Feljelentéskiegészítés a fővárosi fenntartású Pesti úti idősotthon ügyében

koronavírus, vírus, járvány, Budapest, Fővárosi Önkormányzat Idősek Otthona - Pesti út, kiürítés, mentőautó, maszk, védőruházat
Vágólapra másolva!
Egy hónapja indított eljárást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda a fővárosi fenntartású Pesti úti idősotthonban bekövetkezett tömeges halálozás ügyében. A Magyar Nemzet úgy tudja, az 52 áldozattal járó, foglalkozás körében elkövetett büntetőügyben most feljelentéskiegészítéssel éltek. 
Vágólapra másolva!

Egy hónapja indított eljárást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda a fővárosi fenntartású Pesti úti idősotthonban bekövetkezett tömeges halálozás ügyében - idézte fel keddi cikkében a Magyar Nemzet. A jogi értelemben is tömeges áldozattal járó, foglalkozás körében elkövetett, gondatlan veszélyeztetés miatt elrendelt büntetőügyben a Magyar Nemzet információi szerint

feljelentéskiegészítéssel éltek, és megtették az ehhez szükséges nyomozati cselekményeket.

Fotó: Koncz Márton - Origo

A tanúvallomások felvételével párhuzamosan kirendelték a szükséges igazságügyi orvostani, virológiai, egészségügyi-etikai szakértőket. A szakvélemények kiértékelése után kezdődhet majd meg a halálesetekért felelőssé tehető gyanúsítottak kihallgatása az ismeretlen tettes ellen folyó eljárásban.

A tömeges elhalálozással járó gondatlanság felelősei között lehet az intézmény orvosa, egészségügyi vezetése vagy éppen az intézményt fenntartó szervezet vezetője is. A vizsgálat dolga lesz megállapítani a közvetlen vagy közvetett felelősséget, és annak mértékét. Karácsony Gergely főpolgármester ezzel szemben korábbi nyilatkozatában kiemelte, a főváros vezetésének nincs félnivalója, még mulasztást sem követtek el, nem felelősek a tömeges elhalálozások miatt. A Pesti Úti Idősek Otthona fenntartója a Fővárosi Önkormányzat.

A fővárosi fenntartású Pesti úti idősotthonban 52 gondozott idős ember halt meg koronavírus-fertőzésben. A katonaság fertőtlenített az otthonban. Forrás: Koncz Márton - Origo

A hatályos magyar jogszabályok szerint, aki foglalkozási szabály megszegésével mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sérülést okoz, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés jár, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza.

A Pesti úti idősotthon esetében mindenképpen gondatlan magatartásról van szó. A bűncselekmény elkövetője pedig csak olyan személy lehet, aki valamilyen foglalkozási szabály hatálya alatt a halálesetekben érintett intézmény alkalmazottja, vagy az annak irányítását felügyelő szervezetben dolgozik - tisztázza a lap.

A legsúlyosabb gócpont az országban

A napokban meghalt az 52. olyan idős beteg, aki az ország legsúlyosabb koronavírus-gócpontjában, a Pesti úti idősotthonban lakott. Eddig 34 idősotthonban jelent meg a vírus Magyarországon, 915 gondozott lett fertőzött, közülük 561-en már meggyógyultak és 133-an meghaltak.

Ez azt jelenti, hogy az összes áldozat csaknem negyven százaléka ehhez az egyetlen intézményhez köthető.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!