Felfüggesztett börtön Czeizelnek

Vágólapra másolva!
Másfél év felfüggesztett börtönre ítélték Czeizel Endrét. Az ismert genetikust emberkereskedelemben bűnsegédként való részvételben találta bűnösnek a Fővárosi Bíróság. Az orvos-genetikus ellen azért indult per, mert az ügyészség szerint 1994. és 1996. között pénzért adtak örökbe csecsemőket külföldre. Az üggyel kapcsolatba került Körmendy-Ékes Judit is, az ORTT elnöke, akit bűnsegédlettel vádoltak, őt a bíróság három hónapos felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta.
Vágólapra másolva!

Forrás: MTI

Czeizel Endre (Fotó: MTI)

Másfél év felfüggesztett börtönre ítélték Czeizel Endrét. Az ismert genetikust emberkereskedelemben bűnsegédként való részvételben találta bűnösnek a Fővárosi Bíróság. Az ítélet indoklásában elhangzott: a magyar jogszabályok szerint örökbeadás esetén semmiféle ellenszolgáltatásról nem lehet szó. Enyhítő körülménynek tekintette a bíróság a professzor büntetlen előéletét és kiemelkedő tudományos munkásságát. Az ítélet nem jogerős, Czeizel ügyvédje felmentésért, az ügyészség pedig - a genetikus esetében - súlyosbításért, és pénzbüntetés kiszabásáért fellebbez. A büntetőper a Legfelsőbb Bíróságon folytatódik.

A vád szerint Czeizel Endre genetikus közreműködött egy magyarországi és több, Gáti Marianna amerikai állampolgár által irányított külföldi, jogellenes, pénzért történő örökbeadásban. A nyomozás és a vizsgálatok során olyan levelek kerültek elő, illetve olyan telefonbeszélgetéseket hallgattak le (a bíróság engedélyével), ami alapján a bíróság megállapította, hogy az ürökbefogadások során bizonyos szolgáltatásokért bizonyos ellenszolgáltatás járt - hangzott el a szerdán kihirdetett ítélet indoklásában. Czeizel Endre az eljárás során és az utolsó szó jogán is tagadta bűnösségét, de a nyomozás kiderítette, hogy számos esetben érkezett Magyarországra - a genetikus intézetéhez - többezer dollár, bár pontosan nem lehetett megállapítani, hogy milyen céllal. A nyomozók - a bíróság engedélyével - különleges eszközökkel dolgoztak; levelezéseket szereztek be, több telefont is lehallgattak.

Gáti Mariannával álltak kapcsolatban a per további vádlottjai: édesanyja, Rózsa Béláné, és Czeizel Endre tudományos titkára, Merhala Zoltán, akik az ügyészség szerint anyagi haszonszerzés céljából bűnsegédi magatartással segítették elő a jogellenes örökbeadásokat. Rózsa Béláné 2 év felfüggesztett börtönbüntetést, Merhala Zoltán pedig 1 év 10 hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott első fokon. Felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt a bíróság három, gyermekét pénzért örökbe adó szülőt is.

Egyetlen Magyarországon történt örökbefogadás kapcsán családi állás megváltoztatásával vádolta az ügyész Körmendy-Ékes Judit ügyvédet, aki jelenleg az ORTT elnöke. Körmendy-Ékest a bíróság három hónapos felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta, mert bizonyítottnak találta, hogy olyan örökbeadási procedúrához adta a nevét, ahol tudta, hogy anyagi ellenszolgáltatás is szóba került. Körmendy-Ékes ügyvédje felmentésért, az ügyész pedig pénzbüntetés kiszabásáért fellebbezett. Az ügyvéd az [origo]-nak elmondta: az ítélet nem érinti védence ORTT elnöki pozícióját, szóba sem került, hogy Körmendy-Ékes lemondana.

Az elsőfokú ítélet szerint Czeizel Endrének, Merhala Zoltánnak és Rózsa Bélánénak egyenként 800 ezer forint feletti perköltséget kell megfizetnie. A per ítélethirdetését óriási érdeklődés kísérte, sokan kiszorultak a tárgyalóteremből. Czeizel Endre ítéletének kihirdetésekor többen azt kiabálták be, hogy "szégyen".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!