Orbán Viktor a szeptember 16. kormányülés után elmondta, hogy
kötelező lesz a maszkviselés a tömegközlekedés és a boltok mellett a bevásárlóközpontokban, mozikban, színházakban, egészségügyi és szociális intézményekben, ügyfélfogadási irodákban.
Az Operatív Törzs szombati sajtótájékoztatóján Müller Cecília országos tisztifőorvos részletezve a maszkviselési szabályokat, felhívta rá a figyelmet, hogy hétfőtől kötelező lesz a maszkviselés a bevásárlóközpontokban, a mozikban, színházakban, múzeumokban, könyvtárakban, a postai és egyéb ügyfélszolgálatokon is, továbbá a tömegközlekedési eszközökön túl azok megállóiban, váróhelyiségeiben is, valamint a sportlétesítményekben.
Kiemelte,
a rendelkezés értelmében az arc eltakarására a sál vagy a kendő már nem lesz elegendő, szabályos maszkot kell viselni, ellenkező esetben büntetnek.
A tisztifőorvos azt is mondta: a szabályok be nem tartását szankcionálhatják, az üzemeltetők, működtetők maguk is felszólíthatják az illetőt a maszkviselésre, de rendőri segítséget is kérhetnek. Ezen kívül a kormányhivatalok népegészségügyi szakemberei is ellenőrizhetnek hétfőtől.
Müller Cecília külön hangsúlyozta, hogy
az orrot és a szájat is el kell takarni, mert cseppfertőzéssel terjed leginkább a vírus.
A szankcionálással kapcsolatosan időközben megjelentek a részleteket a Magyar Közlönyben. Ezek értelmében a maszkviselési kötelezettséggel kapcsolatos szabályokat - az üzletek, a mozik és a bevásárlóközpontok esetében a kereskedelmi hatóság, minden más helyen a kormányhivatal, a rendőrség pedig bármely helyszínen ellenőrizheti.
A maszkviselés betartása az üzletek, bevásárlóközpontok mozik üzemeltetőinek felelőssége is.
Ha az üzemeltető azt észleli, hogy valaki nem hord maszkot, akkor a jogsértő személyt a maszkviselésre felszólíthatja, ha az illető ennek ellenére sem vesz fel maszkot, akkor távozásra kell felszólítani és kiszolgálás is megtagadható tőle. Az üzemeltető csak akkor büntethető, ha semmit nem tesz a jogsértés ellen. Ez esetben a kereskedelmi hatóság az ellenőrzés során vagy a rendőrség értesítése alapján több fokozatban szankciót szabhat ki az üzletre is.
Első alkalommal figyelmeztetést alkalmaz, második alkalommal 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő bírságot szab ki, harmadik alkalommal az üzletet, illetve a helyiséget legalább 3 napra, legfeljebb egy év időtartamra ideiglenesen bezárathatja.
Az Operatív Törzs már említett sajtótájékoztatóján Lakatos Tibor ezredest arról kérdezték, hogy a hétfőtől érvényes szigorúbb maszkviselési szabályok megszegőit azonnal megbüntetik-e a rendőrök, továbbá, hogy a rendőrség közreműködik-e a látogatási tilalmak betartatásában.
Lakatos Tibor erre azt válaszolta, hogy
a rendőrök eddig sem büntettek azonnal, és ezentúl sem fognak.
A szabálysértési törvény a helyszíni bírságtól a szabálysértési feljelentésig lehetőséget ad, hogy a rendőrök eldönthessék, az elkövetett szabálysértés milyen szankciót kíván meg. Emlékeztetett rá, hogy tavasszal azt is mindig elmondták, hány állampolgárt figyelmeztettek a védelmi intézkedések be nem tartása miatt.
Lakatos felhívta a figyelmet, hogy már nem csak az állampolgárok és nem csak a rendőrség felelőssége a szabályok betartása, illetve betartatása.
Az üzemeltetőknek, a közlekedési vállalatoknak is felelőssége van.
