök vasárnap hajnalban a régi 5-ös úton, a férfi öt szíriai határsértőt vitt volna Ausztriába - tájékoztatott a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Szenti Szabolcs közölte: a 34 éves sofőr abban állapodott meg a migránsokkal, hogy fejenként 1100 euróért Ausztriába viszi őket. A budapesti férfit őrizetbe vették, embercsempészés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indítottak ellene eljárást, és kezdeményezték előzetes letartóztatását.
Ha az Európai Unió külső határainak védelme nem áll helyre, akkor az uniós polgárok belső szabadsága fog sérülni - fogalmazott Kovács Zoltán kormányszóvivő az M1-en. Azt mondta, ellenőrzés nélkül nem lehet eldönteni, ki a menekült és ki a gazdasági bevándorló, ezért van szükség újra a határellenőrzésre. A migránsok ellátását és a rendőrség munkáját ért kritikákkal kapcsolatban úgy fogalmazott, már a "kukoricásban" elkezdenek gondoskodni az érkezőkről, a rendőrség pedig kilenc hónapja folytat "heroikus" küzdelmet, így a munkájukat kritizálni "elfogadhatatlan és méltatlan".
Lezárta a rendőrség hétfőn reggel 9 órakor az M1-es autópályát Levél magasságában, Hegyeshalom felé. A forgalmat az M15-ös útra terelik.
A magyarkanizsai pihenőhelyre csak éjfélig 4400 migráns érkezett, nem maradtak azonban ott, továbbindultak Horgos felé, ahová folyamatosan érkeznek az autóbuszok - jelentette a szerb közszolgálati televízió. A szerb-magyar határ menti településekre a hét végén naponta hat-nyolcezer migráns érkezett.
Vonattal szállítják el Röszkéről a migránsokat - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. Az ENSZ munkatársa szerint a Győrhöz közeli Vámosszabadiba viszik őket. A vasútállomáson várakozó, húsz kocsiból álló szerelvény fél tízkor félig volt tele, de folyamatosan érkeztek a buszok a határnál lévő gyűjtőpontról és a két idegenrendészeti előállítóhelyről. Az emberek nyugodtan várják a vonat indulását, noha nem tudják, mi a szerelvény úti célja.
Kilométeres dugók alakultak ki a német-osztrák határnál hétfőn reggel, miután Berlin előző nap a menekültválság miatt ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést. A 8-as autópályán Salzburg mellett, a határ német oldalán fekvő Bad Reichenhall térségében mintegy három kilométeres, a 3-as autópályán Passaunál hat kilométeres kocsisor torlódott fel. A bajor belügyminiszter szerint akár hetekig hatályban maradhat az intézkedés.
Tíz órától ismét szabad az átjárás a nickelsdorfi határátkelőnél, az osztrák autópálya-üzemeltető feloldotta az A4-es autópálya lezárását. Az Útinform tájékoztatása szerint jelenleg az M1-es autópályán zavartalan a ki- és belépő forgalom.
Szászország is kész visszaállítani az ellenőrzést a Csehországgal közös határán, mert a keletnémet tartományi vezetés attól tart, hogy Csehország felől próbálnak Németországba bejutni a menekültek. Eközben Grazból elindult az első vonat, amelyik Frankfurt irányába tart 350 menekülttel, de még kétséges, hogy eljut-e a német végállomásig.
Az osztrák-svájci határ melletti Vorarlberg tartományban a Vöröskereszt, a rendőrség, a hadsereg és tűzoltóság is beszállt a bevándorlók ellátásába, de arra panaszkodnak, hogy nem bírják ellátni a hatalmas menekültáradatot.
Csehországnak pillanatnyilag nincs szüksége arra, hogy Németországhoz hasonlóan felújítsa a határellenőrzéseket a cseh-osztrák határon - jelentette ki Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter hétfőn Brüsszelben. Csehország hétfőtől kezdve 200 rendőrrel megerősítette az ellenőrzéseket a cseh-osztrák határsávban - közölte a cseh idegenrendészet szóvivője.
Ausztria katonákat vezényel a határaihoz, akiknek feladata a menekültek humanitárius segítése lesz - jelentette be Werner Faymann osztrák kancellár hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón.
A német kormányban már szombat este meghozták a döntést a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról, és a bajor konzervatív CSU elnökségében az is felmerült, hogy megszakítják a kapcsolatot az Angela Merkel kancellár vezette testvérpárttal, a CDU-val, ha nem állítják le a Bajorországba érkező menedékkérők ellenőrizetlen áradatát - írja a Bild című német lap.
