Orbán Viktor szerint ma az európai országok közül Magyarországra nehezedik a legnagyobb migrációs nyomás, amit az is mutat, hogy az országba az idei év első öt hónapjában több mint 50 ezer bevándorló érkezett, több, mint Olaszországba vagy Görögországba.
A magyar miniszterelnök újságírói kérdésre elmondta: Magyarország nem fog segítséget kérni határai megvédéséhez, mert kötelességének tekinti, hogy azt megtegye.
A visegrádi négyek (Szlovákia, Magyarország, Csehország és Lengyelország) az Európai Unió által szorgalmazott menekültkvótákat elutasító közös álláspontot fogalmaztak meg.
"Elutasítjuk a kötelező kvótákat, mert úgy hisszük, hogy
amit az Európai Bizottság javasol, az ellentétben van az önkéntességnek az Európai Tanács által képviselt elvével
" - szögezte le Robert Fico szlovák kormányfő a tanácskozást követő közös sajtótájékoztatón a tárgyalás témáit és eredményeit ismertetve.
Hozzátette: kiemelten foglalkoztak azzal, hogy Magyarországot milyen rendkívüli - Olaszországnál és Görögországnál is nagyobb - mértékben érinti az illegális bevándorlás problémája, és egyetértettek abban, hogy ezt a különleges helyzetet mindenkinek figyelembe kell vennie.
A kormány utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy jövő szerdáig készítse elő a magyar–szerb határ lezárását egy négy méter magas kerítéssel, ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be szerdán, a kormányülés szünetében tartott kormányszóvivői tájékoztatón.
A miniszter közlése szerint 175 kilométer hosszú határszakaszról van szó. A belügyminiszternek jövő szerdáig kell elvégeznie a határ fizikai lezárásával kapcsolatos előkészítési munkákat. Július 1-jén a magyar és a szerb kormány csúcstalálkozót tart, amelyen részletesen tájékoztatni fogják a szerb felet a magyar intézkedésekről.