Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtök délben kihirdette az új kormány névsorát. Az új külügyminiszter Somogyi Ferenc lett, de csak novembertől veszi át a tárca irányítását, addig Kovács László marad a Külügyminisztérium élén. Az igazságügyi tárca élére Petrétei József kerül. Létrejön egy új tárca, az Ifjúsági, Családügyi és Esélyegyenlőségi Minisztérium. Ennek az intézmények Göncz Kinga eddigi esélyegyenlőségi miniszter lesz a vezetője. Az új tárca az eddigi GYISM alapjaira épül, de az esélyegyenlőségi kormányhivatal feladatait is átveszi és az ESZCSM-ből is ide kerülnek a családügyi kérdések. Fontos változás, hogy a gazdasági tárcát Kóka János, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke kapta meg. A munkaügyi és az egészségügyi tárcát a korábbi államtitkárok vezetik majd, előbbit Csizmár Gábor, utóbbit Rácz Jenő.
Jelentős változás még, hogy az új kormányban két tárca nélküli miniszter lesz. Az egyik hivatal Kolber István vezetésével a regionális fejlesztésért felel majd, míg a másik az uniós integrációs ügyeket felügyeli Baráth Etele irányítása alatt. A korábbi hírekkel ellentétben azonban marad posztján Lamperth Mónika belügyminiszter.
Gyurcsány Ferenc az [origo] kérdésére, hogy Keller László pozíciójában marad-e, közölte: azok a területek, például a közpénzügyi államtitkárság, amiket bejelentései között nem érintett, azokban vagy nem, vagy nem most lesznek változások.
A költségvetést egyelőre nem nyújtják be, még az új kormány első ülésén fogják tárgyalni.
Gyurcsány azután jelentette be a változásokat, hogy az MSZP és az SZDSZ vezetői aláírták az új koalíciós szerződést, miután Gyurcsány délelőtt egyeztetett az SZDSZ ügyvivői testületével és a szocialista frakcióval a kabinet összetételéről. A koalíció új esélyt kapott, és új csapattal valósítja meg a kormányprogramot, az új csapat összetételéről egyetértés született - nyilatkozta Lendvai Ildikó.
Kuncze Gábor arról beszélt, hogy voltak, akik kormányválságot akartak láttatni, de nem válság volt, hanem csak kormányváltás. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elmondta: az egyeztetések az új kabinetről hajnalig tartottak, a megbeszélések utolsó szakaszában a koalíciós pártok vezetői hallgatták meg javaslatait, majd "bölcs döntést hoztak".
A Gyurcsány-kormány tagjai (dőlt betűvel szerepelnek azok, akik nem voltak tagjai a Medgyessy-kormánynak):
Maradtak:
Draskovics Tibor - pénzügyminiszter
Göncz Kinga - ifjúsági és esélyegyenlőségi miniszter
Hiller István - kulturális miniszter
Juhász Ferenc - honvédelmi miniszter
Kiss Péter - kancelláriaminiszter
Kovács Kálmán - informatikai miniszter
Lamperth Mónika - belügyminiszter
Magyar Bálint - oktatási miniszter
Németh Imre - földművelésügyi miniszter
Persányi Miklós - környezetvédelmi miniszter
Újak:
Baráth Etele - uniós integrációs ügyekért felelős tárca nélküli minszter
Csizmár Gábor - munkaügyi miniszter (elődje: Burány Sándor)
Kóka János - gazdasági miniszter (elődje: Csillag István)
Kolber István - regionális fejlesztésekért felelős tárca nélküli miniszter
Petrétei József - igazságügyi miniszter (elődje: Bárándy Péter)
Rácz Jenő - egészségügyi miniszter (elődje: Kökény Mihály)
Somogyi Ferenc - külügyminiszter (novembertől; elődje: Kovács László)