Menekültkáosz, törvényi szigorítások a Kormányinfón
2015. szeptember 03. 11:03
Sikerült jól időzíteni a szokásos délutáni időpontról előrehozott Kormányinfót: reggel megnyitották a Keleti pályaudvart a menekültek előtt, és nem sokkal Lázár János miniszter tájékoztatója előtt Brüsszelben éppen a menekültkérdésről beszélt Orbán Viktor kormányfő. Az Országgyűlés pedig épp a Kormányinfó után kezd vitázni a kormány által javasolt jogszabályi szigorításokról.
A reggel a Keleti pályaudvarnál kialakult káoszról biztosan kap kérdést Lázár János a Kormányinfón. Mint arról az Origo beszámolt, a rendőrök néhány órája ismét megnyitották mindenki előtt a pályaudvart, mire több ezer menekült tódult be az épületbe.
A vasúttársaság viszont egyetlen közvetlen nyugat-európai járatot sem indít el Budapestről, de Győrből, Szobról vagy Hegyeshalomról elérhető Nyugat-Európa. A bécsi rendőrkapitány közölte: ellenőrzés nélkül továbbengedik a bevándorlókat.
Arról is írtunk, hogy szinte esélytelen, hogy a pénzéhez jusson az a menekült, akinek van ugyan vonatjegye, de nem tud vele elutazni, ezért vissza szeretné váltani a több tízezer forintos jegyet. Egy űrlapot kell kitölteni, és nem a teljes ár jár vissza. Azt is bankszámlára vagy lakcímre, akár egy menekülttábori címre utalja csak a MÁV.
Lázár János bizonyára kitér arra is, hogy néhány órával a tájékoztatója után kezdődik az Országgyűlésben a vita arról a mintegy tucatnyi törvénymódosító javaslatról, amit a "tömeges bevándorlás kezelésére" szeretne a kormány elfogadtatni.
Mint arról az Origo beszámolt, ez alapján bűncselekmény lenne a határzáron való átkelés vagy a kerítés megrongálása - mindkettő kitiltással járna. De a csomag része az a változtatás is, amely alapján a jövőben nem minősülne lőfegyverhasználatnak a gumilövedék.
Néhány perccel a Kormányinfó előtt hangzottak el Orbán Viktor szavai Brüsszelből: "Európa nem képes kezelni a helyzetet". A magyar miniszterelnök Martin Schulz európai parlamenti elnökkel tartott tájékoztatót, ahol elmondta, ami most történik, az szerinte szégyen.
A kormányfő megjegyezte: senki sem akar Magyarországon maradni, Németországba tartanak, a mi dolgunk, hogy regisztráljuk őket.
A meghirdetett 11 órához képest egyelőre csúszik az immár 21. Kormányinfó, pedig Brüsszelben már régen véget ért Orbán Viktor tájékoztatója.
Lehet, hogy azért csúszik a Kormányinfó, mert megint Brüsszelt kapcsolják élőben a televíziók: ezúttal Donald Tusk volt lengyel kormányfővel, az Európai Tanács elnökével tart közös tájékoztatót a miniszterelnök.
Elkezdődött a Kormányinfó, megjelent Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Giró-Szász András államtitkár. Lázár elárulta, miért a korai időpont: kezdődik a parlament rendkívüli ülése, neki pedig háromnegyed egykor el kell menni, hogy felszólaljon, és megindokolja a beterjesztett törvénymódosításokat.
A jogszabály-módosítások a déli határszakasz teljes védelmét szolgálják. Ez Lázár szerint három eszközzel érhető el: az egyik a határzár, ami félig készült el, de október végéig befejezik. Fontos változás, hogy a határhoz rendőröket vezényelnek, határvadászegységeket küldenek a határhoz, ők élőerővel védik a határt, mint például Franciaország - emlékeztetett a miniszter.
Az Országgyűléstől pedig arra kérnek ma felhatalmazást, hogy törvényekkel védhesse meg a kormány a határt. Ezek elsősorban szigorúan büntetnék az illegális határátlépést, illetve a határzár megrongálását.
