Az Országgyűlés hétfői ülésén megszavazott javaslatnak értelmében az 1990 előtti állambiztonsági iratok - két kategória kivételével - a Történeti Levéltárba kerülnek. Hogy a kivételt képező kategóriákba mely dokumentumok tartoznak, arról egy háromtagú szakmai grémium, valamint a Legfelsőbb Bíróság által kijelölt bíró hivatott dönteni. Azt a törvény határozza meg, hogy mely iratok titkosságáról döntsön a szakmai testület és melyekről a bíró. A titkosszolgálatok vezetője szintén javaslatot tehet arra, hogy mely dokumentumok titkosságát kellene fenntartani.
A levéltárral kapcsolatos törvény az átvilágításra vonatkozó módosítás mellett az ügynöktörvény változtatásának részét képezte. Az átvilágítással kapcsolatos javaslatot a parlament nem fogadta el, mivel sem az ellenzék, sem az SZDSZ nem támogatta a módosítást.
Az Országgyűlés eredetileg múlt héten szavazott volna mindkét javaslatról, a képviselők többségének döntése miatt azonban lekerült a napirendről. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője akkor az [origo]-nak elmondta, azért döntöttek így, mert tudni lehetett, hogy az SZDSZ csak a levéltári törvény változtatására mondana igent, és nem támogatná a tervezet állambiztonsági múlttal foglalkozó részét. Lendvai hozzátette, ha a javaslatnak csak egyik részét fogadná el a parlament, akkor koherenciazavar támadna.