Miután Magyarország technikai okokkal magyarázta lépését más államoknak, az Európai Unió tudni akarja, hogy milyen lépések történtek a probléma megoldására - jelentette a Reuters hírügynökség egy uniós szóvivőre hivatkozva. "Minthogy a dublini rendelet (az EU egyik menekültügyi jogszabálya) nem tartalmaz olyan lehetőséget, amely szerint a fogadó tagállamok felfüggeszthetnék a menekültek átvételét, a bizottság azonnali magyarázatot kért Magyarországtól arra, hogy milyen természetű és kiterjedésű technikai akadályról van szó, és milyen intézkedések történtek ennek kezelésére" - jelentette ki a bizottság egyik szóvivője.
Egyoldalúan felfüggeszti Magyarország azt az uniós egyezményt, amely lehetővé teszi, hogy az EU más tagállamaiból Magyarországra visszatoloncoljanak menekülteket. Erről a Die Presse osztrák lap számolt be, de a hírt megerősítette az Indexnek a bécsi magyar nagykövet és a kormányszóvivő is.
A Magyarország által felfüggesztett Dublin III. egyezmény arra adott lehetőséget, hogy például Ausztriából vagy Németországból visszatoloncoljanak menekülteket Magyarországra. Ennek vetne véget az Orbán-kormány az egyezmény egyoldalú felmondásával.
A Die Presse idézte Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki az osztrák lapnak azt mondta, a magyar kormány európai megoldást keres a menekültproblémákra, de védeni kell a magyar érdekeket, valamint a magyar lakosságot is. "A hajó megtelt" – mondta Kovács arra utalva, hogy Magyarországnak 2500 migráns befogadására van kapacitása, de a számuk már most 3 ezernél tart.
Az Origo a hír megerősítése mellett azért is fordult Kovács Zoltán kormányszóvivőhöz, hogy választ kapjunk arra, eddig hány menekültet toloncoltak vissza Ausztriából vagy Németországból Magyarországra, illetve van-e a kormánynak hivatalos információja arról, hogy ezt terveznék. Amint válaszokat kapunk, közöljük.
Technikai okokból, határozatlan ideig a folyamatban lévő ügyekben felfüggeszti "a Magyarországra irányuló dublini transzferek fogadását", vagyis a menekültek visszafogadását más uniós országokból a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal – közölte a Belügyminisztérium.
A közlemény szerint erről az illetékes a DubliNet rendszeren keresztül tájékoztatta Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Lengyelország, Luxemburg, Németország, Norvégia, Olaszország, Svédország és Szlovákia hatóságait.
Hozzátették, hogy
az illegális bevándorlással érintett tagállamok közül a legleterheltebb Magyarország erején felül veszi ki részét a helyzet kezeléséből,
az ország kimerítette a rendelkezésére álló kapacitásokat.
A magyar kormány lépése nem más, mint előre megfontolt szándékból elkövetett jogsértés, amiért Magyarország súlyos árat fizethet – értékelte a Dublin III. egyoldalú felfüggesztését az Origónak Nagy Boldizsár nemzetközi jogász.
A szakember szerint a rendelet ugyanis nem függeszthető fel, mert a tagországok törvényei felett áll, és – bár voltak korábban erre javaslatok – máig nem tartalmaz olyan jogi lehetőséget, hogy a tagállamok bármilyen indokkal felmondhassák, vagy átmeneti időre felfüggesszék.
A kormány lépésére ezért Nagy Boldizsár szerint politikai és jogi reakciók várhatók majd Brüsszeltől. Ilyen válasz lehet szerinte, hogy
a magyar politikai képviselőket "kiközösítik" az EU intézményeiben,
továbbá az EU minden olyan esetben, amikor mérlegelési joga van, a Magyarországnak kevésbé kedvező választ adhatja, azaz semmilyen szívességet nem tesz.
A nemzetközi jogász szerint
jogi válaszlépésként azzal is szembe kell néznie Magyarországnak, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indít.
Erről nem lesz jogvita, mert nincs miről vitázni – állapította meg Nagy Boldizsár, aki szerint ha az elmarasztaló döntés sem hoz változást, akkor súlyos, napi pénzbírságot szabhatnak ki Magyarországra, amit akár az uniós támogatásokból le is vonhatnak.
Az Együtt - Korszakváltók Pártja szerint a kormány leszerepelt emberségből, és folyamatosan árt a magyar nemzeti érdeknek azzal, hogy elszigeteli Magyarországot nyugati szövetségeseitől. Az Együtt elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány veszélyben lévő embereknek nem akar segítséget nyújtani - közölték.
A Demokratikus Koalíció szerint a kormány kiírta Magyarországot Európából azzal, hogy technikai okokra hivatkozva, határozatlan ideig felfüggesztette a menekültek visszafogadását más uniós országokból. Az ellenzéki párt szerint a menekültellenes kormányzati politika odáig fajult, hogy veszélybe kerültek a menekültek ellátására szánt magyar EU-s támogatások is. A DK szerint azonban menekültek később is lesznek, ezért úgy látják, a kabinet "magabiztos öngólt rúgott".
Cikkünk folyamatosan frissül.