"Egyik jelenlegi hallgatónk levelét továbbítom nektek, egy akcióval kapcsolatban, mely a transznemű emberek számára bevezetett jogi nemváltoztatás korlátozása ellen való kiállásról szól. Aki további részletekre kíváncsi, keresse őt a megadott elérhetőségen" - ezzel a felhívással fordult az egyetem volt tanulóihoz Csernai, aki levelét az egyetemi HÖK e-mail címéről küldte ki.
A diákvezér által megosztott levél írója azt kifogásolta, hogy a magyar kormány által április elején benyújtott törvényjavaslat előírná, hogy "mindenkinek a születési neme szerepelne a személyi irataiban". Szerinte ez súlyos diszkriminációt jelentene a "magyar transznemű emberekkel" szemben. "Így nőként élő, nőnek kinéző embereknek férfi iratokkal kellene élniük, férfi kórterembe kerülnének a kórházban, stb. Ugyanígy járnának a transznemű férfiak, és még sorolhatnánk, hogy mennyi nehézséget és igazságtalanságot okozna ez számukra" - részletezte, hogy a javaslat megszavazása esetén milyen méltánytalanság érné ezt a társadalmi csoportot.
A szerző szerint éppen ezért eljött az ideje annak, hogy "felszólaljanak az igazságtalanság ellen". Mivel a járványügyi előírások miatt most nincs mód tüntetésre, ezért videókészítős akciót hirdetett meg a transznemű emberek védelme érdekében. Mindenkit arra kért, hogy mobiltelefonjával készítsen egy "sima, állított" felvételt, amiben elmondják, hogy "kiállok a transznemű emberekért, töröljék a 33-ast!"
Levele végén a hallgatói érdekvédői szerepéből végképp kiesve az egyetemi HÖK-vezér is állást foglalt az ügyben.
Remélem, csatlakoztok.
Csernai búcsúzóul hozzátette, "Anna azt kérte, hogy aki csatlakozna, az legkésőbb május 2-ig küldjön anyagot, hogy még azelőtt nyilvánosságra kerülhessen a dolog, mielőtt szavazásra bocsátják a törvényjavaslatot."
Mivel a hallgatói önkormányzatok feladata a tanulók érdekeinek képviselete, nem pedig az ideológiai-politikai kérdésekben való állásfoglalás, legkevésbé a politizálás (legyen az bármilyen kérdés), ezért az intézmény vezetéséhez fordultunk az ügyben. Kérdéseinket Upor László rektorhelyettesnek címeztük, ezek a következők voltak:
Hiába érdeklődtünk a rektorhelyettesnél, választ nem kaptunk tőle.
Arra, hogy miért a hallgatás mellett döntött, a 24-nek adott szombati interjújában adta meg a választ. Upor szavaiból kiderült, hogy kifejezetten jó kapcsolatot ápol az egyetemi HÖK-kel és annak képviselőivel. "Először is nagyon komoly az együttműködés a hallgatói önkormányzattal – és messze nem csak azokban a kérdésekben, ahol muszáj" - szögezte le az egyetemi vezető, aki védelmébe vette a nyíltan politizáló, ideológiai kérdésekben állást foglaló hallgatói önkormányzatot.
Mint ismert, a Színművészeti Egyetemet mostanában nem kerülik el a botrányok: az színművészeti egyik legbefolyásosabb tanára éppen Gothár Péter volt, a Katona József Színház rendezője. A felsőoktatási intézmény komoly erőket mozgósított annak érdekében, hogy - legalábbis náluk - eltussolja az ügyet. Upor László azonban elszólta magát, miszerint az egyetem által lefolytatott vizsgálaton baráti hangulatban, tisztelettel kérdezgették a több nőt is zaklató és/vagy hatalmi helyzetével visszaélő tanárukat. A botrány kirobbanása után néhány héttel a Katona vezető színésznője, a Kossuth-díjas Szirtes Ági maga mesélte el a Klubrádiónak, szívbeteg lett Gothár Pétertől, mert annyiszor megalázta, terrorizálta. A Színművészeti egyik tanára, Janisch Attila egyébként balliberális intézménynek nevezte a Színművészetit.
Mint ismert, a Színművészetit ugyanaz a kör uralja, mint a Katonát. A hazai színházi életet irányítani próbáló Ascher Tamás-Máté Gábor-Gothár Péter világról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.