Az Alkotmánybíróság (Ab) szerint nem ütközik az alaptörvénybe a családi támogatásokról szóló törvénynek az a paragrafusa, amely nem írja elő a visszamenőlegesen megállapított támogatás utáni késedelmi kamat kifizetését - ismertette a testület hétfői döntéséről szóló közleményt az MTI. Az Ab szerint az említett paragrafus nem ütközik a diszkrimináció tilalmába.
A kifogásolt törvény említett szakasza kimondja: "Ha az igény elbírálása után megállapítást nyer, hogy az igényt jogszabálysértő módon elutasították vagy alacsonyabb összegű ellátást állapítottak meg, illetőleg folyósítottak, úgy a jogszabálysértés megállapításától visszafelé számított három éven belül járó összeget ki kell fizetni" - idézte az MTI a jogszabályt.
A jogászok a családtámogatási törvénynek azt a részét is megtámadták az Alkotmánybíróság előtt, mely szerint csak a kettős ikrek után jár dupla összegű gyermekgondozási segély, a hármas vagy többes ikrek születése esetén a juttatás összege már nem arányos a gyermekek számával. Az Alkotmánybíróság elutasította ezt a beadványt is. "Az Ab megállapította, hogy az Alkotmányból nem vezethető le az, hogy az állam minden esetben köteles a gyermekek számával arányos gyermekgondozási segélyt nyújtani a családok számára" - áll az MTI által ismertetett közleményben.
Az alkotmánybíróság közleménye arra is felhívta a figyelmet: bár ezek a hétfőn hozott döntései azon beadvány alapján születtek, amely vitatja a kismamapótlék kamatok nélküli kifizetését elrendelő bírósági határozatot, az Alkotmánybíróság hatásköre nem terjed ki az egyedi ügyben hozott bírósági határozatok felülvizsgálatára.