Elöregedett kazánok okoznak tragédiákat

Vágólapra másolva!
Az esetek többségében az elöregedett, rosszul karbantartott készülékek okoznak tragikus szénmonoxid-mérgezéseket. A szakemberek szerint szinte mindig az derül ki, hogy a mérgezés megelőzhető lett volna. A színtelen, szagtalan gáz leggyakrabban ebben az időszakban, a fűtési szezon kezdetén okoz tragédiákat.
Vágólapra másolva!

Az idei fűtési szezon elején is sokan mérgeződtek meg szénmonoxidtól, mely a rosszul karbantartott gázkészülékek miatt terjedt szét a lakásban. November elején egy Heves megyei településen anya és lánya vesztette életét a lakásba visszaáramlott szénmonoxid miatt. Októberben a tűzoltók még idejében tudtak segíteni Érden: egy öttagú családot hoztak ki a szénmonoxiddal telítődött lakásukból.

A színtelen, szagtalan mérgező gáz leggyakrabban a fűtési szezon kezdetén okoz tragédiát, amikor újra bekapcsolják az elöregedett, rosszul karbantartott készülékeket - mondta az [origo]-nak Kovács Richárd, a Fővárosi Gázművek munkatársa. A szakemberek tapasztalatai szerint általában nem az új berendezésekkel van baj, hanem a 15-20 éves, rendszeres karbantartás nélkül működő gázkazánokkal. Az erre vonatkozó törvény szerint a berendezéseket legalább ötévente ellenőriztetni kellene, de a gázművek szerint ez túl hosszú időszak, ők évenkénti ellenőrzést ajánlanak. Az újonnan vásárolt készülékeknél a jótállást csak akkor vállalják a gyártók, ha a szükséges ellenőrzéseket elvégzik a szakemberek, ezért általában az új berendezésekkel nem szokott gond lenni - mondta a Fővárosi Gázművek munkatársa.

A tragédia megelőzéséhez elengedhetetlen a kémények ellenőrzése is, ezt évente végzik a kéményseprők - legalábbis azokban a lakásokban, ahová beengedik őket. Egy tavalyi jelentés szerint a fővárosban közel ötvenezer szerkezeti hibás és 1300 életveszélyes kémény található. A régen épült házak kéményeit általában szén- vagy fatüzelésre tervezték, ezért nem is alkalmasak a gázfűtés égéstermék-elvezetésére.

A szénmonoxid-mérgezés a leggyakrabban előforduló gázmérgezések egyike. A szénmonoxid észrevétlenül mérgez. Enyhe mérgezés esetén fejfájás, hányinger jelentkezik, utána viszont zavartság és olyan elgyengülés lesz úrrá a megmérgezetteken, hogy már nem tudnak menekülni sem. Ha valaki közbelép, és szabad levegőre viszi a megmérgezett embereket, a belélegzett szénmonoxid fele egy órán belül távozik a szervezetből. Súlyos mérgezés esetén azonban lehetnek maradandó ideggyógyászati következmények.

A szénmonoxidszint mérésére kapható többféle készülék is, mely sípolni kezd, ha érzékeli a levegőbe került gázt. A mérőberendezések ára körülbelül 13 és 30 ezer forint között mozog.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!