"Rendkívüli helyzetben vagyunk" - mondta a kormányfő, ezért kell póbaidősen esküt tenniük azoknak a rendőröknek, akiket ezután, korlátozott jogkörökkel, lévén szakközépiskolás tanulók, kivezényelnek a magyar–szerb határra. Az eskütételt és Orbán Vikor miniszterelnök beszédét itt követheti.
A Századvég legfrissebb közvélemény-kutatása szerint hónapról hónapra többen állnak ki a bevándorlást érintő törvények szigorítása mellett. >>>Bővebben itt olvashat a felmérésről.
Sürgős cselekvésre szólította fel Európa vezetőit a nemzetközi menekültválság rendezése érdekében az ENSZ emberi jogi főbiztosa a világszervezet Emberi Jogi Tanácsának genfi ülésén, hétfőn elmondott nyitóbeszédében. Zeid Raad al-Husszein kiemelte, hogy a tagországok politikai elitjének és polgárainak körében is növelni kell a menekültek iránti szimpátiát.
Franciaország és Németország azt akarja elérni Brüsszelben, hogy az Európai Unió határainál regisztrációs központok jöjjenek létre, hogy "Európa tiszteletben tudja tartatni a határait" – mondta Francois Hollande francia államfő. A francia elnök szerint Németország – Franciaországhoz hasonlóan – azt szeretné, hogy Európa ellenőrzés alatt tudja tartani a határait. "Ez a feltétele annak, hogy a menekülteket méltó és irányított módon fogadjuk."
"Ha túl sokat várunk, már nem lehet a menekültek befogadását kezelni. Most az az elsődleges, hogy a regisztrációs központok föl tudjanak állni" - hangsúlyozta Harlem Désir Európa-ügyi államtitkár.
Rogán Antal hétfői sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy külön jogköröket kell adni a honvédségnek, hogy minél hatékonyabban vehessenek részt a déli határ védelmében. Éppen ezért arra kérte az ellenzéket, hogy támogassák a kormánypárti javaslatot.
Fokozott ellenőrzésbe kezdett a rendőrség Budapest határában, az M5-ös autópálya és M51-es autóút csomópontjánál. A rendőrök elsősorban embercsempészeket és illegális bevándorlókat keresnek.
A következő hetekben az EU vezetőinek segítséget kell adniuk Magyarországnak, hogy meg tudja védeni a határait - mondta Rogán Antal frakcióvezető, aki hozzátette: a tegnapi berlini döntés azt mutatja, hogy ha a tagállamok nem tudják megvédeni a határaikat, akkor Schengen veszélybe kerül.
A Fidesz frakcióvezetője szerint a kormányfőnek abban igaza van, hogy Európa nem tud mindenkit befogadni.
Újra kell gondolni az uniós bevándorláspolitikai egyezményeket, mert a dublini egyezmény például megbukott Rogán Antal szerint.
A frakcióvezető jelezte azt is: nem az a megoldás, hogy Európa felfüggeszti a schengeni szabályokat, hanem az, hogy az unió határait megvédi.
Csak akkor lehet a menekültkvóta kérdéséről egyáltalán beszélni Rogán Antal szerint, ha előtte mindent megteszünk a határok védelmében.
Idén az egymilliót is elérheti a Németországba érkező menekültek száma a korábbi 800 ezres becsléssel szemben - mondta Sigmar Gabriel német alkancellár, gazdasági miniszter. Vasárnap még arról beszélt, hogy a menekültválságban tanúsított európai tétlenség a teljesítőképessége határára taszítja Németországot.
Humanitárius feladatokra vezényelnek 2200 katonát Ausztria határaihoz - jelentette be Werner Faymann osztrák kancellár. Faymann hangsúlyozta: bíznak a rendőrségben, a rendőröknek azonban támogatásra van szükségük.
Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár elmondta: amennyiben Németország határellenőrzést vezet be, Ausztriának is ezt kell tenni. Az alkancellár tájékoztatása szerint az ellenőrzés szigorítása a schengeni egyezmény keretein belül történne.
Ha nem tudjuk megvédeni a határokat, akkor a menekültek egy idő után nem mennek tovább Nyugatra, hanem itt maradnak Magyarországon - mondta Rogán Antal.
