„A türelmüket és a szolidaritásukat kértük, amíg képesek leszünk fogadni a menekülteket, és meg tudjuk oldani az ellátásukat és elhelyezésüket” – mondta a nagykövet. Györkös Péter szerint Magyarország lépése semmilyen láncreakciót nem fog elindítani, hiszen továbbra is betartjuk a dublini rendeletet.
Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor miért nem várta meg a csütörtökön kezdődő EU-csúcsot ezzel a bejelentéssel, a nagykövet azt mondta: „elértük azt a határt, amikor már nem tudtunk mást tenni”.
Ráadásul a migrációs nyomás miatt a többi tagország is felgyorsította a menekültek visszatoloncolását. A magyar kormányfő ennek ellenére természetesen holnap tárgyalni fog a tagországok vezetőivel a témáról, és elviszi a javaslatait is Brüsszelbe.
„Magyarország a probléma része, de szeretne a megoldás része is lenni” – tette hozzá a nagykövet.
Györkös kiemelte, hogy két uniós tagállam – Ausztria és Németország – eddig is nagyon sokat segített a migrációs helyzet kezelésében. „Néha Bécs és Berlin gyorsabban reagál, mint Brüsszel” – tette hozzá.
A magyar kormány úgy gondolja, hogy közös európai megoldásokra van szükség, mert a jelenlegi menekültügyi rendszer nem megfelelő, nem ad választ az új kihívásokra.
Orbán Viktor emellett már jelezte Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, hogy hazánk a balkáni és a közel-keleti államok részvételével konferenciát szeretne rendezni a balkáni bevándorlási útvonal kezeléséről.
Mit tartalmaz a kormányhatározat?
A kormány 1413/2015. (VI. 24.) számú határozata szerint az Osztrák Köztársaság és további európai uniós tagállamok jelentős számú gazdasági bevándorlót kívánnak visszaküldeni Magyarországra, amivel Budapest nem ért egyet.A honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója közölte, az uniós normák szerint összesen 1500 migránst tudnak befogadni, jelenleg azonban sátrakat is felállítva napi 3500-4000 embert kell elszállásolniuk.
A főigazgató hangsúlyozta, minden, a dublini rendeletből adódó kötelezettséget betartanak, de a migránsok Nyugatról történő visszafogadásához további bővítések kellenek.
Az uniós tagállamok ugyanis folyamatosan szigorítják fellépésüket, és próbálnak egyre több kérelmezőt visszaadni Magyarországnak. Jelenleg 6-700 migráns átvételéről kezdődött egyeztetés, és az ő esetükben kértek türelmet.
Végh Zsuzsanna elmondta, hogy a kérelmek 60-65 százaléka válságövezetből érkezik, vagyis a közelmúlttal ellentétben már elsősorban nem olyan koszovóiak jönnek, akiket Nyugatról egyenesen hazájukba vittek vissza a hatóságok.
Tasnádi László beszélt arról is, hogy a menekülttáborok betelte drámai helyzetet okoz, egy albán család például a Margitszigetre költözött.
A parlamenti bizottság támogatta azt a Kósa Lajos és fideszes képviselőtársai által benyújtott törvénymódosító javaslatot, amely felhatalmazást adna a kabinetnek, hogy rendeletben állapítsa meg a bevándorlók érkezése szempontjából biztonságosnak tekinthető országok listáját.
Tájékoztatása alapján erre olyan országok kerülhetnek, ahol feltartóztathatóak a migránsok, hiszen ott őket származási országukkal ellentétben nem fenyegetik, üldözik.
Több száz határsértőt fogtak el a Tisza árterében, Szeged határában szerdán. Az elfogottak között sok a kisgyermek.
Kósa Lajos előterjesztőként felszólalva elmondta, az európai uniós jog lehetővé teszi ezt a módosítást, sőt más EU-s országok, például Luxemburg, Németország és Franciaország már ki is jelöltek ilyen harmadik országokat.
Szerinte azért a kabinetek kaptak erre felhatalmazást, mert az országok biztonsági helyzete gyorsan változó körülmény, amit a kormányok a parlamenteknél jobban tudnak követni. A kabinet nem jelölhet ki bármilyen országot biztonságosnak, ahhoz ugyanis bizonyos feltételeknek meg kell felelni.
A változtatásra azért is szükség van, mert a migráció kérdése kezd kezelhetetlenné válni, az előző hétig ugyanis már 61 ezren lépték át illegálisan a határt, ami azt jelenti, hogy a számuk az év végére 120 ezerre, jövőre pedig 250 ezerre is nőhet.