Varga Mihály pénzügyminiszter a központban tartott sajtótájékoztatón azt mondta, a kormány továbbra is olyan intézkedéseket hoz, amelyek mindenkinek jobb körülményeket biztosítanak az egészségügyben.
Többet fordítanak a továbbiakban az egészségügyi intézmények korszerűsítésére, modern eszközök beszerzésére,
valamint az egészségügyben dolgozók minél magasabb anyagi és erkölcsi megbecsülésére.
A miniszter közölte, az elmúlt közel harminc év legnagyobb -
500 milliárd forintos - fejlesztését hajtják most végre az egészségügyben.
Ennek keretében újulnak meg országszerte kórházak és rendelők.
Az Egészséges Budapest Programmal a főváros történetének legnagyobb kórházfejlesztése indult el. Közölte,
három centrumkórház jön létre a fővárosban,
emellett 25 kórházban, 15 önálló szakrendelőben valósul meg majd fejlesztés.
Az egészségügyi eszközpark megújításáról szólva Varga Mihály elmondta: tavaly 40 milliárd forintot állt rendelkezésre, az idei évben további 30 milliárd forintot, jövőre pedig 42 milliárd forintot terveznek az Egészséges Budapest Program fejlesztéseire fordítani.
Kijelentette, a gazdaság jó teljesítményének köszönhető az, hogy
az egészségügy kiemelt szerepet kap 2019-ben is,
a kormány javaslata szerint 101 milliárd forinttal költenek majd többet jövőre egészségügyre mint idén.
A többletforrás tartalmazza az Egészséges Budapest Program folytatását, a családbarát szülészet pályázati program megvalósítását, új mentőgépjárművek beszerzését, valamint a patikában elérhető gyógyszerek, illetve a gyógyászati segédeszközök támogatását - mondta el Varga Mihály.
Közölte, a kormány továbbra is elkötelezett az egészségügyben dolgozók élet- és munkakörülményeinek javításában, és a szakdolgozók 2019. november 1-jétől
további bruttó 8 százalékos alapbér-emelésre számíthatnak.
A szakdolgozók alapbére 2016 és 2019 között átlagosan 65 százalékkal emelkedik majd - tette hozzá a tárcavezető.
Nagy Anikó egészségügyi államtitkár azt hangsúlyozta: arra törekednek, hogy a kor színvonalának megfelelően minden kórházban folyamatosan javítsák az eszközállományt és a betegbiztonságot. A betegbiztonság, a népegészségügyi programok elindítása a következő időszakban is kiemelt ügy lesz - hangsúlyozta hozzátéve, hogy a nemzeti egészségprogramok része lesz a kardiológiai, az onkológiai, a krónikus mozgásszervi, valamint a gyermekgyógyászati betegségek kezelése, megelőzése.
Kitért arra is, hogy a kórházi fertőzések területén is készen állnak egy országos programmal.
Bús Balázs (Fidesz-KDNP) III. kerületi polgármester elmondta,
évente 150 rosszindulatú daganatot és daganatkezdeményt fedeznek fel
a centrum orvosai. Az új berendezéseknek köszönhetően 39-41 százalékkal több invazív emlőrákos eset fedezhető fel a jövőben - tette hozzá.
Megjegyezte azt is, hogy egyes elváltozások esetében a diagnózishoz más kórházba kellett menni, ezt a kellemetlen helyzetet az új eszköz kiküszöböli. Badacsonyi Szabolcs, a kórház főigazgatója közölte, az elmúlt évek egyértelműen igazolták a központ létjogosultságát, hiszen
folyamatosan emelkedett a szűrésen részt vevők száma.
Egy ilyen nagy forgalmú emlőszűrő állomás és diagnosztikai centrum, amely a II. és a III. kerületét, valamint az agglomeráció pest megyei településeit látja el, csak korszerű gépparkkal tudja folyamatosan, magas színvonalon kiszolgálni az embereket - mondta hozzátéve, hogy a beszerzett eszközök ennek a lehetőségét teremtik meg.
Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, az eszközfejlesztés döntően vis maior támogatásból, kisebb részben saját forrásból valósult meg.