Végezetül hozzátette: a rendőrök, ahogy eddig, úgy a továbbiakban sem ellenőrzik a szociális intézményekben és a kórházakban a látogatási tilalom betartását. Mindenhol az intézményvezetők és az intézményben dolgozók felelőssége, hogy ezeket a szabályokat mindenki betartsa.
A pénteken Házbizottság azt az állásfoglalást hozta, hogy az országgyűlési képviselők és a nemzetiségi szószólók önkéntesen tartsák be az Országgyűlés Hivatala főigazgatója által korábban kiadott, a hivatali dolgozókra nézve kötelező járványügyi szabályokat.
Ezek a következők:
Az épületekben kötelező a maszk viselése a többi között a mellékhelyiségekben, a liftekben, a folyosókon, a közösségi terekben, a büfékben vagy az éttermekben. Akkor is kötelező a maszk használata, ha az épületben több mint három ember részvételével tartanak megbeszélést.
Az iskolákban alkalmazandó járványügyi szabályokat az Oktatási Hivatal honlapján lehet elérni.
Eszerint
a tanítási órákon és foglalkozásokon nem kötelező a maszkviselés, a közösségi terekben viszont igen.
Továbbá ott ahol nem tartható be az 1,5 méteres társadalmi távolság, az Emmi javasolja, de nem kötelezi a maszkviselést.
Kötelező jelleggel előírni a maszkok hordását az iskolákban nem lenne értelme, mivel ez a dolog a gyakorlatban nem megvalósítható. A tüneteket produkáló diákoknak, oktatóknak, más iskolai alkalmazottaknak pedig otthon kell maradniuk.
Müller Cecília ehhez még annyit fűzött hozzá, hogy
amikor a szülők az óvodás és alsós tagozatos gyermekeiket elviszik az adott oktatási intézménybe, akkor nekik is kell maszkot viselniük, de csak a hőmérési pontig mehet, az iskola, óvoda küszöbét tehát továbbra sem léphetik át, még maszkban sem.
Arról, hogy pontosan milyen járványügyi szabályok vonatkoznak az iskolákra, itt olvashatnak részletesebben.
A Fővárosi Önkormányzat még szeptember 8-án rendelte el, hogy mostantól a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) járatain
a maszkot nem vagy szabálytalanul viselő utasokat az utazásból történő kizárás mellett 8000 forintra büntethetik a BKK ellenőrei.
Ennek ellenére sok budapestinek az a tapasztalata, hogy egyáltalán nem ellenőrzi a BKK a legtöbb járatán a maszkviselést, a budapesti városvezetés nem tudott érvényt szerezni saját döntésének. A jövő héttől azonban a koronavírus-helyzet már erősen indokolttá teszi, hogy a BKK vegye komolyan a rendeletet.
A MÁV szeptember 15-i közleményében azt írta:
Azokat az utasokat, akik a vonatokon és buszokon nem hordanak az orrukat és szájukat eltakaró maszkot, kendőt vagy sálat, aznaptól leszállíthatják.
A szabály betartását kiemelten ellenőrzik majd.
Ettől a héttől a Volánbusznál is fontos változás lép életbe: az autóbusz-vezetők kötelesek megtagadni a felszállást, ha az utas nem tartja be a maszkviseléssel kapcsolatos előírásokat, és a kötelezettségnek egyszeri felszólításra sem tesz eleget. Utazás közben a jegy- és bérletellenőrök ellenőrzik az előírás betartását, és egyszeri, eredménytelen felszólítás után, lakott területen megállva leszállítják az érintetteket.
Az Origónak adott interjújában Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa elmondta:
nagyon fontos, hogy mindenki szigorúan tartsa be a maszkviselés szabályait, nemcsak a tömegközlekedésen, zárt terekben, rendezvényeken, hanem akkor is, amikor meglátogatja a nagyszülőket.
A betegek száma emelkedik, és akkor lehet megelőzni a nagyobb járványt, ha mindenki szabályosan, szájat és orrot is eltakarva hordja a maszkot, és tartja a kétméteres távolságot.
A maszkviselés tehát véd a vírus ellen, de nagyon fontos, hogy betartsunk néhány alapvető szabályt: