A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának meghallgatásán érintette az abból fakadó nehézségeket, hogy Románia még nem tagja a schengeni övezetnek, és úgy vélekedett, hogy a belépéshez Bukarest mára megtett minden szükséges szakmai előkészítő lépést.
Ezt mutatják a szakértői brüsszeli vélemények, és ezt támasztja alá az is, hogy egy kivételével minden európai uniós tagország a támogatásáról biztosította Romániát
- hangsúlyozta a tárcavezető. Kettős mércét emlegetett azzal kapcsolatban, hogy Ausztria nem szavazta meg Románia csatlakozását. "Általában, ha mi nem adjuk valamihez a támogatásunkat, az rögtön az alapító atyák alapgondolatainak kerékbetörése és az európai egység felháborító megbontása. De ha egy nyugat-európai ország csinálja ezt, akkor az az európai szerződésekből fakadó jogosultság legitim alkalmazása" - fogalmazott.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy
a kormány folyamatosan konzultál az ügyben az osztrák féllel, de ez jelenleg kihívásokkal jár,
ugyanis Ausztriában belpolitikailag ingatag helyzet állt elő azzal, hogy nem az eddig kormányzó erők nyerték a közelmúltbeli választást. "A nyertes viszont, egyelőre úgy tűnik, hogy a demokrácia még nagyobb dicsőségére, nem kapja meg a lehetőséget, hogy megpróbálkozzon a kormány megalakításával" - mondta.
"Egy dolog biztos. Akárkivel is kell tárgyalnunk Ausztriában, világossá tesszük a magyar nemzeti érdeket ebben a tekintetben" - tette hozzá. A miniszter ezt követően rámutatott, hogy Magyarország ebben a kérdésben bőven az európai többség része. "Sőt, ennek a többségnek az egyik hangadója vagyunk, és így próbálunk segíteni Romániának, valamint természetesen Bulgáriának is abban, hogy minél előbb a schengeni övezet részévé váljanak" - tudatta.
"Reménykedjünk benne, hogy Románia schengeni csatlakozása még az elnökségünk alatt létrejöhet (...) Ez teljes mértékben egy irányba mutatna a magyar nemzeti érdekekkel és a határ túloldalán élő magyar nemzeti közösség érdekeivel is" - jelentette ki.