Több szabálytalanságot és hiányosságot állapított meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése, amelyben a családpolitikai célok teljesülését szolgáló pénzösszegek hasznosulását ellenőrizték 2000-2004-ig. Különösen az időszak első felére voltak jellemzőek a mulasztások és a szabályok kijátszása. Így például nem találtak elegendő információt a 2000-2002 között odaítélt, összesen 1 milliárd 43 millió forint egyedi döntésű támogatás céljáról, megalapozásáról, felhasználásáról és értékeléséről. Semmilyen információhoz nem jutott a számvevőszék 445,5 millió forint felhasználásáról. Az ellenőrizhető összegek felhasználásában célszerűtlenség és pazarlás is előfordult - állapítja meg az ÁSZ jelentése.
Az ÁSZ kitér arra, hogy 2001-ben, az Orbán-kormány szociális tárcája a szükséges közbeszerzési eljárás nélkül adta ki a 100 millió forintos "média keretre" a megbízásokat, ráadásul ennek a keretnek felhasználása nem szolgálta a családpolitikai célok megvalósulását. A keret összege feletti rendelkezési jogot a kabinetfőnök gyakorolta, és a kifizetéseket egysoros számlákra is teljesítették.
Az ÁSZ azt is kifogásolta, hogy a pályázatokat elbíráló bizottságnak olyan tagjai is voltak, akiknek vállalatuk, szervezetük az adott témában pályázatot nyújtott be és nyertek is. Ez a gyakorlat nem biztosította a pályázatok elbírálásának elfogulatlanságát - hívta fel a figyelmet a számvevőszék. Ráadásul a bírálóbizottságok döntései nem voltak átláthatóak, és követhetőek, mert azok indoklását még akkor sem foglalták írásba, ha azok eltértek az előzetes szakértői véleményektől - bírálta a bírálóbizottságok ténykedését az ÁSZ.
A családpolitikai pályázati programok 95 százaléka megvalósult, de ezek egyharmada a későbbiekben - további támogatás híján - nem folytatódott - állapította meg az Állami Számvevőszék a családpolitikai célok teljesülését szolgáló pénzösszegek hasznosulását ellenőrző vizsgálatban. A maradék 5 százalék egyáltalán nem valósult meg a pályázók előkészítési hibái, illetve a pályázottnál alacsonyabb összegben megítélt támogatás miatt.
Elmaradt az elnyert támogatások eredményességének, hatékonyságának figyelemmel kísérése, tapasztalatainak gyakorlati hasznosítása - olvasható a jelentésben, amely részben ítélte eredményesnek a családpolitikai célokat szolgáló források felhasználását.