Majtényi László volt adatvédelmi biztos, majd utóda, Péterfalvi Attila is évek óta kifogásolja azt a gyakorlatot, miszerint a közfeladatot ellátó szervek vezetőinek fizetése nem nyilvános. Péterfalvi az [origo]-nak azt mondta: a miniszterek fizetése a nyilvános vagyonnyilatkozat révén ismert, a polgármesterek fizetése szintén nyilvános, jutalmaik összegét pedig ki lehet következtetni azáltal, hogy azt el szokták árulni, hány havi fizetésnek megfelelő jutalmat ítélt meg egy-egy közgyűlés a polgármesternek. A törvény ugyanakkor nem mondja ki egyértelműen, hogy ez nyilvános adat. A köztisztviselők bére viszont már nem is nyilvános adat, így a jegyzők vagy a megyei közgyűlés elnökének javadalmazása nem ismert, miközben ők is közfeladatokat látnak el. Az ombudsman szerint a hamarosan elkészülő adatvédelmi törvény ezen kíván változtatni.
A módosítás értelmében - közölte Péterfalvi - reményeik szerint bekerül az a passzus, miszerint a közfeladatot ellátó személyek feladatkörével kapcsolatos jövedelem nyilvános adat. Így ez vonatkozna például az MTV, az MTI és a Magyar Fejlesztési Bank elnökére éppúgy, mint az állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok vezető tisztségviselőire is.
Korábban az [origo] több állami hivatalt is megkérdezett arról, mennyit keresnek vezetőik, de a legtöbb helyen - például az ÁPV Rt-nél vagy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnál - pont az adatvédelmi törvényre hivatkozva megtagadták a választ.
Az ombudsman reményei szerint egy-két héten belül a kormány elé kerülhet a javaslat, amelyet a tavaszi ülésszak alatt el is fogadhat az Országgyűlés. László Boglár kormányszóvivő ugyanakkor az [origo]-nak azt mondta: bár napirenden van a kérdés, a közeljövőben még nem várható döntés. Közölte: jelenleg a szakmai egyeztetések folynak, de várhatóan az év első felében a kormány elé kerülhet a törvénytervezet.
Kapcsándi Dóra