A rendkívüli migrációs nyomás miatt volt szükség a rendőrség mozgósítására, és emiatt lenne szükség Rogán Antal szerint arra a jogszabály-módosításra, ami lehetővé tenné a honvédség bevetését is a határon.
Az országos rendőrfőkapitány fokozott ellenőrzést rendelt el az ország egész területére. A rendőrség Magyarország teljes közigazgatási területén hétfő déltől szeptember 30. éjfélig fokozott ellenőrzést tart, amelynek célja a közrend és a közbiztonság fenntartása, a bűncselekmények és a szabálysértések számának visszaszorítása, a jogellenes cselekmények megakadályozása. Az ellenőrzés keretében a rendőrök igazoltathatnak, ruházatot, járművet vizsgálhatnak át.
A nagy nyomás miatt elszabadulhatnak a határon az indulatok, de Rogán Antal szerint senki nem fog fegyvert használni addig, amíg vele szemben nem használnak fegyvert.
Ideiglenes jelleggel határellenőrzéseket vezetett be Szlovákia a magyar és osztrák határon lévő átkelőhelyein - közölte a szlovák belügyi tárca. Az ellenőrzések a szlovák-magyar és szlovák-osztrák határátkelőkön szúrópróbaszerűek lesznek, az intézkedés ideiglenes, ám azt, hogy meddig lesz hatályos, egyelőre nem lehet megmondani. Emellett a zöldhatár egyes szakaszainak ellenőrzését is megerősítik.
A müncheni rendőrség délben azt közölte, hogy a vonatközlekedés megindulása ellenére hétfőn még nem érkezett újabb migráns a bajor főváros főpályaudvarára. A helyzet a nap hátralévő részében még változhat, mert csak egy-két órára előre tudják tervezni a várható forgalmat.
Rihards Kozlovskis lett belügyminiszter nem utazik el hétfőn Brüsszelbe az uniós belügyminiszterek rendkívüli tanácskozására, mert a lett kormánykoalícióban nincs egyetértés a menekültek befogadásáról. Laimdota Straujuma miniszterelnök pártjának mindkét koalíciós partnere elutasítja, hogy Lettország az eddig vállalt 250 menekültnél többet fogadjon be.
Hétfő délig 5353 menekült érkezett a szerb-magyar határszakaszon Magyarországra - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata.
Balázs László, az ORFK határrendészeti főosztályvezetője hétfőn reggel jelentette be, hogy vasárnap rekordszámú menekült érkezett Magyarországra, 5809 embert regisztráltak. Velük együtt idén már 191 702-re nőtt a számuk.
Ausztria a németországihoz hasonló ellenőrzést fog bevezetni a magyar határon - mondta az osztrák belügyminiszter Brüsszelben.
Johanna Mikl-Leitner bejelentette, hogy Ausztria Németországhoz hasonlóan ideiglenes határellenőrzést vezet be a magyar-osztrák határon, és erről tájékoztatták az Európai Bizottságot is.
A honvédség határon történő bevetését lehetővé tevő törvényjavaslat módosítását kéri az MSZP.
A szocialisták szerint érvényt szerezni csak világos és egyértelmű törvényeknek lehet, ezért azt szeretnék elérni, hogy írják bele a törvényszövegbe:
a katonák kizárólag a határ közelében láthatnak el feladatokat, és csak a rendőrségi törvény szerint használhatják fegyverüket,
alkalmazhatnak kényszerítő eszközöket.
Több uniós tagállam, köztük Dánia, Bulgária és Szlovákia is ajánlott fel segítséget Magyarországnak az uniós polgári védelmi mechanizmus részeként - közölte az Európai Bizottság. Magyarország pénteken kért segítséget az e körben érintett országoktól a menedékkérők áradatának kezeléséhez.
Akkor a magyar hatóságok azt közölték, hogy matracokra, ágyneműre, lepedőkre, takarókra és fűtőberendezésekre van szükség. A mostani tájékoztatás szerint
takarókat, ágyneműt és sátrakat ajánlottak fel, amelyeket Magyarország elfogadott.
Az uniós mechanizmusban résztvevő 28 tagállam polgári védelmi hatóságai egymásnak tudnak segíteni, de az együttműködésben Izland, Montenegró, Norvégia, Szerbia és Macedónia is részt vesz. Ez a katasztrófahelyzetek kezelését hivatott segíteni, és segítséget a világ bármely országa kérhet.