"Én még kezdő vagyok, engem ne kérdezzen" - mondja egy férfi, de aztán annyit mégis elárul, hogy szeptemberben lett hajléktalan családi problémák miatt. Azóta az utcán vagy ismerősöknél húzza meg magát, nappal pedig időnként betér a tavaly decemberben megnyílt Fűtött Utcába. Délelőtt van, havazik odakint, a férfi nagyjából 60-70 emberrel együtt üldögél a VIII. kerületben, a Dankó utca 15. szám alatt található épületben.
A Fűtött Utca nevű helyet tavaly december 13-án nyitotta meg hosszú éveken át tartó előkészítés után az Oltalom Alapítvány. Az alapítvány elnöke, Iványi Gábor lelkész elmondja, nemrég az iratait rendezgette, és talált egy 1992-es levelet, amelyben már akkor felvetette a főpolgármesternek egy ilyen létesítmény kialakítását.
A megvalósításhoz 11 év és egy sikeres per kellett. 1997 körül ugyanis az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) hónapokon keresztül nem finanszírozta az Iványiék által működtetett Oltalom Kórházat - emlékeztet a lelkész. Az alapítvány emiatt pert indított az OEP ellen, amit első és másodfokon is megnyert. A bíróság a kamatokkal együtt 35 millió forintot ítélt meg számukra, ezt ők maguk kiegészítették további 15 millióval, és ebből az összegből megvásárolták a Dankó utca 15. alatti több mint százéves épületet. A felújításokra ezenfelül újabb 20 milliót költöttek, de a tető megjavítására még mindig kellene pénz.
A Fűtött Utca nem egy egyszerű hajléktalanszálló. Iványi azt mondja, a hagyományos szállókon rendszerint még télen is van üres hely, sok hajléktalan ugyanis inkább az utcát, az aluljárókat a pályaudvarokat választja. Legtöbben ezt egyrészt a szállók szigorú házirendjével magyarázzák, másrészt azzal, hogy az ilyen helyeken nincs biztonságban a holmijuk, a többiek meglopják őket. A Fűtött Utcát éppen ezért direkt azoknak az embereknek hozták létre, akik egyébként az utcán, a hidegben élnek.
A Dankó utca 15. szám alatt ugyanis szinte minden úgy működik, mint az utcán, kivéve persze, hogy itt állandóan meleg, 20 fok feletti hőmérséklet van. Amit odakinn szabad, azt lehet csinálni benn is, ami odakinn tilos, az pedig bent is tiltott dolog. Iványi azt mondja: a Fűtött Utcában ugyanúgy nem lehet inni és mulatozni, szexuális életet élni, mint az aluljárókban vagy a pályaudvarokon. A hajléktalanszállókhoz képest ugyanakkor nagy különbség, hogy itt akár részegen is fogadják az embert, bár igaz, hogy bent már nem lehet alkoholt fogyasztani.
A szállókkal ellentétben itt nem kérnek egészségügyi papírokat sem. Bárki betérhet az utcáról, és nem kell mást tennie, csak nevével regisztrálnia magát. Iványi azt mondja, a lényeg az, hogy a hajléktalanok itt védettebb helyen legyenek, mint kint. A Fűtött Utcában kapnak ételt, teát, tisztálkodószert, és van lehetőségük fürdésre, fodrászkodásra is. Ha a hatóságok megadják az engedélyt, kinyit a bolt is, de már most is kapható fogkrém és borotva is. Előbbi 100, utóbbi 40 forintért.