A kormány a héten nyújtott be a a parlamentnek a hitelintézeti, a tőkepiaci és a Pénzügyi Szerveztek Állami Felügyeletéről (PSZÁF) szóló törvény módosítására vonatkozó javaslatát, amely szerint az egyszemélyi vezetés helyett egy szakmai testület irányítaná a PSZÁF-ot, amelynek elnökét az Országgyűlés választja, létrehoznának egy főigazgatói posztot, amelyet pályázat útján töltenék be, tagjait pedig a köztársasági elnök nevezi ki.
"A sürgősnek feltüntetett változtatásoknak nincs szakmailag alátámasztható magyarázata" - közölte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) keddi közleményében. A felügyelet szerint azért akarja a törvényt módosítani a kormány, mert "abból a teljesen hibás alapfeltételezésből indul ki, hogy a betéteseket és a befektetőket a felügyelet hibájából érte volna érdeksérelem egyes közelmúltbeli események miatt".
A PSZÁF szerint a felvetett problémákat nem oldja meg az átszervezés, mivel semmi bizonyíték nincs arra, hogy a szervezet mulasztást követett el. "A PSZÁF strukturális átalakítása nem megfelelő válasz a tényleges vagy vélt problémákra, viszont súlyosan sértheti a felügyelet működőképességét az EU-csatlakozás előestéjén" - áll a közleményben. Hozzátették: nincs indokolva az sem, hogy a javasolt struktúra mitől lenne hatékonyabb a jelenleginél. Kifogásolták továbbá, hogy az elképzelésről nem egyeztettek a PSZÁF-fel, sem más, nemzetközi, szakmai szervezettel.
A PSZÁF szerint az átalakítás főleg sérti a függetlenség elvét akkor, amikor folyamatban van egy vizsgálat a szervezetnél - utaltak a K&H-ügyre. A felügyelet szerint 6-8 pontban is visszalépést jelentene a törvény elfogadása. Példaként említették, hogy a javaslat szerint a pénzügyminiszter utasíthatná a felügyeletet, miközben a függetlenség nemzetközileg megkövetelt szempont. Visszalépést jelentene az is - áll a közleményben -, hogy a szervezet vezetőjét bármikor indoklás nélkül leválthatják. Emellett sérelmezik azt is, hogy a javaslat többletfeladatokat róna a felügyelet utódjára.