Magyarországot elkerüli a lakossági rezsiáremelés, míg a legtöbb európai országban a többszörösére nőtt például a gáz ára.
Ez igazolja a rezsicsökkentés eredményeit, illetve a keleti nyitás politikáját is, aminek köszönhetően hazánk a korábbinál alacsonyabb árú, 10+5 éves hosszútávú gázszállítási megállapodást kötött Oroszországgal. Így minket nem fenyeget veszély.
Deák Dániel arra is rámutat, hogy az Európai Bizottság október 13-án egy rövid és középtávú intézkedéscsomagot jelentette be a tagállamok felé azért, hogy a rendkívüli mértékben megemelkedett gáz- és áramárak hatásait minél inkább enyhíteni lehessen a következő hónapokban a sérülékeny lakossági fogyasztói és kkv-körben.
Az EU-csúcs előtt 10 tagállam, köztük Magyarország, írásban is szorgalmazta a nukleáris energia zöld energiaforrásként (CO2-mentes energiatermelési módként) való elfogadását a zöld taxonómia rendeletben, különösen erős ellenállás mutatkozott az atomenergia-ellenes Luxemburg és Ausztria vezetőjétől a tanácskozás keretében.
A tagállami vezetők felkérték az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg, hogyan működnek az unió gáz- és villamosenergia-piacai, és vizsgálja meg az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerével kapcsolatos spekulatív tevékenységeket, melyek során a vállalatok engedélyeket szereznek az üvegházhatású gázok kibocsátásának ellensúlyozására az európai értékpapírok segítségével.
Felkérték az Európai Bizottságot és a Tanácsot, hogy mihamarabb mérlegeljék az intézkedéseket, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a háztartások és a vállalatok megfizethető áron jussanak hozzá az energiához, ellenállóbbá tegyék az EU energiarendszerét, és hozzájáruljanak a klímasemlegesség elérését célzó biztonságos átmenethez. A vezetők továbbá felkérték az Európai Beruházási Bankot: vizsgálja meg, miként tudná felgyorsítani a zöld átmenetet segítő beruházásokat.
Az előttünk álló tervek további áremelkedéshez vezethetnek, ez lerombolhatja a középosztályt. Az egész európai demokrácia a középosztályon áll vagy bukik. Ezáltal az európai demokráciát sodorják veszélybe
– fejtette ki Orbán Viktor, aki szerint újra kell gondolni az Európai Bizottság klímavédelmi terveit. Hozzátette:
az Európai Bizottság számítások nélkül cselekszik, szétveri az európai gazdaságot, ennek pedig megálljt kell parancsolni
- összegzett az elemző.