Szakcsi Lakatos Bélát a Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti

PETŐFI Sándor, Petőfi Zenei Díjak, MTVA, átadás, díj, petőfi, zene, zenész
Budapest, 2022. január 23. Az életműdíjas id. Szakcsi Lakatos Béla zongoraművész, a Nemzet Művésze játszik hangszerén a Petőfi Zenei Díjak átadásán az MTVA óbudai gyártóbázisának stúdiójában 2022. január 20-án. A Petőfi Rádió és az M2 Petőfi TV névadóját, Petőfi Sándort formázó szobrokat tizenegy kategóriában kapták a hazai könnyűzene legjobbjai, immár hatodik alkalommal. MTI/Cseke Csilla
Vágólapra másolva!
A Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti Szakcsi Lakatos Béla zongoraművészt, zeneszerzőt - közölte a tárca hétfőn.
Vágólapra másolva!

A magyar dzsessz kiemelkedő alakja, Kossuth- és Liszt-díjas alkotó, a nemzet művésze vasárnap halt meg, életének 80. évében.

Szakcsi Lakatos Béla a hatvanas évek közepétől lépett fel saját zenekaraival, a hetvenes évektől a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz-zongora szakán tanított.

Koncertjein a dzsessz és a kortárs improvizációt ötvözte, a klasszikus- és kortárs zenére, a népzenére, valamint a dzsesszre egyaránt reagáló, progresszív előadásokat hozott létre.

Szakcsi Lakatos Béla. Forrás: MTI/Cseke Csilla

Művészete elismeréseként 1987-ben megkapta a Liszt Ferenc-díjat, 1994-ben a Szabó Gábor-életműdíjat. 2002-ben érdemes művész lett, és elnyerte a Budapestért Díjat. 2005-ben vehette át a Kossuth-díjat, 2006-ban Prima-díjas lett, 2010-ben a Magyar Kultúra Követe, valamint Hazám-díjjal ismerték el tevékenységét.

2014-ben a Nemzet Művésze díjjal tüntették ki, 2018-ban Fonogram-díjat kapott, idén januárban a Petőfi Zenei Díj átadóján életműdíjban részesült.

Szeptemberben jelent meg CD-n a bibliai képekre épülő, az emberi döntések felelősségét feszegető nagyszabású misztériumjátéka, A tudás fája (a szövegeket Bolyki György írta), amelyet élete fő művének tekintett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről