A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet nemzetközi partnereivel együttműködve folyamatosan figyelemmel kíséri a globális kibertérben zajló, új koronavírussal összefüggő online támadásokat és fenyegetési trendeket. A megelőző intézkedések ezen időszak során is kiemelt fontossággal bírnak.
Megtévesztő levelek, álhírek, közösségimédia-üzenetek
Február óta folyamatos az álhíreket (fake news) és káros programokat terjesztő adathalász (phishing) kampányok jelenléte. Ezek sok esetben nemzetközi szervezetek (pl. a WHO, egy-egy ország egészségügyi minisztériuma) nevében íródott levelek, amik érzékeny személyes adatok megszerzésére készített káros programokat terjesztenek.
Ugyanakkor a csalók – a pánikhelyzetet, és az emberek kíváncsiságát kihasználva – már célzott adathalász módszerekkel is igyekeznek rávenni az áldozatot pénzátutalások indítására, szenzitív ─ például banki ─ adatok megadására.
A nemzetközi és a hazai közegészségügyi, járványügyi intézmények, kormányzati szervek nem küldenek a fentiekhez hasonló információkat e-mailen keresztül, nem kérnek be érzékeny adatokat, és nem kérik bejelentkezési azonosítók megerősítését, megváltoztatását.
Az NBSZ NKI javaslatai szerint a felhasználók fokozott óvatossággal járjanak el bármilyen új koronavírus (COVID-19) témájú ismeretlen eredetű e-mail, közösségi portálról érkező megkeresés esetén; egy valódinak tűnő megkeresés, tájékoztató esetén is tájékozódjanak az adott szervezet, intézmény weboldalán, vagy vegyék fel a kapcsolatot közvetlenül a feladóval.
Ne kattintsanak az új koronavírus témájú e-mailekben szereplő hivatkozásokra, abban az esetben sem, ha úgy tűnik, mintha munkatársaktól érkeztek volna; ne töltsenek le, és ne nyissanak meg mellékletben szereplő ─ legtöbbször Microsoft Word, PDF, EXE, illetve MP4 kiterjesztésű ─ fájlokat.
Vigyázzanak az egyre gyakoribb pénzgyűjtő kezdeményezésekkel: ha adományozni szeretnének, előtte mindig ellenőrizzék le az adott szervezetet; kezeljék fenntartással a közösségi média oldalakon terjedő adománygyűjtéseket; csak hiteles és megbízható forrásból tájékozódjanak, és ne dőljenek be az ún. lánclevelek (hoax) útján terjedő hamis híreknek.
Az új koronavírussal kapcsolatos, COVID-19 témájú mobil alkalmazások és weboldalak
Nagy számban jelennek meg olyan alkalmazások, amelyek látszólag az új koronavírussal kapcsolatos fontos információk közlésével kecsegtetnek, azonban valójában káros tartalmúak. Ilyen applikáció – többek között a leggyakrabban előforduló – androidos „COVID 19 Tracker", amely igazából a CovidLock elnevezésű zsarolóvírust telepíti a gyanútlan felhasználó eszközére.
Az NBSZ NKI javaslatai szerint a felhasználók ne telepítsenek COVID-19 témájú alkalmazásokat: a megbízhatónak tűnő weboldalak is veszélyt rejthetnek, és az olyan megbízhatónak tartott források is, mint a Google Play Store, vagy az App Store.
Ne töltsenek le megbízhatatlan, ellenőrizetlen forrásból származó, a vírus terjedését mutató online térképet, ugyanis az eredetihez hasonló, csaló online térképeken keresztül is történhet káros kód terjesztés.
Amennyiben a felhasználók hiteles és megbízható információkat szeretnének kapni a vírus terjedéséről, elsősorban a koronavirus.gov.hu oldalon keresztül elérhető online térképet használják.
Távmunka, otthoni munkavégzés (home office) kockázatai
A távmunka jelen helyzetben sok munkáltató számára biztosíthat megoldást az üzletfolytonosság fenntartása érdekében, azonban a kiberbiztonsági szempontokról, a biztonságtudatos magatartásról az ilyen munkavégzés során sem szabad megfeledkezi.
A szervezet távoli munkavégzésre történő átalakítása ugyanis sérülékennyé teheti a munkahelyi infrastruktúrát, ezért kiemelten fontos a megszokott IT biztonsági alapelvek megtartása az otthonról végzett munka bevezetése után is.
Az NBSZ NKI weboldalán egy részletes ajánlásgyűjtemény érhető el azon szervezetek számára, amelyek a jelenlegi helyzetben akarnak azonnali megoldást találni a home office kérdéskörére. Az otthoni környezet biztonságos átalakításához további hasznos információk érhetők el a SANS Intézet ingyenes webes képzésén is.