Az olcsó áram egyenlő Pakssal, ezért „megyünk tovább előre, mert az olcsó áram előfeltétele, hogy Paks működjön, és legyenek új blokkok" – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök a Kossuth rádió 180 perc című műsorában a Paks 2 ügyében Magyarország ellen indított brüsszeli kötelezettségszegési eljárással összefüggésben azt is mondta, Magyarország elemi érdeke a paksi bővítés.
Lehetne mondani az Európai Bizottság eljárására, hogy kettős mérce, mert máshol sem tendereztettek, de Orbán – szavai szerint – nem akar pufogni. "Ahol hús van, ott légy is van" – tette hozzá.
Mint arról az Origo beszámolt, az Európai Bizottság pontos indokai nem ismertek, de elképzelhető, hogy a kormánynak fel kell függesztenie a beruházást érintő minden beszerzést.
Meg kell változtatni a párizsi merényletek után a gondolkodásmódunkat – mondta Orbán Viktor. Melyik a jobb megoldás – kérdezte –, a migránstömegek feltartóztatása, vagy annak engedése, hogy ilyen merényletek megtörténhessenek?
Az elmúlt hónapokban az európai vezetők nemcsak beengedték, hanem beszállították az ellenőrizetlen migránstömegeket
– figyelmeztetett a miniszterelnök. Ezt a kérdést nem lehet átengedni a radikálisoknak, és az európai radikalizálódás Európában senkinek nem érdeke – tette hozzá.
Magyarország egyelőre nem tartozik a terrorcélpontok közé,
a titkosszolgálatok nem azonosítottak olyan szereplőket, akik a magyaroknak akarnak kárt okozni
– mondta a kormányfő a magyarországi terrorfenyegetettségről.
Még nem kongatná a vészharangot a kormányfő, de felhívta a figyelmet: az európai politikát alapjaiban kell újragondolni. Az EU-t létrehozó alapszerződéshez hozzá kell nyúlni, a schengeni szerződés korrekcióra szorul – fejtette ki.
Mindez a terrorveszély és a bevándorlás miatt is szükséges, de új szabályok szükségességét vetette fel már a görög válság is – emlékeztetett. A schengeni rendszert egyes országok védik, betartják a szabályokat, míg mások nem – hívta fel a figyelmet.
Nagyon konok kitartást lát Orbán Viktor, ezért úgy érzi, nem áll nyerésre a kvótarendszer ügyében. "Ezt mindenképpen meg kell támadni, el kell lehetetleníteni, mert a kvótarendszer a terrorizmus szétterítését jelentené Európában" – mondta.
A magyar emberek elemi biztonsági érdeke, hogy megakadályozza a kvótarendszert, ezért fogja a kormány megtámadni a döntést az Európai Bíróság előtt.
Nincs közvetlen veszélye annak, hogy Magyarországra visszatoloncolnak menekülteket
– állapította meg egy kérdésre válaszolva.
Mindenki azt mondta Európában, hogy európai megoldásra van szükség, pedig Orbán szerint nem. Ezeket a kérdéseket nem európai szinten kell rendezni, hanem nemzetállami szinten.
Nem európai megoldás kell, mert az a sok tagállami megoldásból adódik össze" – tette hozzá.
Görögországba kellene visszatoloncolni a menekülteket, hiszen ott léptek be először az unióba, ugyanakkor Görögország ennek jelenleg nem tud megfelelni, de ha létrehoznak ott hotspotokat, menekülttáborokat, akkor ott őrizni lehet az oda visszatoloncolt embereket – mondta.
A Quaestor-ügyről, az Alkotmánybíróság megsemmisítő döntéséről Orbán Viktor az interjú végén azt mondta: a kárrendezésre jogosultak körét az AB tágabban látná meghatározhatónak, és ezt tiszteletben is kell tartani.
Általános kártérítés helyett azonban valószínűleg át kell térni a pontos elszámolásra, ennek a jogi feltételeit meg kell teremteni, ezen dolgozik most jogászok hada az Igazságügyi Minisztériumban – tette hozzá a miniszterelnök.