Jó üzlet a külföldi diákok oktatása

Vágólapra másolva!
Ötven-hatvan államból fogadnak diákokat a magyarországi nagyobb egyetemek az Egyesült Államoktól Indiáig. A hallgatók évente fejenként több millió forintot fizetnek csak tandíjként, és számos más szolgáltatást is igénybe vesznek. A külföldi diákok fő szempontjai a világon mindenhol honosítható diploma, és - legalábbis nyugathoz képest - az olcsóbb képzés. Világszerte mind több egyetem indít marketinghadjáratot a külföldi hallgatók megnyerésére - így a magyarok is - írja a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

Általában elégedettek Magyarországgal, ám gyakorta sértőnek érzik az állami hatóságok bánásmódját a nálunk tanuló külföldi diákok. Az ELTE Szociológiai Intézete idei felméréséből kiderül, hogy kétharmaduk szerint előítéletesek és elutasítók a külföldiekkel szemben a magyarok - írja a Magyar Hírlap.

A külföldi hallgatók közül tandíjat nem fizetők 22 százaléka rosszabb körülmények között él Magyarországon, mint otthon, ám 40 százalékuk itteni életszínvonala magasabb, mint hazájában.

A teljes idejű képzésen részt vevők között gyakoribb a letelepedési szándék, ám téves az a közvélekedés, hogy az itt tanuló határon túli magyarok tanulmányaik befejeztével nem akarnak visszatérni hazájukba. A felmérés szerint 60 százalékuk otthon gyakorolná hivatását.

Ugyan a külföldiek oktatása világszerte jó üzlet, nálunk tízmillió lakosra csak háromezer tandíjat fizető diák jut, miközben az ötmilliós Finnországban nyolcezer.

A lap szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 1984-ben indították el az angol nyelvű mérnökképzést, amit 1989-ben orosz, majd 1992-ben francia és német nyelvvel egészítettek ki. Az itt tanuló 14 ezer magyar diákra körülbelül 400 külföldi önköltséges hallgató jut, ők évente fejenként 5700 euró (1,5 millió forint) tandíjat fizetnek.

A diákok közül sok a ciprusi vagy izraeli, az Európából főleg svédek, dánok, Ázsiából irániak, indiaiak, vietnamiak tanulnak itt nagyobb számban, de van néhány kínai és japán diák is. A fekete kontinensről főleg Nigériából és Ghánából érkeznek hallgatók a hazai egyetemekre.

Az oktatás területén belföldön és külföldön is komoly a piaci verseny. Több angol és ausztrál egyetem folytat jelentős marketingtevékenységet a külföldi diákok megnyeréséért. A magyar oktatási tárca több országban, így Kínában is reklámkampányt tervez. A BME több fórumon is - oktatási ügynökségeknél, nemzetközi kiállítások kínálatában, szakosított kiadványokban és nemzetközi internetes oktatási portálokon - hirdeti külföldieknek szóló képzéseit.

A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán 1037 külföldi állampolgár tanul, akik az első évben fejenként 10560 eurót (2,64 millió forint), a további évfolyamokon 8830 eurót (2,2 millió forint) fizetnek tandíjra. Fonyó Magdolna osztályvezető szerint több mint háromszáz német és izraeli tanul náluk, de sok az angol, amerikai, iráni, ciprusi, indiai, nigériai és mauritiusi diák is.

Ványi Olga, az angol titkárság csoportvezetője szerint a külföldi diákok számára a fő előny, hogy az itt szerzett diploma az egész világon honosítható, de az sem elhanyagolható, hogy New Yorkban ugyanilyen képesítés legalább négyszer annyiba kerül, mint Magyarországon - derül ki a Magyar Hírlap írásából.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!