Nem tudom, ön hány széderestén volt már, én életem első éveitől kezdve évről évre mindegyiken részt vettem. És ilyenkor általában az én házamban erős viták folytak, de ez párbeszéd volt, általában olyan ügyekről, mint elnyomás és szabadság. Az az európai parlamenti képviselő, akire ön célzott, nem annak ellenére, hanem éppen azért lett meghívva az én széderestémre, mert visszataszító, undorító antiszemita és LMBTQ-ellenes nyelvezetet használt, olyan nyelvezetet, amit mi offenzívnek tartunk, és amit ő azóta állítólag megtagadott. És amikor készen állt arra, hogy leüljön közénk, felvegyen egy kipát, körbevéve leszbikus, meleg és zsidó közösséggel az asztalomnál, és beszéljen ezekről az ügyekről, ez jelentős dolog volt. Nagyon fontosnak gondolom, hogy folytassuk a párbeszédet minden nézőpontot képviselő magyarokkal, még azokkal is, akikkel totálisan nem értünk egyet
- ezzel a szánalmas magyarázattal próbálta tompítani Joe Biden embere, David Pressman budapesti amerikai nagykövet azt a hatalmas nemzetközi botrányt, amit azzal okozott, hogy meghívta egy széderestére a közismert antiszemitát, Gyöngyösi Mártont. Fontos megjegyezni, hogy
Gyöngyösi azóta sem tagadta meg a kijelentéseit, nem kért érte bocsánatot.
A botrány előzménye, hogy még április 6-án azt írta Pressman az amerikai nagykövetség oldalán, hogy „Csodálatos Széder-estet tartottunk, amelyen különböző nézőpontokat és tudományágakat képviselő, más-más háttérből érkező magyarokkal közösen gondolkodhattunk el a szabadság jelentésén. Boldog Pészahot!". Látható:
itt szó sincs arról, hogy "vitáztak" volna; Biden embere, Pressman ekkor még csak "közös gondolkodásról" ír.
Az, hogy a Mazsihisz képviselői és Gyöngyösi Márton egy asztalnál ülve ünnepeltek, azért is meglepő volt, mert pár éve még pont a jobbikos politikus antiszemita kijelentései miatt Tömegtüntetés a nácizmus ellen néven tartott tüntetést az MSZP-vel és a Hit Gyülekezetével közösen a szervezet.
Az antiszemita Gyöngyösi a következő kijelentésével okozott botrányt a Parlamentben:
Itt lenne az ideje annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak.
Biden emberének lépése nem meglepő módon nemzetközi botrányt is okozott a magyarországi mellett. Shea Bradley-Farrell, a washingtoni Counterpoint Institute politikai elemzőintézet igazgatója, az Alapjogokért Központ vendégkutatója David Pressmannek címzett Twitter-bejegyzésében azt írta:
Nagykövet Úr! Teljesen össze vagyok zavarodva. Gyöngyösi Márton közismert antiszemita és holokauszttagadó.
Majd idézte a Jobbik EP-képviselőjét, aki korábban azt nyilatkozta: „Hazánk a cionizmusnak lett alárendelve... miközben mi, az őslakosok csak a statisztaszerepet játsszuk."
Bradley-Farrell gondolatait azzal zárta, hogy
„a Fidesz ellenzi a rasszizmust. Te miért nem teszed?"
„Határozottan elítéljük a Biden-kormányzat szankcióit szövetségesünk, Magyarország ellen" – ezt pedig már a Republikánusok a Nemzeti Megújulásért szervezet írta a Twitter-oldalán. Úgy vélik, „ez súlyosan aláássa nemzetbiztonságunkat, és tovább erősíti Kína kezét Közép- és Kelet-Európában".
Pressman nagykövetet azonnal le kell váltani
– fogalmazták meg követelésüket.
David Pressman, Biden embere világossá tette, hogy nem érdekelt az Orbán-kormánnyal való együttműködésben, most pedig a pészahot arra használta fel, hogy meghívjon otthonába egy olyan Orbán-ellenes főszereplőt, akinek az antiszemitizmusa sokkal rosszabb, mint amivel Orbánt valaha (egyébként hamisan) vádolták - minderről pedig már a European Conservative írt. Pressman céljai világosak, de azoknak az amerikaiaknak, akiknek jogos aggodalmaik vannak az antiszemitizmussal kapcsolatban, fel kellene tenniük a kérdést: vajon az ő erőfeszítései segítik vagy ártanak az antiszemitizmus legyőzése ügyének? - olvasható a cikkben.
Elizabeth Rimini, egy ismert izraeli politikai szakértő, aki korábban arról írt könyvet, hogyan lehet legyőzni a demokráciát azzal, hogy olyan személy kerüljön a kormányfői székbe, aki a legkevesebb szavazatot kapja, élesen kikelt Pressman ellen.
A politikai elemző Twitter-oldalán egy olyan bejegyzést osztott meg, amelyben szégyennek nevezték, hogy pont a Biden-kormányzat által kinevezett diplomata fogadta azt az antiszemita politikust, aki 2012-ben a zsidók listázásáról beszélt.
Pressman lépése Magyarországon is hatalmas botrányt okozott.
Gyöngyösi Márton a pészahi széderasztalnál körülbelül olyan, mint egy pedofil díszvendég az óvodai nevelésről szóló konferencián vagy a »néppártosodott Ku-Klux-Klan« vezetője a Martin Luther Day ünnepségen. Érthetetlen, odaengedése pedig tapintatlan, udvariatlan
– fogalmazott Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezetője, majd hozzátette:
Félreértés ne essék! A zsidóság hisz a megtérés, a tsuva erejében. 2012-ben azt az álláspontot képviseltem, hogy Szegedi Csanádnak, a Jobbik levitézlett, zsidó származású alelnökének meg kell adni a lehetőséget, hogy megtérjen. Ennek feltétele a közismerten rasszista pártból való kilépés, saját tévelygésének jóvátétele, értsd: közismertségének arra való felhasználása, hogy korábbi rasszista ideológiájának veszélyeire hívja fel a figyelmet. Saját személyes történetének példáján keresztül nyilvánosan lépjen fel korábbi elvei és a rasszizmus ellen.
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője pedig a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy Biden embere, David Pressman legitimálja az antiszemita kijelentéseket azzal, hogy Gyöngyösi Mártont, a Jobbik elnökét meghívta az amerikai nagykövetségen tartott széderestre.
A rendszerváltoztatás óta eltelt több mint harminc év legnagyobb felháborodást kiváltó antiszemita megnyilatkozása Gyöngyösi Mártonhoz kapcsolódik
– jelentette ki Deutsch Tamás.