151 igen és 33 nem szavazattal 4 tartózkodás mellett az Országgyűlés elfogadta Rogán Antal, Bánki Erik és Harrach Péter javaslatát, amely szerint a parlament támogatja a XXXIII. Olimpiai Játékok és a XVII. Paralimpiai Játékok 2024-es budapesti megrendezésére vonatkozó pályázati szándékot. 11 képviselő nem szavazott.
Igennel szavaztak – a tartózkodó fideszes Bencsik Jánoson kívül – a kormánypárti képviselők és a Jobbik, valamint a független Fodor Gábor és Kész Zoltán. A nem gombot nyomta meg 22 szocialista – az MSZP-s Kunhalmi Ágnes tartózkodott –, az LMP-frakció, valamint nemmel szavaztak a DK-hoz tartozó függetlenek, az Együtt egyik politikusa és a PM-hez tartozó független képviselő is.
A zárószavazáson ott volt a parlamentben Tarlós István főpolgármester, Borkai Zsolt MOB-elnök és több olimpiai bajnok is, köztük a rangidős olimpikon, Kárpáti György is.
Örülök a szavazás eredményének, mert aki volt olimpián, és nyert, az tudja, hogy ez milyen nagy dolog,
mondta az Origónak Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzet Sportolója.
Szerinte Budapest azért is pályázik eséllyel a rendezésre, mert
Magyarország még nem adott otthont olimpiának, holott a nemzetek pontversenyében a nyolcadik helyen áll,
és ezt tudják a NOB-ban is. Az ötkarikás játékok anyagi vonzatát illetően Kárpáti György nem aggódik, őt meggyőzte a több mint ezer oldalas hatástanulmány.
A most 80 éves, minden idők legfiatalabb vízilabdázó olimpiai bajnoka úgy véli, hogy a NOB azon törekvése, hogy a kisebb várások is rendezhessenek olimpiát, szintén Budapest mellett szól.
Agenda 2020
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavaly decemberben fogadta el az Agenda 2020 programot, amely révén a jövőben a jelenleginél olcsóbban, gazdaságosabban lehet nyári és téli olimpiát rendezni. Azzal a céllal hozták létre, hogy utat nyissanak a Budapest méretű városok olimpiarendezésének.A MOB közgyűlése júniusban szavazta meg, hogy Budapest megpályázza a 2024-es olimpia megrendezését, majd a Fővárosi Közgyűlés is úgy döntött, hogy támogatja a kezdeményezést.
A múlt heti parlamenti vitán a Fidesz, a KDNP és a Jobbik támogatta a kormánypárti javaslatot, míg az MSZP – korábbi nyilatkozataik ellenére – és az LMP nem. A vitáról bővebben itt olvashat.
A megvalósíthatósági tanulmány készítésében is részt vevő Bienerth Gusztáv szerint Budapest esélyei jelentősen nőttek az utóbbi években. A tanulmány szerint az egyik legfontosabb cél, hogy az olimpia miatt épülő létesítmények a játékok után is gazdaságilag fenntarthatók legyenek.
Az olimpiarendezés költsége összesen nettó 774 milliárd forintra becsülhető. A PwC megvalósíthatósági tanulmánya szerint ez
11 év alatt egy emberre lebontva alig több mint évi 7 ezer forintot jelent átlagosan, vagyis 595 forintot havonta.
Ez viszont nem több, mint két dobozos sör a közeli szupermarketben.
A magyar főváros az egyetlen olyan város, amelynek megítélték a rendezés jogát, de soha nem rendezhetett olimpiai játékokat.