A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén Karácsony Gergely kezdeményezte a budapesti önkormányzat SZMSZ-ének módosítását. A hatályban lévő jogszabály kimondja, hogy egyedül a főpolgármester láthatja el Budapest képviseletét, a baloldali városvezető ennek a kitételnek (ezzel együtt saját felelősségi körének) a lazítását célozta. Előterjesztésében azt indítványozta, hogy lényegében bárkit, így a főváros által foglalkoztatott személyeket, külsős cégeket, vagy akár civil szervezeteket is meg tudjon bízni Budapest képviseletével és pénzügyeinek intézésével.
Az eldugott változtatást a fideszes Kovács Péter vette észre, aki még a szavazás előtt véleményezte a javaslatot. Közösségi oldalán akkor azt írta, Karácsony Gergely innentől akár a Városháza portására vagy takarítónőjére is bízhatja Budapest képviseletét, de akár külsős cégeknek is kiszervezheti ezt a hatáskört. Szerdán a közgyűlés baloldali többsége elfogadta a vitatott SZMSZ-módosítást, a döntéssel kapcsolatban az Origo megkereste Kovács Pétert.
Nagyon furcsa szabályozást fogadtak el, csak feltételezni tudom, mi lehet a háttérben
- nyilatkozta a XVI. kerületi polgármester. Amikor rákérdeztünk arra, véleménye szerint mégis mi lehet ennek a célja, azt mondta:
a főpolgármester szét akarja teríteni a felelősséget azzal, hogy a tanácsadóira, és különféle politikai háttéremberekre bízná a főváros képviseletét.
"Ezt egyáltalán nem tartom szerencsésnek" - emelte ki Kovács, aki sikernek tartja, hogy a kormánypárti képviselők nyomására kikerült a jogszabály szövegéből az a kitétel, miszerint Karácsony Gergely külső szereplőt is megbízhatna a fentiekkel. "Így az elfogadott előterjesztés már nem egyértelműen törvénysértő, butaságnak ugyanakkor még mindig butaság" - összegzett. A fideszes polgármester két dologra tud gondolni a történtek kapcsán:
"Egyik opció sem túl szerencsés a baloldalra nézve" - zárta gondolatait a fideszes városvezető.
Alaptörvény-ellenes javaslat
Az eredeti javaslat így nézett ki:
"A főpolgármester normatív utasításában vagy egyedi döntésével Budapest Főváros Önkormányzata képviseletére meghatalmazást, illetve Budapest Főváros Önkormányzata nevében kötelezettségvállalásra felhatalmazást a főpolgármester-helyettes, a tanácsnok, a főjegyző, a Főpolgármesteri Hivatal állományába tartozó köztisztviselő vagy munkavállaló, a bizottsági elnök, a képviselőcsoport vezetője, valamint - a szükséges körben - más személy számára adhat."
Ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég jogi szakértője, alkotmányjogász az Origónak nyilatkozva úgy értékelte Karácsony Gergely előterjesztését, hogy az Alaptörvénybe ütközik, és annak elfogadásával a külföldről finanszírozott civil szervezetek közhatalmi jogosultsághoz juthatnak.
Rengeteg kérdést vet fel az SZMSZ-módosítás, hiszen továbbra sem lehet tudni, pontosan mi annak a célja, és ki áll valójában a javaslat mögött. Karácsony Gergelynek értelemszerűen nem érdeke gyengíteni saját hatalmát, amiből az következik, hogy valaki nyomást gyakorolt rá az ügyben. Úgy tűnhet,
a változtatás Gyurcsány Ferenc érdekeit szolgálja, hiszen elviekben innentől akármelyik DK-s tanácsadó, vagy alkalmazott képviselheti Budapestet.
Mint ismert, a DK elnöke jó ideje gyámság alatt tartja a főpolgármestert. Tavaly októberi megválasztását követően kiderült, Karácsony képtelen ellenállni a Gyurcsány Ferenc vezette, 2010 előtti szereplők politikai nyomásgyakorlásának. Többek között olyan politikusoknak osztott fontos pozíciót, mint Draskovics Tibor, Gyurcsány egykori pénzügy-, valamint igazságügyi és rendészeti minisztere; Katona Tamás, a Gyurcsány-féle pénzügyminisztérium politikai, illetve közigazgatási államtitkára; Gál J. Zoltán, a Gyurcsány Ferenc-féle Miniszterelnöki Hivatal (MEH) politikai államtitkára; és Kolber István, a második Gyurcsány-kormány regionális fejlesztésért felelős tárca nélküli minisztere.
Gyurcsány Ferenc nemcsak káderein keresztül, hanem a közgyűlésben is Karácsony Gergely fejére nőtt. Kiss László óbudai, és Szaniszló Sándor pestszentlőrinci átállásával a Demokratikus Koalíció megkerülhetetlen erő lett a budapesti döntéshozatalban, így a főpolgármester ezen a téren is ki van szolgáltatva a bukott kormányfőnek.