A kormány fontosnak tartja, hogy politikai határozatot is elfogadjon ebben a rendkívüli helyzetben az Országgyűlés - mondta Lázár, aki a helyzetet azzal érzékeltette, hogy július 6-ig 73 ezer illegális határsértő érkezett, és mostanra még 80-90 ezerrel több. Addig 390 ember volt a napi átlag, ma már inkább 1500-2000.
Bárhol, bármikor előfordulhat hasonló eset, mint ami a Keleti pályaudvarnál kialakult, ha nincsenek pontosan szabályozva a belépés feltételei, a menekültek nincsenek azonosítva, regisztrálva, és ha nem kizárólag a legális határátlépési pontokon jöhetnek be - magyarázta a miniszter.
Mindenkinek elbírálják a menekültkérelmét, és aki a schengeni követelményeknek, az Európai Unió feltételeinek megfelel, megkapja a védelmet Magyarországtól minden nemzetközi és hazai normának megfelelően - mondta Lázár, hozzátéve, a többieket nem fogadják be.
Németország meghívta a terített asztalhoz a szír menekülteket, korlátlan belépést és tartózkodást ígérve nekik - jelezte Lázár, hogy szerinte mi vezetett ahhoz a helyzethez, ami Budapesten, a Keleti pályaudvarnál alakult ki.
A miniszter szerint a német belügyminisztérium államtitkára azt mondta a berlini magyar nagykövetnek, hogy válogassanak ki 300 embert, őket tegyék fel vonatra, de a sajtónak ne szóljanak.
A német kormány világos beszéde hiányában egyre agresszívabb és az együttműködést megtagadó hangulat alakult ki a Keleti pályaudvaron - mondta Lázár, aki szerint próbálták arra rávenni a mintegy 300 menekültet, hogy "vegyék igénybe a menekülttáborok szolgáltatásait, a teljes ellátást", de ezt a bevándorlók megtagadták.
Ez valahol érthető - folytatta -, hiszen a németektől azt a biztatást kapták, hogy mehetnek mindenféle papír nélkül tovább.
Amikor végre Németország világossá tette az álláspontját, hogy regisztrálni kell, papírok nélkül pedig nem mehet senki, a kérelmek elbírálását pedig csak felfüggesztik a szírek esetében, akkor a magyar hatóságok megpróbálták alkalmazni a jogot - ez történt a napokban Lázár szerint.
Úgy vélte, a budapesti német nagykövetség munkatársainak most ki kellene menni a pályaudvarra, és el kellene magyarázni a menekülteknek, hogy mi a helyzet. "Ki kell állni elébük!" - mondta. Ha ez nem megy, akkor a menekültek menjenek a német nagykövetségre, és kérjenek vízumot a beutazáshoz - mondott egy másik opciót a miniszter.
Az operatív törzs, ami a sajtóhírekkel szemben létezik és működik, a kormány támogatásával döntést hozott arról, hogy megnyitják a Keleti pályaudvart. Arról is döntöttek, hogy egyúttal törölnek minden Nyugatra induló járatot.
Az osztrák kancellár eközben nem túl barátságos hangnemben felszólította Magyarországot, hogy tartsa be a schengeni szabályokat – mondta Lázár, aki szerint ha ezt Budapesten nem tudták elvégezni, majd elvégzik a Magyarországról való kilépés előtt az ország nyugati határán.
A magyar kormány nevében Lázár arra kérte a bevándorlókat, hogy tartsák be a magyar és az uniós szabályokat. Szeptember 15-éig türelmi idő van, addigra lépnek életbe a most tárgyalandó jogszabályi szigorítások, amelyeket ez után az időpont után betartatnak majd - figyelmeztetett Lázár.
Több mint tízezer állami alkalmazott, hivatalnok és rendőr vesz részt a menekültügy kezelésében - mondta Lázár, aki szerint a politikai kritikákkal a politikai ellenzék őket támadja, és ezt jó lenne, ha abbahagynák. "Hagyják békén azokat az embereket, akik megpróbálják kezelni ezt a helyzetet" - mondta. A parlamentben és a nyilvánosság előtt a kormánynak kell vállalni a felelősséget az intézkedésekért, és ezt meg is teszi - tette hozzá a miniszter.
