Polt: nem kéne nyilvánosan vitatkoznunk

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Polt Péter legfőbb ügyész és Salgó László együtt szerepeltek Friderikusz Sándor A szólás szabadsága című műsorában az M1-en. Az egymással vitában álló vezetők azonban nem beszéltek közvetlenül egymással, csupán meghallgatták egymás külön helyszínen, de élőben tett nyilatkozatait. A két testület vezetőjének kapcsolata a K&H botrány egyik gyanúsítottja miatt mérgesedett el: Rejtő E. Tibor volt bankigazgatót a rendőrség értesítése nélkül egy másik börtönbe szállította, és kihallgatta az ügyészség. Ezen kívül is voltak súrlódások a két testület között: az ügyészség több olyan, a mostani ellenzéki pártokat kínosan érintő ügyben nem emelt vádat, melyekben a rendőrök ehhez elégségesnek találták a bizonyítékokat.

Salgó László egy héttel ezelőtt levélben fordult Polt Péterhez, arra kérve, hogy személyesen beszéljék meg a nézeteltéréseket. Polt csak öt nappal később válaszolt, és bár jelezte, hogy bizonyos elemzések elkészülte után kész a találkozóra, nem adott időpontot.

A levélváltás és a tervezett találkozóval kapcsolatban Polt vasárnap ismét elmondta, hogy szeretné megvárni, amíg az ügyészségen elemzik a közelmúltban életbe lépett büntetőeljárásról szóló törvényt, és utána kész találkozni Salgóval. Szerinte ugyanis a problémák az új törvény hatályba lépésével kapcsolatosak. Polt jelezte, hogy szerinte még novemberben elkészül a jelentés, így még ebben a hónapban találkozik Salgóval. Polt Péter ugyanakkor úgy tartja, hogy kár volt a nyilvánosság előtt szakmai kérdésekről vitát kezdeni. "A törvény ezeket az ügyeket világosan rendezi, így vita nem is lehet közöttünk." - fogalmazott. Szerinte nem a sajtón keresztül kellett volna üzennie Salgónak, aki levele egy részét már feladása előtt nyilvánosságra hozta.

Salgó László szerint Polt időt kérő válasza korrekt volt. Ugyanakkor megjegyezte, hogy "bízom benne, hogy a legfőbb ügyész úr talál majd egy időpontot a naptárában". Salgó állítása szerint hiába próbálkozott a levél nyilvános ismertetése előtt megbeszélni a vitás ügyeket Polttal.

Rejtő E. Tibor átszállításával kapcsolatban Polt megjegyezte, hogy az ügyészség teljesen törvényesen járt el. Salgó László azt mondta, hogy az ügyészségnek lenne lehetősége átvenni a nyomozást, de egyelőre azért a rendőrség felelős. Salgó állítása szerint a rendőrség éppen fontos bizonyítékokat gyűjtött, hogy kihallgathassák Rejtőt, aki négy hetes bezártság után maga kérte az ügyészségtől, hogy hallgassák ki végre.

Polt Péter és Salgó László egyetértettek abban, hogy nincs köztük politikai ellentét, és nem lehet fideszes ügyészségről és szocialista rendőrségről beszélni. Ennek ellenére az utóbbi hónapokban egyértelműen kiderült, hogy a vitás kérdésekben a kormányoldal Salgót, míg az ellenzék Poltot támogatta.

Így a parlamenti interpellációk alkalmával is minden esetben a kormánytöbbség szavazta le Polt Pétert. A legfőbb ügyészt a baloldali politikusok azzal vádolják, hogy politikai okokból nem engedte, hogy a Fidesz vélt visszaélései bíróság elé kerüljenek. Polt szerint politikai, és nem szakmai érvekkel támadják. Szerinte minden esetben a törvénynek megfelelően járt el, ráadásul jelezte, hogy a legtöbb ügyről nem is ő döntött, hanem az ügyészség más munkatársai. Salgó László utalt arra, hogy ezekben az esetekben a rendőrség általában úgy vélte, elegendő bizonyítékot szolgáltattak vádemelésre. "Előfordult többször, hogy a rendőrség egy ügyben A megállapításra jutott, míg az ügyészség B-re." Ugyanakkor Salgó azt is mondta a kettejük viszonyáról, hogy "egy oldalon állunk".

E vitatott esetek közül konkrétan is szóba került Kaya Ibrahim és a Fidesz-közeli fantomcégek ügye. Polt szerint a közelmúltban sajtónak nyilatkozó új tanú feltűnése nem valószínű, hogy érdemi újdonságot hozhat. Visszautasította azt a feltételezést, hogy az újságírók többre mentek, mint a négy évig ügyészi felügyelet alatt nyomozó rendőrség. Salgó ugyanakkor láthatóan újabb fordulatot vár az ügyben, mert utasítást adott, hogy teljesen új nyomozócsoport vegye elő újra az ügyet. Azt mondta, hogy a teljes függetlenség érdekében van arra szükség, hogy mások foglalkozzanak az üggyel, mint az előző, eredménytelen nyomozás idején.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről