Nézem a bérpapírt, annyi, mint decemberben volt,
ezek szerint végig a pofánkba hazudtak – mondta dühösen az Origónak nyilatkozó orvos. Indulata érthető: a kormány több mint fél éve béremelést ígér az alacsony fizetés és a túlórák miatt zúgolódó egészségügyi dolgozóknak, határidőként pedig 2016 januárját említették.
Tavaly júniusban még Zombor Gábor egészségügyi államtitkár ígérte, hogy 2016 januárjától nettó "körülbelül" 270 ezer forintos minimálbért visznek haza a szakorvosok, és bérfejlesztésre számíthat közel 43 ezer ápoló is.
Az államtitkár azóta ment, az ígéret maradt, az államtitkársága tavaly októberben is megismételte az Indexnek. Később Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára tényként említette a béremelést, amire állítólag 18,2 milliárd forintos keretet biztosítanak. Erről Dömötör december 27-én, sajtótájékoztató keretében beszélt.
Ehhez képest
az Origónak nyilatkozó orvosok és ápolók egyike sem kapott több fizetést február 5-én.
Értesüléseink szerint a Belügyminisztérium kórházában, az Egyesített Szent István és Szent László Kórházban, a Szent János Kórházban sem kaptak az ápolók pluszpénzt.
Egy budapesti főnővérnek pedig a fizetési papírját sem adták oda, amikor utána akart nézni az elszámolásnak.
A korábban határozottan fogalmazó Emmi már az év végén feltételes módot kezdett használni közleményeiben. Csütörtökön pedig a honlapjukon arról írtak, hogy
a frissen szakvizsgázott orvosok havonta 151 ezer forint plusztámogatásban részesülhetnek, a szakorvosi minimálbér így nettó 270 ezer forintra emelkedhet.
Mindezt egy nappal a fizetések átutalása előtt.
A megtévesztő nyilatkozatok miatt tiltakozik Lovas András, az 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoport főszervezője is – ők korábban nyílt levelek sorában kérték az Emmit a bérproblémák megoldására, a hálapénz rendszerének felszámolására.
"Eleve röhejes minimálbérről feltételes módban beszélni – ha 270 ezer nettó a minimum, azt el kell érjük, és kész. De a lehetőség ráadásul csak az orvosok egy szűkebb csoportjának elérhető" – mondja Lovas András.
Megjegyzése arra utal, hogy a kormány januártól havi 151 ezer forintos többletforrást biztosít az öt éven belül szakvizsgázott fiatal orvosoknak.
A támogatás viszont nem automatikus,
a szakorvosok csak úgy kapják meg, ha a foglalkoztatójuk erre külön igénylést nyújt be az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz.
Legutóbb tavaly december 10-én lehetett kérni a támogatást, aki lemaradt, márciusban próbálkozhat újra. A sokat emlegetett, "akár 270 ezres" nettó minimálbér pedig akkor jön össze, ha ezt az igényt az OEP is elfogadja.
Mindez azonban nem vigasz a több ezer már nem annyira fiatal orvosnak, akik öt évnél jóval régebben szakvizsgáztak. Az ápolók elmaradt béremelésével kapcsolatban pedig ilyen kiskaput sem találtunk a minisztérium honlapján.
Az Emmi rugalmasan értelmezhető bejelentései tovább szíthatják az egészségügyi dolgozók elégedetlenségét.
"Hat éve várunk a bérek rendezésére, de ez ma sem történt meg. Egy magyar szakorvos közel feleannyit keres, mint szlovák kollégája. A minisztérium az ilyen megoldásokkal nem fogja tudni megállítani az orvoselvándorlást" – mondta az Origónak Lovas András.
Kérdeztük Balog Zoltán minisztériumát is, miért nem kapták meg ígért béremelésüket a szakorvosok, számíthatnak-e az ígért pluszpénzre, és egyáltalán, elnézést kér-e körüktől az Emmi a félreérthető, ellentmondásos ígéretek miatt.
A tárca a cikk megjelenése után reagált. Levelükben megköszönték "megtisztelő érdeklődésünket" , és hangsúlyozták, "a kormány elkötelezett a betegellátás színvonalának emelése és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek és anyagi megbecsülésének javítása mellett".
A levélből kiderül, hogy azok a szakorvosok jogosultak a 151 ezer forintos támogatásra a szakvizsga utáni öt évig, akik
További feltétel, hogy a pályázó a szakvizsga után Magyarországon, közfinanszírozott ellátás keretében, teljes munkaidős foglalkoztatás mellett végezzen egészségügyi tevékenységet - írja a tárca.
Az egészségügyi államtitkárság később ugyanezt ismételte meg közleményében is, de abban is csak lehetőségként, feltétles módban említi a frissen szakvizsgázott orvosoknak legfeljebb öt évig elérhető 151 ezer forintos "támogatást". A szakorvosi minimálbérnél is csak arról írnak, hogy az "így nettó 270 ezer forintra emelkedhet." Kiderült viszont a közleményből, hogy "a 2015. december 10-i igénylési határidőig benyújtott igénylések alapján már 357-en kapják meg a januári fizetésükkel a támogatást."