Az, hogy Magyarország nem mondhat le határainak megvédéséről, mert azok Európa határai - mondta Lázár. Az nem megy, hogy csak öt-hat ország védi meg egyedül a határokat, ők viszik egyedül a menekültkérdés minden terhét - figyelmeztetett a miniszter.
Lázár szerint kész tárgyalni a magyar kormány arról, hogy Schengen helyett vagy mellett milyen lépésekkel lehetne kezelni a helyzetet. Azzal az állásponttal azonban a kormány nem tud azonosulni, hogy nyissák meg a határokat. A menekültkvótával sem ért egyet a kormány, mert sem a munkaerőhiányt, sem a népességcsökkenést nem ily módon kívánják kezelni.
Azokat a megjegyzéseket pedig visszautasítja a kormány, amelyek a magyar kormány határvédelmi intézkedéseit érik - mondta Lázár. A régi EU-tagállamok egyenesen zsarolják az újakat, amikor például a kvótarendszer elfogadására uniós támogatások megvonásával próbálnak nyomást gyakorolni - emelte ki.
Eddig nem voltak zavargások a Keleti pályaudvarnál, és a kormány azon van, hogy ne is legyenek, de a helyzet valóban feszült - ismerte el Lázár, aki szerint ezért is fontos a menekültek pontos tájékoztatása, amit az imént a budapesti német nagykövetségtől kért.
Ha mi nem tudjuk a schengeni szabályokat betartani, akkor kimaradunk belőle - mondta Lázár. Szerinte ha Magyarország feladná a schengeni kötelezettségeinek betartását, az automatikusan azzal járna, hogy kimaradnánk az övezetből.
A német nyilatkozatok hatására megszűnt a menekültek együttműködése. Korábban elmentek a menekülttáborokba, igénybe vették a szolgáltatásokat, most már azt gondolják, hogy ellenőrizetlenül továbbmehetnek.
Mi kell ahhoz, hogy meghatározott pontokon lépjenek be a bevándorlók, és ne a zöldhatáron? Fizikai, személyi és jogi védelem. A kormány meggyőződése, hogy amint az ideiglenes után a biztonsági határzár is elkészül, a bevándorlók elmennek majd a belépési határpontokhoz, ez a kormány célja.
Lázár János elismerte, hogy a kormány nem volt elkészülve ennyi menekültre, de szerinte Brüsszel is alábecsülte a problémát.
A schengeni kódex egyértelmű: érvényes jeggyel, érvényes úti okmányokkal és a befogadó ország érvényes vízumával kell rendelkezniük az innen továbbutazni szándékozó menekülteknek, ezért nem engedték tovább a Keletiből azokat, akiknél ezek nem voltak meg.
Ujjlenyomatot vesznek, feltárják a migráns személyes körülményeit, és igyekeznek feltárni azt is, hogy mekkora nemzetbiztonsági kockázatot jelent - amennyiben a menekült együttműködik. Megváltozott a menekültek együttműködési készsége. A Keletinél a tegnapi jelenet a miniszter szerint éppen arról szólt, hogy a menekültek nem működnek együtt, Németországba akarnak menni, nem a menekülttáborban regisztrálni.
A magyarok küzdenek demográfiai problémákkal, előállhat olyan helyzet, amikor bizonyos területeken munkaerőhiány lesz, de Magyarország Magyarországgal határos, ha ilyen helyzet állna elő, elsősorban a határon túli magyarok felé fordulna a kormány.
A demográfiai problémákra nem az a válasz, hogy megnyitjuk a határokat a bevándorlók előtt, hanem az, hogy támogatjuk a már itt élő európai családokat a gyerekvállalásban - mondta Lázár.
