Az [origo] kérése ellenére nem készítette el a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) által nem támogatott, de mégis elinduló, körülbelül harminc szak listáját az Oktatási Minisztérium (OM). Többek között arra hivatkoztak, hogy december 15-én a felsőoktatási felvételi tájékoztatóban megjelenik a jövőre induló, összes új szak. Ugyanakkor az adatvédelmi ombudsman szerint az általunk november 22-én kért adatok közérdekűek és nyilvánosak, így tizenöt napon belül - tehát még december 15-e előtt - nyilvánosságra kellene hozni azokat. Péterfalvi Attila ombudsman szerint ezek az adatok kérhetők a MAB-tól, az OM-től vagy a felsőoktatási intézményektől is.
Ahhoz, hogy egy egyetemi vagy főiskolai szak az új felsőoktatási rendszerben elinduljon, az OM-nek minden alapszak indulásáról ki kell kérnie a MAB véleményét. A MAB állásfoglalását azonban nem kötelező követni, az általuk nem támogatott szakindítási kérelmeket is elfogadhatja a miniszter, ha egyéb szempontok alapján ezt indokoltnak tartja - közölték a tárcánál az [origo]-val. Jövőre a 74 felsőoktatási intézményben induló, összesen több mint hatszáz szak közül, harminc indul el a MAB támogató határozatának hiányában, a MAB nem hivatalos értesülése szerint. Ezek a szakok csak két évre kapnak működési engedélyt, azután új szakindítási kérelmet kell benyújtaniuk. Ha a MAB akkor sem találja őket megfelelőnek, "akkor az adott képzés a konkrét intézményben nagy valószínűséggel abbamarad, a hallgatókat átveszi egy másik akkreditált intézmény" - tudtuk meg Fésüs Lászlótól, a MAB elnökétől.
Az [origo] a MAB-tól is kérte a két évre engedélyezett, körülbelül harminc szak listáját. Fésüs László azt közölte, még nem kaptak hivatalos, írásos értesítést az OM-től, így egyelőre csak nem hivatalos információik vannak. A MAB honlapján található adatokból kiderül: október 28-áig 681 kérelemből, 85-öt nem támogatott az akkreditációs bizottság - ezek közül kerül ki az a harminc szak, amelyet mégis elindítanak.
Az OM sajtóosztályán közölték, hogy nem rendelkeznek az általunk kért szaklistával. Az [origo] ekkor azt kérte az OM-től, vessék össze a tervezett induló szakokat a MAB által nem támogatot,t 85 szakkal, így kiderülne, mely harminc esetében döntött eltérően a miniszter. Az OM visszautasította az [origo] kérését. Ennek hivatalos indoklásában úgy fogalmaznak: "az oktatási tárcának arra van jogszabályi kötelezettsége, hogy minden év december 15-ig egységes formában, a felsőoktatási felvételi tájékoztatatóban tegye közzé az alapképzési szakokat és az ezekhez kapcsolódó, a jelentkezők számára szükséges információkat". "Nem készült olyan nyilvántartás a minisztériumban, amely a Magyar Akkreditációs Bizottság véleményét, állásfoglalását listázva megjelenítené", és "az Oktatási Minisztérium nem kezel olyan listát sem, amely a MAB által nem támogatott szakokat tartalmazza" - olvasható az indoklásban.
A két évre induló szakok többsége, Fésüs László MAB-elnök szerint gazdasági, de van közöttük mérnöki és kommunikációs is. Az elutasítás oka sokszor az volt, hogy az intézményeknek túl kevés tudományos fokozattal rendelkező oktatójuk volt, a MAB nem találta megfelelőnek a tantervet vagy az iskola felszereltségét. A bizottság által meghatározott követelmények között szerepel egyebek mellett a meghatározott arányú, teljes munkaidős, tudományos fokozatú oktató, értékelhető tudományos tevékenység, vagy a diákok számához igazított tanterem, számítógép és sok más. Fésüs László szerint "fontos segítség lehet az érettségizőknek, ha a jelentkezési lap beadása előtt tanulmányozzák a MAB-véleményeket". Ezek a bizottság honlapján megtalálhatók.
Wirth Zsuzsanna