Az Állami Számvevőszék készülő jelentésében azt vizsgálja, hogy a Postabank és a Pénzügyminisztérium között 1998-ban megkötött konszolidációs szerződésben foglaltak megvalósultak-e. Az ÁSZ vizsgálja a Postabank Work Out Kft. tevékenységét is, hogy a bank konszolidációjakor általa megvásárolt portfolió - követelések, befektetések - értékesítése eredményes volt-e. Az ellenőrzés érinti a Reorg-Apport Rt. portfolió-kezelő tevékenységét is utóellenőrzés jelleggel. Ezt ugyanis 2001-ben már vizsgálta az ÁSZ, és akkor azt állapította meg, hogy a Reorg-Apport Rt. a szabályzatai szerint járt el, bár a szerződésben vállaltakat nem tudta maradéktalanul teljesíteni.
Az [origo] információi szerint az ÁSZ azt állapította meg, hogy a konszolidáció szükséges mértékű volt, és helyreállította a bank normális működését. Sőt, a jelentés szerint egyes esetekben kétes értékű vagyonelemeket túl magasra értékeltek. Az ÁSZ nem veti fel jelentésében bűncselekmény gyanúját. A Postabank Work Out Kft. tevékenységét ugyanakkor több kritikával is illeti.
Az ÁSZ-jelentés, melyet hivatalosan április 10-én zárnak le, és várhatóan április végén hozzák nyilvánosságra, ellentmond annak a be nem fejezett, titkos Kehi-jelentésnek, melynek létezését Keller László közpénzügyi államtitkár csütörtökön hozta nyilvánosságra. Tehát, amíg az ÁSZ-jelentés szerint nem konszolidálták túl a Postabankot - összesen 153 milliárd forintot kapott a pénzintézet -, a Keller által ismertetett jelentés pont azt állapítja meg, hogy túl sok pénzt kaptak.
Keller múlt csütörtökön közölte, hogy harminc évre titkosított Postabank-jelentés került a Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi államtitkárságához. A Kehi által 2000-ben készített vizsgálatot - Keller állítása szerint - hivatalosan soha nem fejezték be, mert a Princz Gábor leváltása utáni Postabank-vezetők és állami vezetők büntetőjogi felelősségét is felveti a vizsgálat. Többek között azt kifogásolja a jelentés, hogy sokkal több pénzt fordítottak a pénzintézet konszolidációjára, mint szükséges lett volna. A jelentés végül - az államtitkár szerint ezért - hivatalosan soha nem készült el, nem került a kormány elé, de - a közpénzügyi államtitkárság információi szerint - több miniszter is megkapta azt. Ezért Keller László szerint a Postabank korábbi vezetői mellett azoknak az egykori minisztereknek a felelőssége is felvethető, akik tudtak a vizsgálat megállapításairól, de nem tettek semmit. Az államtitkár feljelentést tett ismeretlen tettes ellen az ügyben.
Kapcsándi Dóra