A kormány azt kéri a törvénymódosítással az Országgyűléstől, hogy a határ védelmébe a honvédség közreműködőként be tudjon kapcsolódni - magyarázta Lázár, aki szerint ezzel nem változik az, hogy a határrendészeti feladatokért a rendőrség felel, de a katonaság is besegíthet. Milos Zeman cseh elnök ugyanezt felvetette - tette hozzá.
Más kérdés, mire kapnak parancsot a határvédelmi rendőrségi egységek - tért át a határvadászokra Lázár. Tűzparancs nincs - mondta, de gumibotot, könnygázt, vízágyút bevethetnek.
Azért kell többletjogosítvány a rendőrségnek, hogy egy illegális bevándorló ne szökhessen be Mórahalmon az első ház garázsába, hogy ott - a magántulajdonra hivatkozva - elbújjon, a rendőrség pedig ne mehessen be utána házkutatási parancs nélkül. A törvénymódosítás elfogadása esetén utánamehetne a rendőr.
A fizikai határvédelem első vonala a határzár, a második a személyi védelem élőerővel, a harmadik viszont, a jogszabályi védelem csak szeptember 15-én tud hatályba lépni, ezért tart addig a türelmi idő - tért vissza a jogszabályi szigorításokra a miniszter.
Addig fel kell készülni a bíróságoknak, a rendőrségnek is az új helyzetre, amikor is már bűncselekménynek minősül az illegális határátlépés - tette hozzá.
Nem oda kell tenni a menekülttáborokat, ahol éppen letelepednek a menekültek, hanem őket kell a táborokba vinni, ahol minden szolgáltatás a rendelkezésükre áll - állapította meg a miniszter.
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal költségvetését 10 milliárd forinttal emelték meg, továbbá mintegy félezer embert vesznek fel a hivatalhoz, hogy a többletfeladatokat el tudja végezni - mondta még Lázár.
Nincs egyedül Magyarország Európában azzal a véleményével, hogy Szerbia biztonságos harmadik ország, az pedig nem is kérdés, hogy az EU-tag Görögország az-e - mondta Lázár, aki elmondta, délelőtt többször is beszélt Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki Brüsszelben tárgyal. A miniszter szerint Brüsszelben is változhatnak az eddigi vélemények a biztonságos országokkal kapcsolatban.
A honvédség részletes felvonulási tervvel rendelkezik arról, hogy ha segíteni kell a határvédelemben, akkor biztosítani tudja akár több ezer honvéd részvételét ebben, és ez nem fogja akadályozni a hatékony honvédelmet - mondta Lázár János.
Arra az esetre pedig a büntetés-végrehajtás készült fel, hogy az illegális bevándorlókat börtönbüntetéssel sújtsák - tette hozzá Lázár.
Új menekülttáborok építésére is fordíthatják a Brüsszeltől várt 8 millió euró egy részét - mondta az Origo kérdésére Lázár János.
A MÁV-nak korrektül kell eljárnia, a tájékoztatást és a jegykezelést illetően is - mondta Lázár János, olvasta az Origo idevágó cikkét, és megkérte a MÁV vezérigazgatóját, hogy tájékoztassa délután a részletekről, így például a jegyvisszaváltás folyamatáról, lehetőségeiről a nyilvánosságot.
Várhatóan a menekülttáborokban, a helyszínen folytatják le az esetleges büntetőeljárásokat, ha valamelyik illegális határsértő ellen eljárás indul - mondta Lázár János.
Elsősorban a vonatok ellenőrzésére koncentrál most a rendőrség, de tudható, hogy a zöldhatáron is sokan próbálnak Ausztriába menni - mondta a miniszter.
Az Európai Tanács arra hatalmazta fel az Európai Bizottságot, tegyen javaslatot az önkéntes kvótára, a bizottság mégis a kötelező kvótára tett javaslatot. A visegrádi országok, a V4-ek egységesen elutasítják Lázár szerint a kvótarendszert.
Nem lett volna helyes, ha a rendőrség egy határozott, erőszakos fellépéssel válaszolt volna a Keleti pályaudvarnál kialakult helyzetre - mondta Lázár, aki szerint a rendőrségnek úgy kell megvédenie akár a pályaudvart, akár az emberek, a közlekedés biztonságát, hogy ne történjen erőszak.
