Mint azt a Magyar Nemzet írja, az LMBTQ-közösség hátrányos megkülönböztetése elleni állásfoglalásról szavazott hétfőn a nyári szünetről visszatérő Európai Parlament. A strasbourgi ülésen a testület nem vitatta meg az újabb LMBTQ-témájú dokumentumot, de szavazott róla. Hozzáteszik, hogy a dokumentumban a képviselők sokadszorra hívják fel a figyelmet arra, hogy
aggasztó az EU-ban élő szivárványcsaládokkal és gyermekeikkel szembeni diszkrimináció, valamint a tény, hogy a szexuális orientációjuk, nemi identitásuk miatt csorbulnak a jogaik.
Mint azt a képviselők az állásfoglalás tervezetében írták, az Európai Uniónak egységes megközelítést kellene alkalmaznia az azonos neműek házasságát, valamint bejegyzett élettársi kapcsolatait illetően.
Az EP legújabb javaslata szerint
az egyik tagállamban kötött házasságot vagy ilyen kapcsolatot minden EU-országban egységesen el kellene ismerni: a szivárványcsaládoknak sem a mozgásszabadsághoz, sem pedig a családegyesítéshez való joga nem sérülhet.
A Magyar Nemzet hozzáteszi:
bár a határozat nem kifejezetten a Magyarországon és Lengyelországban élő szexuális kisebbségekről íródott, az uniós parlament egy bekezdésben e téren is kemény kritikával illeti a konzervatív vezetésű országokat.
Kiemelik:
ebben arra szólítják fel az Európai Bizottságot, hogy minden elérhető – beleértve pénzügyi – eszközzel védje az alapvető jogokat Magyarországon és Lengyelországban, az uniós tanácstól pedig azt kérik, hogy a hetes cikkely szerinti, úgynevezett jogállamisági eljárások égisze alatt az LMBTQ-kérdést is vegye górcső alá.
A portálon emlékeztetnek arra is, hogy alig több mint fél éve, hogy az EP szimbolikusan az LMBTQ-személyek szabadságát biztosító övezetté minősítette az Európai Unió egész területét.
Az EP nyár elején a hazai gyermekvédelmi törvény miatt vitát rendezett, majd éles hangvételű határozatban támadta Magyarországot. Akkor ugyancsak azt kérték az uniós bizottságtól, hogy pénzügyi eszközökkel szankcionálja az LMBTQ-jogok állítólagos sérelmét – fogalmaznak.
Az Európai Bizottság a szabályozás miatt július közepén indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen, és legalább hat uniós jogszabállyal összefüggésben nevezték ellentétesnek a törvényt. Ezenfelül az LMBTQ-tematikájú mesekönyvekben feltüntetendő jelzés miatt is kötelezettségszegési eljárás indult.
A magyar kormánynak szeptember közepéig van ideje rá, hogy válaszoljon a brüsszeli kritikákra. Varga Judit igazságügyi miniszter korábban a Magyar Nemzet kérésére megerősítette, hogy kihasználják a két hónapos válaszadási időt.
A friss LMBTQ-határozatról való szavazás eredményét kedden hirdetik ki Strasbourgban, ám borítékolható, hogy az EP nagy többséggel támogatja azt. Az állásfoglalásnak nincs rövid távú jogi következménye, a dokumentum sokkal inkább az Európai Bizottságot helyezi politikai nyomás alá.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök épp szerdán tartja hagyományos évértékelő beszédét az Európai Parlament ülésén, és úgy jósolják, hogy az LMBTQ-kérdés is előkerül majd:
emlékezetes, hogy a több mint egyórás tavalyi felszólalása alkalmával Von der Leyen keményen odaszólt Lengyelországnak az LMBTQ-mentes övezetek miatt. Egybehangzó vélemények szerint Leyen ezúttal is készül jogállamisági kritikákkal.
A magyar gyermekvédelmi törvényt a közelmúltban több alkalommal is a „szégyenletes" jelzővel illette. Válaszul Orbán Viktor miniszterelnök az elnöknő nyilatkozatát nevezte szégyennek, mondván: az elfogulatlan vizsgálat nélkül tesz közzé elfogult politikai véleményt.
Mint arról korábban beszámoltunk, újabb "LMBTQ-diktátumot" fogadnának el az Európai Parlamentben (EP) - ezt mondta Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP-képviselője kedden a Facebook-oldalán megosztott videóban. A politikus kiemelte, hogy hamarosan kezdődik az EP e heti plenáris ülésszaka, és "sűrű napirend" elé néznek a képviselők:
az itteni baloldali többség már megint arra készül, hogy olyan kérdésekben fogadjon el állásfoglalásokat, amelyekhez Brüsszelnek semmi köze nincs.
Ezek közül kiemelt egy általa LMBTQ-diktátumnak nevezett szöveget, amely - mint Hidvéghi Balázs fogalmazott -
helyettünk akarja meghatározni, hogy mi mit tartsunk családnak, mit tartsunk házasságnak, hogy hogyan neveljük a saját gyermekeinket, és mit tanítsunk nekik az iskolában.