Az viszont már tarthatatlanná vált, hogy félő volt: a menekültek megrohamozzák a pályaudvart, ennek veszélyét nem lehetett vállalni, inkább megnyitották a pályaudvart - utalt ismét a miniszter a pályaudvari káoszra.
Hamisított szír útlevelek tömeges adásvételéről hallani - vette át a szót Giró-Szász András, aki szerint ha most nem ellenőrzik az iratokat, akkor azokkal átmenetileg ugyan bemehetnek a menekültek Németországba, de a végleges ottani vizsgálat után kiderül a dolog, és akkor visszatoloncolják a menekülteket tömegével Magyarországra, amit el akarnak kerülni - tette hozzá.
Több elemből álló ideiglenes határzár épül jelenleg is a szerb–magyar határon, és ennek lehet olyan része, amely lehetővé teszi, hogy a vasúti síneken egy nyitható-zárható határzárelemet telepítsenek - hangzott el a Kormányinfón. Ez viszont ellentmond a Belügyminisztérium korábbi közlésével, miszerint ha nem jár a vonat, akkor sem lesz kerítés a sínen.
A rendőrség felkészült a magyar-román meccs biztosítására és arra az eshetőségre is, hogy radikális drukkerek esetleg a Keleti pályaudvarhoz mennek, a menekültek közé, ami feszültséget okozhat - válaszolta Lázár János egy kérdésre.
Meglátjuk, mit hoz a jövő, mi lesz szeptember 15-e után - válaszolta Lázár János arra a kérdésre, hogy lesz-e határvédelmi kerítés a horvát–magyar határon.
Magyarország-ellenes, méltánytalan hajtóvadászat folyik olykor a nemzetközi sajtóban - állapította meg Lázár, aki hozzátette: "néhányan kezdenek észhez térni" Európában, mert például a bajor miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy Orbán Viktor megérdemli a támogatást.
A berlini magyar nagykövet tárgyalt a német belügyminisztérium államtitkárával, aki felvetette, hogy 300 embert válasszon ki Magyarország, és csak őket küldje - utalt vissza a korábban mondottakra egy kérdéssel összefüggésben Lázár, aki hozzátette: csak azt nem mondták meg, hogyan válasszanak ki a több ezer emberből a Keleti pályaudvar előtt 300-at.
Nekünk üzengetnek, hogyan kellene vagy lehetne eljárni, ami egyszerűen minősíthetetlen - tette hozzá a miniszter.
"Ha a magyar kormányból valaki, akkor én folyamatosan tájékozódom így is az eseményekről" - válaszolta Lázár János arra a kérdésre, valamelyik kormánytag kimegy-e a Keletibe, hogy a helyszínen tájékozódjon az eseményekről.
Ki indította el az egész menekültáradatot, vizsgálta-e a kormány, hogy ki finanszírozza ezt az egészet - érkezett egy kérdés Lázárhoz, azzal az megjegyzéssel, hogy az újságíró szerint ebben nem egyedül Soros György lehet benne.
Erre még Lázár János is nyelt először egy nagyot, majd hosszan válaszolt, de erre a részletre konkrétan nem tért ki.
Mi lesz, ha csoportosan megindulnak Lázár felhívására a menekültek a Várba a német nagykövetség elé? - kérdezték még Lázárt, de minden kérdésre már nem maradt idő, mert a miniszternek az ülésterembe kellett mennie, hogy felszólaljon.
Annyit még elárult, hogy jogászokkal egyeztet arról, van-e esély arra, hogy az összes, több tízezer oldalnyi Századvég-tanulmányt nyilvánosságra hozzák, mert ha nincs, akkor még délután intézkedik, hogy kiadják az iratokat az azt korábban kikérő újságírónak.
"Bocsánat, sietnem kell az ülésterembe, így viszont egy csomó kellemetlen kérdést megúsztam" - búcsúzott viccelődve a miniszter.